Ljudje si že od nekdaj želimo biti večno mladi oziroma videti mladostno. Imate veliko strank s to željo?
Strank, ki izrazijo željo po pomladitvi, je vedno več. Nekaj je takih, ki točno vedo, kaj si želijo. Jih motita ta ali druga guba oziroma gubica. Kar nekaj, morda celo večina, pa je takih, ki si želijo splošne pomladitve, pa ne vedo, kako in kje bi se tega lotili. Nekaj pa je tudi takih, ki pridejo na pregled in vprašajo, kaj bi spremenil oziroma kaj bi jaz naredil na njihovem obrazu.
Kaj storite v tem primeru? Ali priporočate velike spremembe?
V bistvu v tem primeru ne storim ničesar. Kot povem svojim strankam, nisem jaz tisti, ki bi imel željo karkoli spreminjati na njihovem obrazu. Včasih lahko z napačnim predlogom celo načneš neko novo negotovost. Poleg tega si nihče ne želi slišati, kaj vse bi nekdo lahko popravil na tebi. Groza. V tem primeru jih skušam voditi do tega, da povedo, kaj jih pravzaprav najbolj moti in potem začnemo od tam. So pa tudi primeri, ko si nekdo želi pomladitve in nato kot najbolj motečo pokaže neko gubico pod brado. Ob tem pa ima napol zaprte oči zaradi padca obrvi, odvečno kožo na vekah, gubice ob očesnih kotičkih (račje tačke) in izrazite gubice nad zgornjo ustnico. Izraz, ki se je uveljavil za te gubice, je črtna koda.
Se v tem primeru najprej lotite očesnega predela?
Oči so nenazadnje ogledalo duše. Večina ima zelo lepe oči in bi njihova lepota lahko prav zažarela, če bi se odstranilo določene gubice in bi se oči odprle. Velike ali pa bolj odprte oči lahko človeka pomladijo oziroma ga naredijo veliko bolj spočitega.
Kateri pa so najpogostejši načini pomlajevanja tega področja?
Najpogosteje se uporablja botoks za glajenje račjih tačk in dviga obrvi. V primeru, da se pod očmi vidijo temni kolobarji in vdrtine ter neravnine zaradi maščobnih vrečk, se uporabi za to področje narejeno hialuronsko kislino, ki v tem področju zdrži zelo dolgo časa. Korekcija je v tem delu lahko opazna tudi do dve leti. Seveda pa je zaradi anatomske posebnosti spodnje veke potrebna velika pazljivost. Pri posegih na spodnji veki, je gravitacija tvoj sovražnik, in ne kot na zgornji veki zaveznik. Drobne gubice na spodnji veki pa se najbolje odpravi z uporabo kemičnih pilingov ali še bolje ionske plazme. Te ne smemo zamenjati s trombocitno plazmo, ki samo povzroči lokalno vnetje in izboljša videz zaradi prehodne otekline. Z metodo ionske plazme pride do izboljšanja napetosti kože, učinek pa je opazen do dve leti. Po tej metodi se je treba izogibati sončnim žarkom prvi mesec po posegu.
So možni tudi kirurški posegi?
Seveda. Možni so kirurški posegi tako na zgornji kot spodnji veki. Na zgornji veki se s posegom blefaroplastiko odstrani odvečno kožo na veki, ob tem se lahko tudi dvigne obrvi z direktno ali indirektno metodo, kar ustvari še lepši videz. Tudi rezultat je v tem primeru neprimerno bolšji kot pri konzervativnih postopkih. Na spodnji veki pa se lahko naredi prenos ali odstranitev maščobe iz maščobnih mešičkov na vekah, zategnitev kože in delna odstranitev gubic.
Prednost teh posegov je da je rezultat dolgotrajnejši in je učinek opazen tudi do deset let. Pomanjkljivost je seveda rehabilitacija. Pri konzervativnih posegih je razen ionske plazme in pilingov praktično ni. Tu pa je rehabilitacija do deset dni, končni rezultat pa je viden po nekaj mesecih, ko oteklina večinoma izzveni.
Kaj pa preprečevanje nastajanja gubic, obstaja način, da bi se počasneje "starali"?
Seveda. Vedno se svetuje izogibanje soncu, uporaba krem z visokim zaščitnim faktorjem. Priporočam tudi hidrokolagen – gre za kolagenske peptide z molekulsko maso pod 2000 Daltona, obogatene s ključnimi aminokislinami, iz katerih telo samo začne delati vse tipe kolagena, in je pomemben za boljšo elastičnost in strukturo kože, ter zgodnjo uporabo botoksa, ki dejansko preprečuje nastajanje gubic. Zmotno je prepričanje, da botoks gladi gubice, botoks preprečuje gubanje, ko so gubice že gube, botoks bolj malo koristi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV