Razpokane ustnice so pogosta težava, ki se običajno pojavi zaradi izsušenosti kože, izpostavljenosti vremenskim vplivom ali pomanjkanja ustrezne hidracije. Omenjena težava je lahko precej nadležna, še posebej v hladnejšem delu leta, zato je zelo pomembno, da redno negujemo svoje ustnice ter jih vlažimo in ščitimo pred škodljivimi vplivi okolja.
Vzroki za razpokane ustnice v zimskih mesecih
Razpokane ustnice pozimi so pogosto posledica kombinacije različnih dejavnikov. Do razpokanih ustnic lahko na primer pride zaradi izsušitve, saj hladni zrak in nizke temperature jemljejo vlago iz kože, vključno z ustnicami. Posledično se ustnice izsušijo in razpokajo.
Potem je tu še veter. Močan veter lahko pospeši izgubo vlage iz ustnic ter povzroči njihovo izsušitev in razpokanje. Omenimo lahko tudi razlog, na katerega morda ne bi tako hitro pomislile, gre pa za lizanje ustnic. Ko so ustnice suhe, se mnogi namreč lotevajo lizanja, kar samo še poslabša stanje. Slina namreč še bolj izsuši kožo in povzroči še večje razpoke.
Kot zadnji razlog lahko omenimo slabo hidracijo. V zimskih mesecih se pogosto poveča uživanje toplih napitkov, kot sta na primer kava in čaj, kar lahko povzroči dehidracijo telesa in posledično tudi izsušitev ustnic.
Nočni balzam za ustnice
Nočni balzam za ustnice je nepogrešljiv del nege ustnic, še posebej pozimi. Med spanjem ima nočni balzam dovolj časa, da intenzivno deluje in neguje ter obnovi ustnice. Njegova glavna vloga je vlaženje, hkrati pa ustnice obnovi in zaščiti.
To so ključne prednosti nočnega balzama za ustnice
Nočni balzam za ustnice je sestavljen iz bogatih vlažilnih sestavin, kot so na primer karitejevo maslo, kakavovo maslo ter olivno in mandljevo olje. Te sestavine lahko prodrejo globoko v ustnice, jih intenzivno navlažijo ter preprečijo izsušitev.
Nočni balzam navadno vsebuje sestavine, ki pospešujejo obnovo in regeneracijo kože na ustnicah. Na primer lahko vsebuje vitamine, kot sta vitamin E in C, ki spodbujata obnovo celic ter pomagata pri zdravljenju razpok.
Tu pa je še ena prednost nočnega balzama za ustnice. Ta ustvari zaščitno plast na ustnicah, ki preprečuje izgubo vlage ter ščiti pred vplivi hladnega zraka, vetra in drugih zunanjih dejavnikov.
Ali lahko nočni balzam za ustnice pripravimo tudi sami?
Priprava nočnega balzama za ustnice je dokaj enostavna.Sestavine: 2 žlici kakavovega masla 2 žlici kokosovega olja 1 žlica čebeljega voska 5 kapljic eteričnega olja po izbiri
Priprava:
V manjši posodi nad vodno kopeljo stopite kakavovo maslo, kokosovo olje in čebelji vosek. Ko se sestavine stopijo in združijo, odstranite posodo iz vodne kopeli in pustite nekaj minut, da se mešanica ohladi.
Nato dodajte eterično olje po izbiri in dobro premešajte. Mešanico prelijte v majhne posodice ali lončke za balzam za ustnice in pustite, da se strdi. Vaš naravni nočni balzam za ustnice je pripravljen. Pred spanjem nanesite obilno plast na ustnice in pustite, da deluje čez noč.
Drugi nasveti za nego razpokanih ustnic
Poleg uporabe nočnega balzama za ustnice lahko ustnice negujete tudi na številne druge načine. Uporabljajte vlažilne balzame za ustnice tudi čez dan. Nanašajte jih redno, še posebej po jedi ali pitju, hkrati pa se izogibajte lizanju ustnic, saj slina kožo izsuši in poslabša stanje razpokanih ustnic.
S pomočjo šala se zaščitite pred mrzlim zrakom in vetrom, razmišljajte pa tudi o hidraciji, da ne pride do nepotrebne izsušitve ustnic.
Pomembno je tudi, da se izogibate dražilnim snovem: oz. izdelkom za ustnice, ki vsebujejo dražeče sestavine (npr. mentol, alkohol ali parfumi), saj lahko še taki izdelki še bolj razdražijo vaše že razpokane ustnice.
Če se težave z razpokanimi ustnicami, kljub uporabi nočnega balzama in upoštevanju drugih nasvetov, ne izboljšajo ali se celo poslabšajo, se posvetujte z dermatologom ali zdravnikom. Več o razpokanih ustnicah si lahko preberete na spletni strani Vizita.si v članku Vaše ustnice lahko opozarjajo na resne težave.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV