Zadovoljna.si
Šentjanževo olje

Lepota

Negovalno olje, ki je v času menopavze nepogrešljivo

N. Č.
09. 08. 2024 13.36
0

Olje šentjanževke velja za skorajda čudežno, saj uspešno blaži in celo zdravi celo vrsto simptomov kožnih težav, kot so akne, brazgotine in sončne opekline, številni pa njegovo uporabo v obliki čaja ali tinkture priporočajo tudi v času menopavze.

Šentjanževka – kako jo prepoznati?

Gre za priljubljeno zdravilno rastlino, ki jo lahko kaj hitro prepoznamo po petih rumenih cvetnih listih, ki imajo veliko majhnih rumenih prašnikov. Če rastlino pogledamo pobližje, bomo na robovih cvetnih listov opazili majhne črne pike oz. lise, če pa bomo cvetni list zmečkali med prsti, se bo sprostil temno rdeč pigment, ki nam bo obarval prste. Gre za trik, ki ga uporabljajo zeliščarji, da se prepričajo, da so nabrali pravo rastlino in da ima ta rastlina res aktivne zdravilne sestavine.

Šentjanževko lahko prepoznamo tudi po podolgovatih zelenih listih, ki rastejo nasproti eden drugega. Če list obrnete proti svetlobi, boste po celotni površini lista lahko opazili majhne bele pikice.

Ta poletna zelnata rastlina, ki lahko zraste do višine 70 centimetrov, običajno cveti v drugi polovici junija, ime pa je dobila po Janezu Krstniku, ki goduje 24. junija, ravno v času njenega cvetenja. 

Vsestransko uporabna šentjanževka
Preberi še
Vsestransko uporabna šentjanževka
Serum
Serum FOTO: iStock

Kje jo najdemo?

Šentjanževka običajno raste ob cestah ali ob robovih polj oz. na mestih, kjer je zemlja bolj suha (travnata pobočja ali robovi gozdov). Je ljubiteljica prisojne lege, že v polsenci cveti precej slabše. 

Šentjanževo olje

Zdravilne lastnosti šentjanževega olja

Bolj kot sama rastlina je poznano olje šentjanževke, ki se v zdravilne namene uporablja že stoletja. Pogosto se uporablja za lajšanje bolečin, ne glede na to, ali gre za vnetje sklepov, mišic ali živcev. Šentjanževo olje naj bi pomagalo tudi pri mravljinčenju v stopalih, na prizadeto območje pa ga lahko nanesemo tudi, ko pride do zvina ali krča. 

Šentjanževo olje se dobro obnese tudi v boju proti išiasu, artritisu in revmi. Je naraven antidepresiv, zato ima pozitivne učinke na blaženje nihanja razpoloženja, ki se pojavljajo pri menopavzi in predmenstrualnem sindromu (PMS). 

Ali ricinusovo olje res pospešuje rast las?
Preberi še
Ali ricinusovo olje res pospešuje rast las?

Šentjanževo olje kot antidepresiv

Kljub številnim zdravilnim lastnostim šentjanževega olja, so njegovi antidepresivni učinki najbolje raziskani. Klinične raziskave naj bi potrjevale vpliv šentjanževke na depresivno razpoloženje, zdravila pa naj bi tako blago kot zmerno hudo depresijo. Učinki šentjanževke naj bi bili opazni po približno dveh tednih.

Poleg tega, da izboljšuje razpoloženje, šentjanževka zmanjšuje občutek izčrpanosti, utrujenosti in letargije. Pomaga tudi pri neutemeljenih strahovih in motnjah spanja. Uspešno se uporablja tudi pri otrocih in mladostnikih, ki imajo težave s spanjem in koncentracijo, še posebej priporočljiva pa naj bi bila za ženske v menopavzi

Menopavza: kdaj nastopi, kakšni so simptomi in kako se z njo spopasti
Preberi še
Menopavza: kdaj nastopi, kakšni so simptomi in kako se z njo spopasti

Šentjanževo olje in koža

Šentjanževo olje je s svojimi protivnetnimi lastnostmi lahko učinkovito proti različnim vnetjem, vključno z aknami, ki pri odraslih osebah najpogosteje nastanejo ravno zaradi vnetja na celični ravni. Protivnetna sestavina, ki se nahaja v šentjanžu, se imenuje hiperforin

Šentjanževo olje pripomore tudi k hidraciji kože, služi lahko celo kot naravna alternativa losjonu za obraz oz. vlažilni kremi. Ena od mnogih sestavin, ki jih najdemo v šentjanževki, je niacinamid ali nikotinamid – vitamin, za katerega je znano, da izboljša navlaženost kože in pomaga pri zadrževanju vlage. Tudi karotenoidi, ki se prav tako nahajajo v šentjanževki, lahko prav tako pripomorejo k vlaženju kože. Ravno zato je uporaba šentjanževega olja priporočljiva za vse, ki se spopadate z dehidrirano in suho kožo. 

Šentjanževo olje pripomore k hidraciji kože.
Šentjanževo olje pripomore k hidraciji kože. FOTO: iStockphoto

Nekatere študije celo nakazujejo na to, da šentjanževka spodbuja proizvodnjo kolagena, posledično pa je učinkovita v boju proti gubam, ki jih prinaša staranje. Poleg pomirjanja in vlaženja kože lahko šentjanževka pospeši tudi celjenje ran na površini. Stanja, kot so modrice, ureznine in celo krčne žile, so se po uporabi šentjanževega olja oz. mazila bistveno izboljšala, vsaj tako kažejo številne raziskave.

Šentjanževo olje in sončne opekline

Glede uporabe šentjanževke v poletnih mesecih so mnenja precej deljena. Nobenega dvoma ni, da je šentjanževka sama po sebi fototoksična, toda njeni izvlečki naj ne bi bili, to pa lahko potrdijo tudi naše babice.

Odličen način, kako omiliti sončne opekline
Preberi še
Odličen način, kako omiliti sončne opekline

Olje šentjanževke torej ni fototoksično in ne povzroča poškodb ali opeklin na koži, zato ni potrebno, da se po uporabi šentjanževega olja ali izdelkov, ki ga vsebujejo, na vse pretege izogibate sončne svetlobe, res pa je, da olje šentjanževke nikakor ne ščiti pred škodljivimi učinki sončne svetlobe (UV žarki), zato je potrebno pred sončenjem uporabiti primerne izdelke z UV zaščito. 

Olje šentjanževke učinkovito deluje kot negovalno sredstvo za kožo, saj pospešuje regeneracijo poškodovane kože in blaži opekline, toda kože ne hladi, zato si dodatno pomagajte še s hladnim tušom ali hladnimi obkladki. Pomagate si lahko tudi z aloe vero, več o njej si lahko preberete TUKAJ!

Zdravilne rastline in domači pripravki.
Zdravilne rastline in domači pripravki.FOTO: Thinkstock
Ne boste verjeli, kako vsestranska je aloe vera
Preberi še
Ne boste verjeli, kako vsestranska je aloe vera
Katera telesna aktivnost je najboljša za blaženje tesnobe in depresije?
Preberi še
Katera telesna aktivnost je najboljša za blaženje tesnobe in depresije?

Vir: khelaherbs.com, unrulygardening.com, hemptouch.com, miss7zdrava.24sata.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646