Lepi, sijoči in močni nohti niso le estetski okras, ampak pogosto služijo tudi kot pokazatelj splošnega zdravstvenega stanja organizma. Njihov videz, tekstura in čvrstost lahko razkrijejo veliko o vaših prehranjevalnih navadah in morebitnem pomanjkanju ključnih hranil. Spremembe, kot so krhkost, lomljenje ali razbarvanje, lahko signalizirajo, da vašemu telesu primanjkuje pomembnih vitaminov in mineralov.

Zakaj so nohti ogledalo zdravja?
Vaše telo nenehno ustvarja novo nohtno tkivo v podnohtju. Ustrezen vnos vitaminov, mineralov in drugih hranil je nujen za ta kompleksen proces rasti, nastajanja in krepitve novih celic. Nohti tako kot ostali deli telesa potrebujejo kakovostno prehrano za uspevanje. V primeru podhranjenosti ali pomanjkanja določenih hranil so nohti med prvimi deli telesa, ki to pokažejo.

Najpogostejše težave z nohti in njihovi možni vzroki
Spremembe na nohtih lahko povzročijo različni dejavniki, tudi zunanji vplivi, kot je pogosta izpostavljenost vodi ali kemikalijam, zelo pogosto pa se koren težave skriva v prehrani.

Krhki in suhi nohti: Pogosto kažejo na pomanjkanje biotina, vitamina A, vitamina C, železa ali omega-3 maščobnih kislin. Tu je treba omeniti tudi pomen zadostne hidracije.
Cepljenje nohtov: Lahko je posledica pomanjkanja železa ali vitamina C.
Sprememba barve: Modrikasta ali rjavkasta pigmentacija lahko kaže na pomanjkanje vitamina B12, rumeni nohti pa so lahko znak glivične okužbe, posledica kajenja ali uporabe temnega laka za nohte brez podlage. Potem je tu še pomanjkanje selena, ki prav tako lahko povzroči razbarvanje.
Bele lise: Čeprav so pogosto posledica manjših poškodb nohtne matrice, so včasih povezane s pomanjkanjem cinka ali kalcija.
Vdrti nohti (koilonihija ali žličasti nohti): To pogosto nakazuje na pomanjkanja železa ali anemijo. Razlog so lahko tudi nekatere druge zdravstvene težave.
Navpične črte: Lahko signalizirajo pomanjkanje železa ali magnezija.

Ključni vitamini in hranila za močne nohte
Uravnotežena prehrana, bogata z določenimi vitamini in minerali, je bistvenega pomena za izgradnjo in ohranjanje močnih, zdravih nohtov.

Biotin (vitamin B7)
Biotin, znan tudi kot vitamin B7, je verjetno najbolj znano hranilo, povezano z zdravjem nohtov. Spodbuja zdravo rast celic in pomaga pri presnovi aminokislin, ki gradijo beljakovine, bistvene za rast nohtov. Čeprav je pomanjkanje biotina redko, raziskave kažejo, da lahko dodatek biotina pomaga okrepiti krhke nohte.

Drugi vitamini skupine B (B12 in folat/B9)
Vitamin B12 ima vlogo pri absorpciji železa in razvoju rdečih krvnih celic, ki so bistvenega pomena za prenos kisika do nohtnih celic. Pomanjkanje lahko povzroči modro ali rjavkasto pigmentacijo. Folat (vitamin B9) je prav tako pomemben za tvorbo rdečih krvničk in razvoj novih celic, njegovo pomanjkanje pa lahko povzroči razbarvanje ter naredi nohte trde in lomljive.

Železo
Železo je osrednji del hemoglobina v rdečih krvničkah, ki je odgovoren za prenos kisika do vseh celic, vključno s tistimi v nohtih. Brez dovolj železa celice ne dobijo dovolj kisika, kar lahko privede do anemije, na nohtih pa se kaže kot navpične črte ali vdolbine (koilonihija).

Vitamin A
Vitamin A je pomemben za proizvodnjo keratina, strukturnega proteina, iz katerega so večinoma sestavljeni nohti. Pomaga pri pravilnem razmnoževanju nohtnih celic, njegovo pomanjkanje pa lahko povzroči lomljivost nohtov in nastanek črt na nohtih.

Cink
Ta mineral je potreben za rast in delitev celic ter sintezo beljakovin – procese, ki so bistveni za stalno rastoče nohte. Pomanjkanje lahko povzroči suhost, šibkost in pojav belih lis.

Vitamin C
Pomanjkanje vitamina C lahko povzroči lomljivost nohtov in zastoj v rasti.

Magnezij
Magnezij sodeluje pri več kot 300 telesnih reakcijah, vključno s sintezo beljakovin, potrebnih za rast nohtov. Tudi navpične črte na nohtih lahko nakazujejo na pomanjkanje magnezija.

Beljakovine
Nohti so v prvi vrsti sestavljeni iz keratina, vlaknastega strukturnega proteina. Zadosten vnos beljakovin je ključen za spodbujanje proizvodnje keratina in ustvarjanje močnih nohtov. Nizek vnos beljakovin lahko povzroči šibke nohte.
Omega-3 maščobne kisline
Pomanjkanje lahko prispeva k suhim in lomljivim nohtom. Prav tako lahko zmanjšajo vnetje v podnohtju.

Selen
Ta mineral ščiti pred poškodbami celic in lahko prepreči razbarvanje.

Prehrana najprej, dodatki kot podpora
Najboljši način za doseganje in ohranjanje zdravih nohtov je uravnotežena prehrana, bogata z vsemi potrebnimi hranili. Če sumite na prehranski primanjkljaj, je najbolje, da se posvetujete z zdravnikom.

Koža
Vir: zena.net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV