Zadovoljna.si
britje pazduh

Lepota

Vedno več žensk se ne brije – kaj pa Slovenke?

Špela Zupan
20. 05. 2022 07.48
1

Najbolj razširjeno je prepričanje, da je na žesnkem telesu samo gladko "lepo". A dejstvo je, da smo tudi ženske poraščene in da smo take naravne, vse več pa se jih odloča puščati rasti dlačice, ki jih tudi ponosno pokažejo.

Čedalje več žensk, predvsem mlajših, si ne odstranjuje dlačic – nanje so ponosne, jih sprejemajo in jih tudi brez zadržkov pokažejo. Med zvezdnicami, ki si puščajo rasti dlačice in ki jih tudi javno pokažejo, so denimo Paris Jackson, Miley Cyrus in Katy Perry. Slednja je v oddaji Ameriški idol dejala, da si je po porodu prenehala briti noge, saj kot novopečena mamica enostavno nima več časa za nenujna opravila.

Mnoge se verjetno lahko poistovetimo z njo, saj se – priznajmo – dlačicam včasih ne posvečamo dovolj bodisi zaradi pomanjkanja časa in bodisi zaradi vremena – v hladnejših mesecih lahko marsikaj zakrijemo z oblačili. Svoj "davek" je vzela tudi epidemija covida-19, ko so bili povrhu vsega še zaprti kozmetični saloni in je bilo tudi zato verjetno poraščenih več Slovenk kot običajno.

Zakaj se ženske počutijo pod pritiskom, ko pride do telesnih dlačic?
Preberi še
Zakaj se ženske počutijo pod pritiskom, ko pride do telesnih dlačic?
miley cyrus
miley cyrus FOTO: Profimedia

A pri trendu ponosnega razkazovanja dlačic ne gre za pomanjkanje časa, za prihranek denarja, ki bi ga sicer porabile za britvice, pene, gele in druge pripomočke za odstranjevanje dlak, za zdravje (dlačice tudi ščitijo in imajo svojo naravno vlogo) ... Gre za način priznavanja in sprejemanja dejstva, da smo v resnici vse ženske naravno poraščene, da imamo dlačice (praviloma sicer malo manj kot moški), da smo rade naravne in da se take sprejemamo. Gre torej za sporočila, podobna tistim, ki jih nosijo gibanja za sprejemanje in ljubezen do telesa, kakršno je.

Ženske, ki si puščajo rasti dlačice, pravijo, da so svobodnejše, manj obremenjene, bolj seksi, ženstvene in lepe. Dlačice jih ne motijo, nasprotno, bolje se počutijo v svoji koži, so samozavestne, močne, pripravljene na vse. Poudarjajo, da je poraščenost naravna, da nas k odstranjevanju dlak sili družba z modo in nerealnimi lepotnimi standardi. Opozarjajo, da so popolnoma po nepotrebnem tarče pripomb, opazk in vprašanj, zakaj so kosmate, in odgovarjajo: ker sem se tako odločila, ker gre za moje telo, ker sem ponosna nase. Ter tudi: ker se tako upiram lepotnim merilom, kdo pa lahko z gotovostjo trdi, da je gladka koža brez dlačic lepša? in zakaj ti je sploh mar?

Slovenke v karanteni: nepobrite noge in brez ličil
Preberi še
Slovenke v karanteni: nepobrite noge in brez ličil

Ženske, ki si puščajo dlačice, želijo morda le svobodo pri odločitvi, kdo bo definiral njihovo počutje v lastnem telesu, meni predavateljica, antropologinja in proučevalka človeške narave, dr. Lucija Mulej. "Modna industrija, prisila v lepo in standardizirano, marsikatero mlado dekle zasvoji in pripelje na rob zdravega. Že najstnice razmišljajo o vitkosti kot o ključni vrednoti, zato anoreksija in bulimija nervoza le opozarjata na vrh ledene gore," je izpostavila.

"Mlade ljudi smo dolžni opozoriti, da tisto, kar je lepo danes, ne bo nujno lepo tudi jutri. Tako na primer trendi lepotne kirurgije kažejo nestalnost in se hitro spreminjajo. Pretirano polne ustnice so nadomestile naraven in čim manj izumetničen videz. In če so nam kulturno estetski trendi ukradli telo, si ga lahko prisvojimo nazaj tako, da smo poraščene, 'nelepe' in morda prav zato vredne lastne ljubezni. In ko sprejmemo sebe s svojimi pomanjkljivostmi, šele dozorimo za zdrave odnose in čustvene transakcije. Tako bi sama razumela takšna simbolna sporočila," je opisala.

Na vprašanje, ali se bo trend neodstranjevanja dlačic pri ženskah nadaljeval ali celo širil ali ne, je odgovorila, da gre morda za hipno modo, izzivanje stalnic in lepotnih trendov, "ki pa so po sebi vedno kulturno določeni. Sicer radi rečemo, da je tisto, kar je lepo, tudi dobro, a ni nujno tako. Morda to velja za naravno harmonijo, ki pa je že redka. Ženske si skoraj brez izjeme barvamo lase, nohte in tako dalje. Kult lepote se spreminja in vsaka generacija skuša na svoj način osmisliti tisto, kar ji je blizu. Tako tudi razumem to 'muho', ki bo po moji presoji enodnevnica. Kot rečeno, gre morda za upor, za deinstitucionalizacijo telesa, saj se pod takšnim trendom skrivajo stiske mladih, ki želijo biti ljubljeni in sprejeti. In ja, lažje je sprejeti lepo in dobro kot pa boleče, poškodovano in kričeče na pomoč."

Nekatere si puščajo rasti dlačice in jih tudi ponosno pokažejo.
Nekatere si puščajo rasti dlačice in jih tudi ponosno pokažejo.FOTO: Dreamstime

Dejstvo pa je, da so moški v drugačnem položaju. Lahko so poraščeni, v zadnjem času je prisoten trend brad, brkov, "neurejenega" kosmatega videza, obenem pa imajo tudi "brkati movember" za ozaveščanje o moških boleznih. Medtem pa je v družbi še vedno večinsko zakoreninjeno in uveljavljeno, da si bi morale ženske odstranjevati dlačice na več predelih telesa, saj je samo gladko "lepo". Zakaj taka razlika? "Brez dvoma na samo poraščenost vpliva nega (britje ali depilacija) in ob rednem odstranjevanju dlak gotovo lažje skrbimo za osebno higieno ne glede na spol. Urejenost in negovanost brade, las in ostalih poraščenih delov sta znak ustrezne telesne higiene. Opažamo pa, da moški, ki izgubljajo lase, radi puščajo brade, in vsaka generacija na svoj način razišče meje lepega, dopadljivega, možatega in ženstvenega," je pojasnila dr. Lucija Mulej. 

Že nekaj let pa imamo tudi ženske svoj "kosmati" mesec, ki je – kako zelo prikladno – pozimi. Tako imenovano gibanje Januhairy je na Instagramu sprožila Laura Jackson. Dlačice si je začela puščati maja 2018 zaradi vloge v dramski igri, sčasoma se je nanje navadila in so ji postale všeč. Počutila se je svobodno in samozavestno, a obenem je bila vse prevečkrat tarča neodobravanja okolice. Tudi zato je spoznala, da je treba še veliko narediti za medsebojno sprejemanje, razumevanje in podpiranje, in z gibanjem Januhairy je želela doseči, da bi ženske sprejele dlačice, obenem pa si je omislila dobrodelen pridih – zbiranje denarja v dobrodelne namene za Body Gossip s ključno nalogo povečati samozavest in samospoštovanje pri najstnikih.

Anketa Arhiv
Vedno več žensk prisega na naravni videz. Kakšno pa je vaše mnenje glede dlak?

Kaj menijo Slovenke?

In kako razmišljate Zadovoljne? Na vprašanje v anketi na spletni strani, kakšno je vaše mnenje glede dlak, vas je večina odgovorila, da same niste za to, a vas ne moti, če so druge poraščene. Na drugo mesto ste postavile odgovor "nisem za to, vsaka bi jih morala odstranjevati", najmanj vas podpira idejo naravnega videza. Sama si ne upam odločno odgovoriti, ali bi morale biti ženske brez dlak ali z njimi. Pa tudi sicer v resnici niti ne iščem "pravega" odgovora. Tako kot smo si namreč različne na drugih področjih življenja, so različna tudi naša mnenja, pogledi, spoznanja in prepričanja. In prav je tako. Poraščenost ni za vsako, tako kot ni za vsako britje, voskanje, epilacija ali trajno odstranjevanje. Izbira mora biti in tudi JE samo vaša. In prav je tudi, da se sprejemamo, da vemo, da smo lepe in vredne. Obenem pa je treba hoditi po svetu z odprtimi očmi in kdaj pa kdaj vendarle poskusiti kaj novega. Kajti prav lahko se zgodi, da nam bo všeč in da bomo še bolj Zadovoljne. Z dlačicami ali brez.

Ženske, ki si puščajo dlačice, želijo morda le svobodo pri odločitvi, kdo bo definiral njihovo počutje v lastnem telesu, meni predavateljica, antropologinja in proučevalka človeške narave, dr. Lucija Mulej.
Ženske, ki si puščajo dlačice, želijo morda le svobodo pri odločitvi, kdo bo definiral njihovo počutje v lastnem telesu, meni predavateljica, antropologinja in proučevalka človeške narave, dr. Lucija Mulej. FOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646