Kako pogosto se smejite? Kdaj ste se nazadnje nasmejali do solz? Kdaj so vas zaradi smeha nazadnje bolele trebušne mišice? Če se ne morete spomniti, potem je od tega minilo že preveč časa in je zadnji čas, da smeh uvrstite na svoj 'self-care' urnik.
"Smeh je fizična manifestacija iskanja nečesa smešnega, ki lahko pomaga zmanjšati vnetja in stresne hormone, izboljša cirkulacijo in okrepi imunski sistem," pravi članica Svetovalnega odbora za vsakdanje zdravje Heidi Hanna. Njene trditve o smehu temeljijo na dokazih, objavljenih v študijah v publikacijah, kot je Zveza ameriških društev za eksperimentalno biologijo (FASEB). Smeh spreminja možgansko aktivnost, pojasnjuje Hanna in dodaja, da je bila opravljena raziskava, ki je preučevala možgansko aktivnost ljudi, ki so se smejali. Ta je pokazala, da lahko smeh spodbudi zdravilne gama valove, podobno kot pri dolgoročnih meditatorjih.
Da bi v svoje življenje prinesli malo smeha, se vam niti ni treba smejati na glas. Dovolj bo že iskanje nečesa zabavnega ali smešnega, kar vas bo spravilo v boljšo voljo. Humor vam namreč omogoča, da stvari vidite na nov in nepričakovan način. "Ne gre za to, da naredimo težke stvari smešne ali zanemarimo bolečino in trpljenje, temveč to, da si dovolimo, da tudi lažjo plat življenja pogosteje vidimo kot način za sprostitev napetosti in polnjenje lastnih baterij." In po letu, ki je za nami, in mesecih, ki so še pred nami, bi zdaj zagotovo prav vsi potrebovali več smeha v svojem življenju.
Kakšen učinek ima smeh na duševno zdravje?
- življenju doda veselje
- lajša tesnobo in napetost
- lajša stres
- izboljša razpoloženje
- krepi odpornost
Smeh izboljša razpoloženje in ta pozitiven občutek ostane tudi po tem, ko se ne smejite več. S humorjem vaš pogled na življenje ostane bolj optimističen in z njim lažje prebrodite težke situacije, razočaranja in izgube. Smeh pa je veliko več kot samo oddih od žalosti in bolečine. Daje vam namreč moč in pogum, da poiščete nove rešitve in ohranite upanje. Tudi v najtežjih časih lahko smeh – ali celo preprosto nasmeh – pripomore k boljšemu počutju. In smeh je res nalezljiv. V trenutku, ko zaslišite smeh, se tudi vam na obrazu nariše nasmeh.
Smeh pomaga umiriti občutke vznemirjenosti. Ko se smejete, ne morete občutiti zaskrbljenosti, jeze ali žalosti.
Smeh vam pomaga, da se sprostite. Zmanjšuje stres in povečuje energijo, zaradi česar lažje ostanete zbrani in dosežete več.
Smeh pomaga spremeniti perspektivo in vam omogoča, da situacijo vidite v realnejši in manj negativni luči. Šaljiva perspektiva ustvarja psihološko distanco, s katero se lahko izognete občutku preobremenjenosti in konfliktu.
Smeh vas zbliža z ljudmi okoli vas, kar lahko močno vpliva na vse vidike vašega duševnega in čustvenega zdravja.
S humorjem lahko premagate marsikatero oviro
Ne le, da smeh, igra in zabava življenje naredijo prijetnejše, ampak pomagajo tudi pri premagovanju problemov, povezovanju z drugimi in pri ustvarjalnejšem razmišljanju. Tisti, ki humor vključijo v svoje vsakdanje življenje, hitro spoznajo, da ta ne izboljšuje le njih, ampak tudi njihove odnose. Dejstvo je, da nam življenje večkrat postreže z nepričakovanimi ovirami in izzivi, ko nekaj postane problem in to jemljemo preveč resno, pa je težko najti rešitev zanj. Če pa se s težavo poigramo, jo lahko pogosto spremenimo v priložnost za kreativno učenje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV