Zobna krema
Pri uporabi zobne kreme za beljenje zob je pomembno, da so naši zobje zdravi in da je ne uporabljamo več kot enkrat tedensko. V kremi so namreč večji delci, ki lahko pri prekomerni uporabi poškodujejo sklenino. Tudi njihova sestava je namenjena le zobem, ki pa učinkujejo na vse ostale elemente v ustni votlini.
Strokovno beljenje zob v ordinaciji
Zobozdravniki uporabljajo različne postopke beljenja zob, odvisno od tega, kakšna je stopnja obarvanosti, ali želimo pobeliti posamezen zob ali celo skupino, ali gre za žive ali mrtve zobe. Podobno kot pri beljenju las tudi tukaj ne gre brez visoko koncentrirane peroksidne raztopine, saj gre za kemično beljenje s karbamid peroksidom. Pred postopkom zobozdravnik z ultrazvočnim instrumentom odstrani mehke in trde obloge, s posebno krtačko in kremo očisti zobne površine, medzobne prostore pa prečisti z nitko. Kadar je namen razbarvanje posameznega zoba, vloži belilo v notranjost zoba tolikokrat, da doseže želeni učinek.
Postopek je enostaven. Zobozdravnik najprej vzame odtis zob in na podlagi tega modela izdela dobro oprijeto opornico za zobovje iz umetne mase. Po navodilih zdravnika pacient zvečer nanese karbamid peroksid na to opornico. Učinkovina deluje po vseh zobeh, čas trajanja določi zobozdravnik, odvisno od želene stopnje pobelitve. Prvi pogoj za beljenje je, da so zobje in dlesni zdravi ter da pacient dobro prenaša učinkovine beljenja.
Kako belilo deluje?
Karbamid peroksid razpade v peroksid in deluje na vso organsko snov v zobeh, predvsem na sklenino. Pretežni del sklenine, 98 odstotkov, je sicer iz anorganskih snovi, le dva odstotka sta organskega izvora. Pod vplivom peroksida se spremeni struktura beljakovine v sklenini, na ta način se spremeni lom svetlobe skozi zob in je ta zaradi tega videti svetlejši.
Beljenje zob ni primerno za vsakogar
Ljudje s hudimi boleznimi, prav tako tudi tisti, ki so alergični na sestavine belila ali na opornico iz umetne mase, se bodo beljenju morali odpovedati. Kadilci morajo med celotnim zdravljenjem opustiti kajenje. Beljenje je nesmiselno tudi pri zelo okvarjenih zobeh ali pri zobeh z več plombami.
Učinek beljenja ni dolgotrajen
Dobro je vedeti, da so beljeni zobje nekaj časa lahko precej občutljivi za kemijske in toplotne dražljaje ter da učinek beljenja ni trajen. Zobje se čez čas ponovno obarvajo, vendar praviloma ne toliko, kot so bili pred beljenjem. V primeru, če potrebujejo zobje bolj intenzivno barvanje, je vsekakor najboljša rešitev estetska luska ali faseta.
Prepogosto beljenje zob lahko škoduje sklenini
Najbolj naravna metoda za ohranjanje čim bolj čistih zob je, da se izogibamo hrani, ki zobe obarva. To so pravi čaj, kava, rdeče vino in borovnice. Zavedati se moramo tudi, da vsa sredstva, namenjena beljenju zob, delujejo tako, da rahlo poškodujejo sklenino.
Tudi sladkor uničuje naše zobe
Mnenja zobozdravnikov glede beljenja zob so različna. Nekateri te posege zagovarjajo, drugi so proti. A tudi sladkor je našim zobem škodljiv in to še mnogo bolj kot belilo. Ko bakterije zaradi pomanjkanja nege zob spremenijo ogljikove hidrate v kisline, ogrozijo zobno sklenino in sluznico. Ta proces povzroči zobno gnilobo in vnetje dlesni. Posledice so znane: izpadanje zob, možni so infarkt, spontani splav ali celo revma. Zato vsi zobozdravniki svetujejo, da zobem posvečamo veliko pozornost že od malih nog naprej.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV