Vsebuje približno 30 odstotkov vlaknin, 20 odstotkov beljakovin, vrsto mineralov in lignanov, ki veljajo za zelo iskano protirakavo snov. Laneno seme je majhno in ima ploščato obliko ter je svetlo do temno rjave barve. Kadar seme namočimo v vodi, ga po nekaj minutah obda gost sluzast ovoj. Priznan je tako v kozmetiki kot v medicini, pogosto pa se znajde tudi v kuhinji, saj ga lahko dodajamo različnim jedem.
Če bomo vsak dan zjutraj na tešče zaužili žlico lanenih semen, namočenih v kozarcu vode, bomo telo nahranili z vlakninami, izboljšali samo prebavo in hkrati vplivali na boljšo kakovost kože, nohtov in las. Na ta način bomo spodbudili srčno-žilni sistem, okrepili odpornost, uravnali raven krvnega sladkorja in poskrbeli za zdravje debelega črevesa. Semena lahko dodamo tudi hrani, kot dodatek k solati, kosmičem ali k biskvitnemu pecivu. Če nas moti njegova struktura, ga zmeljemo v kavnem mlinčku in uporabimo kot prah. Pogost nadomestek je laneno olje, ki se v prehrani uporablja kot zamenjava za druga rastlinska olja. Je odličen vir dveh esencialnih maščobnih kislin, ki ju človeško telo ne more proizvesti samostojno, zato ju je treba zaužiti s hrano.
Čaj iz lanenih semen
Kot sredstvo za zaščito želodčne sluznice se uporablja tudi čaj iz lanenih semen. Je prijetnega, nevtralnega okusa in brez stranskih učinkov. Pitje lanenega čaja predvsem na prazen želodec bo umirilo zgago, stabiliziralo visoko raven želodčne kisline in blagodejno vplivalo na razjede na želodcu ali dvanajsterniku. Priprava je preprosta – pol litra vode zavremo in mu dodamo eno jedilno žlico lanenih semen. Kuhamo 30 minut na zmernem ognju, nato precedimo in nekoliko ohlajeno tekočino tudi zaužijemo.
Najbogatejši vir omega 3 maščobnih kislin
Onkolog in kardiolog dr. Dan C. Roehm je pred nekaj leti preučil tudi v preteklosti dobro znano dieto z lanenimi semeni, ki naj bi zdravila raka. Za učinkovite rezultate diete naj bi poskrbela predvsem izbrana kombinacija esencialnih sestavin. Skodelico organske skute s tremi žlicami lanenih semen naj bi zaužili zvečer, kot nadomestek večerje, po želji pa se skuti lahko doda tudi nekaj česna, rdeče paprike ali čilija v prahu. Sladka različica pa lahko vsebuje med in javorjev sirup. Laneno seme prav tako velja za najbogatejši vir omega 3 maščobnih kislin, ki ščiti pred aritmijo srca.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV