Naravno zdravilo in lepotilo
Danes skoraj ni turista, ki s potovanja po Maroku ne bi prinesel vsaj ene stekleničke arganovega olja. Za liter čudežnega olja je tako potrebnih približno 16 ur fizičnega dela in preko 40 kilogramov plodov. Prepoznamo ga po rumeno-zeleni barvi, ker pa se pogosto uporablja tudi v kozmetični industriji, mu dodajajo različna zelišča in dišave. Domačini ga uporabljajo tako v vsakdanji prehrani kot tudi v tradicionalnem zdravilstvu. Ena izmed bolj znanih specialitet Maročanov je tako arganovo olje, pomešano z medom in mandljevimi jedrci. Olje dodajajo tudi drugim jedem, in sicer na koncu kuhanja, kar hrano oplemeniti z razpoznavnim okusom. Njegovim čudežnim učinkom zaupajo tudi naravni zdravilci, ki ga uporabljajo tako za notranje kot tudi zunanje zdravljenje različnih obolenj. Zaradi svoje nežnosti je primeren tako za zrelo kot otroško kožo.
Vsebuje veliko antioksidantov, obnavlja kožo in preprečuje njeno staranje. Zaradi visoke vsebnosti vitamina E arganovo olje uničuje bakterije in glivice. Večkrat je prisoten tudi v milih, saj pomirja in razkužuje, vlaži, odpravlja aknaste brazgotine, luskavico in gube. Olje je bogato z omega-6 maščobnimi kislinami, kar ima pozitiven vpliv na jetra in samo prebavo, prav tako zaradi visoke vsebnosti linolenske kisline pomaga uravnavati holesterol v krvi.
Za mastno in suho kožo
Arganovo olje je primerno za vse tipe kože. Strokovnjaki ga priporočajo predvsem za nežno masažo obraza. Aknasta, srbeča ali občutljiva koža, ki je nagnjena k alergijam, pred uporabo arganovega olja zahteva še nežno čiščenje s trdim milom, ki ima dodane arganove izvlečke.
Nega las
Za suhe in lomljive lase se priporoča nanos arganovega olja na celotno površino lasišča. Po tridesetih minutah lase speremo z blagim šamponom in posušimo na zraku. Če so naši lasje v izredno slabem stanju zaradi barvanja, morja in sonca, lahko olje pustimo delovati tudi čez noč. Lahko pa ga uporabljamo tudi kot klasično olje za lase. Nekaj kapljic pregrejemo med prsti in nanesemo na vlažne lasne konice, nato pa lase posušimo kot običajno.
Kopel za trde nohte
Lomljivi nohti bodo postali trdi in lepo negovani, če jih bomo potopili v arganovo-limonino kopel. Gre za mešanico arganovega olja in limoninega soka, ki morata biti v enakem razmerju. V opisano kopel lahko potopimo celotne roke ali samo konice, nežno zmasiramo in po petnajstih minutah roke obrišemo z bombažno krpo.
Za vlaženje kože
Telesu vsaj enkrat tedensko privoščimo čisto arganovo olje, ki ga nanesemo še na vlažno kožo, takoj po tuširanju. Olje se bo lepo vpilo in ne bo puščalo mastnih madežev, presežek pa odstranimo z brisačo.
Proč z razpokano kožo!
Z oljem lahko nahranimo tudi druge občutljive in razpokane predele, kot so stopala in pete, komolce, kolena in vsa druga področja, ki jih spremlja groba povrhnjica. Zaradi neverjetne vlažilne sposobnosti arganu rečemo tudi tekoče zlato, kar še dodatno opominja, da gre za kakovostno olje, ki je postalo univerzalni lepotni pripomoček.
Spremljajte nas na Facebooku
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV