Prve hlače iz jeansa so luč sveta zagledale leta 1847, ko je poljski emigrant Jakob W. Davis izumil nete za pritrjevanje žepov rudarskih hlač, da bi te bile bolj trpežne in da se ne bi prehitro strgale.
Po čem se kavbojke razlikujejo od drugih hlač?
Ker je Jakob W. Davis želel izdelati trpežne hlače, je nanje namesto zadrg našil gumbe iz bakra. Ti gumbi so izdelani iz dveh delov: na zgornjem delu imajo vtisnjen logo, spodnji del pa je pritrjen na hrbtno stran blaga. To je tudi ena od specifičnih lastnosti hlač, ki so jih kasneje začeli imenovati kavbojke.
Poleg tega imajo kavbojke še nekaj drugih značilnosti. Čeprav danes malokdo nosi žepno uro, je prav njej namenjen značilen žepek na desni strani. Kavbojke še vedno krasijo tudi neti oz. zakovice, s katerimi so pritrjeni žepi, imajo pa tudi značilen dvojni šiv. Vse to so stalnice, ki se v industriji kavbojk ne spreminjajo, ne glede na trenutne modne zapovedi. Pravzaprav bi lahko rekli, da se kavbojke spreminjajo le v kroju.
Jeans – kultno oblačilo
Kavbojke so kmalu postale kultno oblačilo. Do leta 1930 so se hlače z zakovicami razširile po vsej Ameriki. Po drugi svetovni vojni pa so se uveljavile tudi v Evropi. K temu je veliko prispevalo tudi dejstvo, da so že takrat oblačila iz jeansa nosili hollywoodski zvezdniki. Med njimi tudi nesmrtni Marlon Brando, Marylin Monroe in Jeams Dean.
V Evropi so pionirji v izdelavi kavbojk bili angleški Lee Cooper, francoski Mustang, španski Louis in italijanska Carrera. Med mlajše blagovne znamke pa prištevamo: Wrangler, Pepe, Diesel, Replay, Bufallo, Miss Sixty ter mnoge druge.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV