Mesnati listi, ki jih prekrivajo žgalne dlačice, se ob dotiku hitro odlomijo ter prebodejo kožno povrhnjico. Rezultat je rdeča in opečena koža, ki jo tovrstna bolečina lahko spremlja vse do 36 ur. Vendar če koprivo, ki raste predvsem od marca do poznega junija, previdno odtrgamo in jo uporabimo kot zdravstveni ali lepotni pripomoček, bomo kmalu odkrili, da žgalne dlačice varujejo zgolj njene številne pozitivne lastnosti.
Zeleni deli koprive, ki jih nabiramo v sončnem, a ne prevročem vremenu, s pomočjo posebnih klešč ali zaščitnih rokavic, se že v nekaj minutah lahko spremenijo v okusen napitek ali čaj. Kopriva namreč vsebuje vitamine in minerale, beljakovine in rudninske snovi. Bogata je z železom in kalcijem, zaradi blagodejnega učinka na prečiščevanje telesa in samo prebavo pa se njen sok priporoča tudi ob hujšanju. Koprivni napitek bo tako v kakršni koli obliki spodbudil krvni obtok in izboljšal samo kri. Topel napitek iz njenih listov se priporoča predvsem pri težavah z mehurjem. Kopriva deluje čistilno in razstrupljevalno, zato jo priporočajo predvsem ljudem, ki imajo ali so imeli v preteklosti težave z žolčnimi kamni.
Za kožo in lase
Deluje protialergijsko in protibolečinsko. Če sveže koprivine liste poparimo in v preostalo vodo, ki naj bo še topla, namočimo vato, lahko z vato obložimo boleče sklepe. Prav tako se opisana tekočina priporoča ob zvinih, njena hladna različica pa bo blažila opečeno ali popikano kožo.
Sveži ali posušeni
Koprivne liste lahko tudi posušimo in jih v kombinaciji s sadnim kisom uporabimo za izpiranje mastnih las ali prhljaja. Mastno kožo na obrazu bo odpravila osvežilna koprivna maska iz svežih listov, ki smo jih temeljito zmiksali, dodali dve žlici vroče vode, počakali, da se zmes ohladi in ji na koncu primešali še dve žlici navadnega jogurta.
Spremljajte nas na Facebooku
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV