Zadovoljna.si
Jennifer Lopez uporablja izvlečke placente.

Moda

Kozmetične norosti

Tania Mendillo
04. 11. 2008 11.16
4

Bi uporabljali kremo, če bi vedeli, da vsebuje izvlečke človeške ali živalske placente ali pa celo človeški kolagen, ki so ga pridobili iz splavljenih človeških zarodkov?

Jennifer Lopez uporablja izvlečke placente.
Jennifer Lopez uporablja izvlečke placente. FOTO: Reuters

Kozmetično industrijo danes usmerjata dobiček ter huda konkurenca; tržišče zahteva 'fastfood' izpolnitev lepotnega ideala, ki v prvi vrsti sloni na mladostni svežini – obrazu z ustnicami, ki kar kličejo po poljubu, žarečimi očmi brez temnih kolobarjev ali oteklih mešičkov ter kar se da neopaznimi gubicami. In ker mora biti koža po vsem telesu gladka, maščevja le za pokušino, telesni vadbi pa zaposlena ženska lahko odmeri minimalno časa, je izbira tovrstnih farmakoloških pripravkov dosegla nesluten razmah. Kozmetična industrija pravzaprav že dolgo uhaja na mejna področja, ki kar kličejo po moralni presoji. V ličnih lončkih, ki obljubljajo lepoto, so snovi, ob katerih se velja globoko zamisliti. Uporaba placente in človeškega kolagena sta dva taka primera.


Znano sredstvo proti staranju

Začetki uporabe placente v kozmetiki segajo v trideseta leta minulega stoletja. Dr. Paul Niehans je ugotovil, da celice, ki jih pridobivajo iz placente, spodbujajo rast novih tkiv in gladijo gube. A te snovi je bilo težko pridobivati; znano je bilo, da hollywoodske zvezde za injekcijo odštejejo celo 10 tisoč dolarjev. In tako so bili tovrstni lepotni posegi dolgo privilegij premožnih. Jennifer Lopez naj bi injekcije placente uporabljala že v svoji zgodnji karieri. V zadnjem desetletju je postala uporaba preparatov iz placente pogostejša, tehnologija predelave pa je omogočila, da so širše dostopni. Poznamo utekočinjeno placento za uživanje, injekcije izvlečkov ter kreme in losjone. Preparati iz placente veljajo za naravne produkte proti staranju.


Sporno pridobivanje

Medtem ko je uporaba živalske placente legalna – v kozmetiki največ uporabljajo izvlečke ovčje placente, je uporaba izvlečkov človeške placente v kozmetičnih produktih v Evropi prepovedana, dovoljena pa je v raziskovalne namene. Tako se mnoga podjetja in dobavitelji skrivajo za trditvijo, da kupujejo ali prodajajo človeško placento v raziskovalne namene. Znani so protesti zoper bolnišnice v Veliki Britaniji, kjer so soglasja nosečnic pridobivali s pretvezo darovanja placente za raziskave za zdravljenje rakavih bolezni. Zamrznjene placente so nato prodajali kozmetičnim laboratorijem in raziskovalnim centrom. Postopek darovanja placente v raziskovalne namene lahko najdete celo na svetovnem spletu. Številne ženske so tako zavedene, saj so prepričane, da bodo storile humanitarno dejanje, v resnici pa so del strahotne verige preprodajalcev človeških organov.

Celice iz gojišč

Korejsko podjetje RNL Bio Company Limited napoveduje drugačne čase za uporabo placente. Predstavilo je nov postopek pridobivanja celic iz placente, in sicer z izvornimi celicami, ki služijo za kultiviranje novih beljakovinskih celic. Iznašli so način, kako gojiti beljakovinske celice placente, ki jih nato uporabijo v kozmetični industriji. Izvorne celice so »prazne« celice z ogromnim potencialom in se teoretično lahko razvijejo v mnogo različnih tipov tkivnih celic; telesu naj bi to služilo kot nekakšen korekcijski sistem. Najbolj pomemben del te zgodbe pa je, da laboratoriji lahko pridobijo izvorne celice brez razpoložljivih placent. RNL trdi, da so v ZDA že odobrili metodo gojenja beljakovin iz zarodnih celic.


Človeški kolagen

Diktatura mladostnega videza zapoveduje, da za vsak kvadratni centimeter telesa uporabimo svojstven pripravek ali postopek. Izguba kolagena s starostjo povzroča uvel in zguban videz kože. Goveji kolagen je bilo eno prvih sredstev, ki jih je kozmetična industrija ponudila za preprečevanje in odpravo gub; danes je še vedno v uporabi, vedno bolj pa ga izpodriva kolagen svinjskega izvora. V Franciji se od leta 2005 ukvarjajo s klinično študijo preparata evolence. Zaradi strahu pred alergijskimi reakcijami in okužbo s prionskimi boleznimi je živalske kolagene vse bolj začel izpodrivati človeški kolagen. Nevarnost alergijske reakcije odpade, obstaja pa seveda bojazen prenosljivih virusov.


Znanstveniki že odkrili rešitev

Roko na srce, a verjamem, da bitke s pojavi staranja še dolgo ne bomo dobili. Potemtakem izzivov za raziskave v kozmetični industriji ne bo manjkalo; bojda so znanstveniki že blizu sintetičnega pridobivanja tako zelo iskanega človeškega kolagena.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646