Bolezen lasišča, imenovana telogeni efluvium, se lahko pojavi po nosečnosti, obsežni operaciji, drastični izgubi teže ali izpostavljenosti hudemu stresu. Izpad las se pojavi od 2 do 4 mesece po tem dogodku, največ pa jih izpade med šamponiranjem ali česanjem. Lahko je tudi stranski učinek različnih zdravil, denimo antidepresivov. Lasje običajno porastejo spontano, če se odstrani škodljiv povzročitelj.
Kriva je genetika
Izguba las, ki je povezana z genetiko in tudi najpogostejša, je poznana kot androgena aloplecia. Pravimo ji tudi moška plešavost, čeprav se pogosto pojavi tudi pri ženskah. Normalne lase nad čelom in na temenu začnejo nadomeščati tanki in puhasti lasje, lasna linija pa se postopoma začne umikati navzgor. Pri ženskah se lahko začne že zelo zgodaj, tudi pri 20 letih. Pri njenem nastanku imajo pomembno vlogo androgeni hormoni in receptorji za androgene hormone. Gene lahko podedujete po materini ali očetovi strani. Najučinkovitejši način, da to odpravite, je uporaba 5% minoksidila v obliki raztopine ali pene, ki jo vtrete v suho kožo lasišča dvakrat dnevno, prvi učinki pa so vidni že po 4 mesecih.
Hormonsko neravnovesje
Mnogo žensk trpi za sindromom policističnih jajčnikov, ki se lahko pokaže že pri 11-letni deklici. Povzroči ga hormonsko neravnovesje, kjer jajčniki tvorijo preveč moških spolnih hormonov. Simptomi se lahko kažejo v nerednih menstrualnih ciklusih, aknah, čezmerni poraščenosti pa tudi izgubi las. Težavo je najlaže odpraviti s kontracepcijskimi tabletkami, ki zavirajo hormon testosteron. Tudi z zmanjšanjem telesne teže lahko vplivate na zmanjšanje učinkov moških hormonov.
Ste slabokrvne?
Ženske, ki med menstrualnim ciklusom močno krvavijo, in tiste, ki ne jedo dovolj hrane, obogatene z železom, so bolj podvržene pomanjkanju železa, kar pomeni, da jim v krvi primanjkuje rdečih krvničk. Rdeče krvničke imajo nalogo, da prenašajo po žilah kisik iz pljuč do vseh celic organizma, nazaj v pljuča pa ogljikov dioksid, ki ga izdihamo. Slabokrvnost ali anemija tako povzroči hudo utrujenost, slabotnost in bledo kožo. Pojavijo se lahko tudi glavoboli, slaba koncentracija, mrzle noge in roke ter izguba las. V tem primeru je treba uživati hrano, ki je bogata z železom, kot denimo govedina, svinjina, ribe, listnata zelenjava, v kombinaciji s C-vitaminom, ki poveča absorbiranje železa.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV