Zadovoljna.si
Prekrižane noge ne povzročajo krčnih žil.

Moda

Lepotni miti – 'urbane legende'

Tania Mendillo
23. 11. 2008 18.59
1

Verjamete, da so mozoljčki na vaši koži posledica pretiranega uživanja čokolade, da boste dobili krčne žile, če boste posedali s prekrižanimi nogami, da pitje večjih količin vode zagotavlja vlažnost kože, ...?

Prekrižane noge ne povzročajo krčnih žil.
Prekrižane noge ne povzročajo krčnih žil.FOTO: iStockphoto

Nekatere trditve so tako razširjene, da niti ne razmišljamo, ali so sploh resnične. Če pa se jih že ne držimo dosledno, vsaj verjamemo, da kršenje pravil lahko škoduje našemu organizmu. Vam je znan izraz urbane legende? Lepotni miti to vsekakor so. Nekdo je mogoče čisto dobronamerno glasno razmišljal o tej ali oni lepotni težavi, vendar pa smo ženske, željne enostavnih rešitev in 'večne mladosti', mogoče prenaglo in preresno vzele to razmišljanje kot nekaj, kar ne dopušča ugovora.

Mit: Sedenje s prekrižanimi nogami povzroča krčne žile.
Resnica: Sedenje s prekrižanimi nogami povzroča pritisk na žile, da pa bi se formirale krčne žile, bi morali sedeti s prekrižanimi nogami 12 ur dnevno in kar 30 dni na mesec, so ugotovili znanstveniki. Krčne žile so bolj posledica nagnjenosti, ki jo nosimo v genskem zapisu, mogoče se pojavijo v nosečnosti, nastanejo zaradi dolgotrajne obremenitve nog – na primer daljšega stanja.

Pitje velike količine vode ne bo navlažilo vašo kožo.
Pitje velike količine vode ne bo navlažilo vašo kožo.FOTO: iStockphoto

Mit: Pitje velike količine vode bo navlažilo vašo kožo.
Resnica: Na vlažnost kože vplivajo klimatski dejavniki, kot je suho podnebje ali vetrovno vreme, kar lahko kožo izsuši; hormonska uravnovešenost in splošno zdravje organizma. Če slednjega ni, potem kože zgolj s pitjem tekočine ni mogoče navlažiti. Vsekakor pa bo daljša dehidracija povzročila tudi suhost kože. Vlažimo jo s kremami in losjoni.
Vseeno pa se odzovite na znake žeje, ki vam jih sporoča telo; želja po pitju, suha usta, občutek presitosti po obroku, vse to pomeni potrebo organizma po dodatni količini tekočine.

Uživanje čokolade ne povzroča mozoljev.
Uživanje čokolade ne povzroča mozoljev.FOTO: iStockphoto

Mit: Hrana z veliko maščobe ali pa čokolada povzroča mozolje.
Resnica: Po trditvah dr. Diane Berson, profesorice dermatologinje s cornellske univerze v ZDA, je edina hrana, ki lahko poslabša stanje kože, ki je že tako ali tako nagnjena k aknam, suši in morski lupinarji; ti namreč vsebujejo veliko joda.

Sončenje v solariju ni priporočljivo.
Sončenje v solariju ni priporočljivo.FOTO: iStockphoto

Mit: Pomanjkanje spanja povzroča temne kolobarje pod očmi.
Resnic: Pomanjkanje spanja lahko vodi do številnih težav, vendar pa temni kolobarji okrog oči, ki se pojavljajo redno, niso ena od teh. Ti so posledica našega genskega zapisa in jih z več spanja gotovo ne boste mogli odpraviti. Možno pa je, da bodo predeli okoli oči po neprespani noči videti nekoliko zabuhli, kar pa pritegne pozornost tudi na že obstoječe temnejše kolobarje.

Mit: Solariji so varni, če ne vsebujejo UVB žarkov.
Resnica: Splošno znano je, da je pretirano izpostavljanje sončnim žarkom škodljivo in povzroča prezgodnje staranje in kožnega raka. Kaj pa izpostavljanje v solariju? Danes skorajda ni ženske, ki ni vsaj enkrat obiskala solarija, nekatere pa to počnejo redno, misleč, da so varne, ker se izpostavljajo le UVA žarkom. Vendar pa je dobro vedeti, da so tudi UVA žarki škodljivi podobno kot UVB žarki, celo globlje v kožo prodrejo, opozarja dr. Jenny Kim, profesorica, ki poučuje na David Geffen School of Medicine v Los Angelesu.

Mit: 80 odstotkov škode na koži povzročijo sončni žarki že v obdobju do osemnajstega leta starosti.
Resnica: K sreči je nedavna študija v ZDA pokazala, da je do osemnajstega leta povzročen 23-odstotni delež škode. Do štiridesetega leta pa ta delež doseže 46 odstotkov. Tako le nimate izgovora, da je že prepozno. Še vedno je čas, da začnete redno uporabljati kremo z zaščitnim faktorjem.

Sodobni miti se niti ne razlikujejo od starih pripovedi o nastanku sveta; ravno tako jih lahko označimo za pozitivne, a nerealne predstave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646