Kako bi odgovorile na vprašanje: Ali je bombaž naravna tkanina? Kot iz topa bi odgovorile pritrdilno, saj so nas že v otroških letih učili, da ni nič boljšega za telo od bombaža. Resnica je, tako vsaj trdijo strokovnjaki, povsem drugačna. Bombaž sodi med najmanj primerne tkanine, saj vsebuje ogromno količino pesticidov. Pridelava bombaža zavzema le 2,5 odstotka svetovnih obdelovalnih površinih, vendar pridelek 'posrka' kar 25 odstotkov od vseh kemičnih sredstev proti mrčesu in 11 odstotkov pesticidov, ki jih uporabijo v kmetijstvu. Poznavalci zagotavljajo, da je vsekakor boljša izbira bambusova tkanina. Ne le da bolj diha in prepušča znoj, tkanina tudi bolj učinkovito zadržuje telesno toploto. Med njene prednosti sodi tudi, da ne povzroča alergij, ne prepušča škodljivih UV žarkov, vsebuje pa medeni pektin, ki blagodejno deluje na našo kožo.
Eko dizajn
Eko dizajn je modna smer, ki je lani nastala na Hrvaškem in je bila neke vrste odgovor na razmere v tekstilni industriji in masovno proizvodnjo oblačil. Ljudje uporabljajo za 30 odstotkov več oblačil kot pred nekaj leti, prodaja pa se je v zadnjih desetih letih povečala kar za 60 odstotkov. Tako na Hrvaškem kot tudi drugod so se cene tekstilnih izdelkov močno znižale, modne trgovine pa so se napolnile z blagovnimi znamkami, ki zaradi nizke cene gredo za med.
Da bi opozorili na problem masovne proizvodnje oblačil, posledično pa tudi trošenje energije in onesnaževanje okolja, je nekaj hrvaških modnih zanesenjakov ustvarilo koncept Eko dizajn. S tem so želeli tudi vplivati na odnos ljudi do oblačil in kulture oblačenja. Bistvo te modne smeri je zasnovano na nakupu že obstoječih oblačil in dodatkov, njihovem redizajniranju in ponovnem plasiranju na trg. Tako so ustvarili kolekcijo Imitation of life, v kateri so običajna oblačila in modne dodatke spremenili v ekskluzivne modele.
Reciklirano je zakon
Verjeli ali ne, vendar samo v Veliki Britaniji vsako leto odvržejo več kot milijon ton starega tekstila. Nekatera podjetja so že ugotovila, da je ta material mogoče koristno uporabiti. Med njimi je britansko podjetje WornAgain (obleci ponovno), ki je recikliranje uporabilo za svoj moto. Proizvaja športne copate in torbe, za izdelavo pa uporablja tako rekoč vse: odslužene uniforme gasilcev, vojaška padala, odeje, stare majice, brisače, reciklirano gumo, vendar pod pogojem, da materiali ne vsebujejo kemičnih aditivov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV