Zadovoljna.si
Parabene boste našli v skoraj vsakem komercialnem kozmetičnem izdelku.

Moda

Strupeni parabeni

Tania Mendillo
23. 12. 2008 10.12
0

Bomo še naprej kožo negovali z nafto in zobe umivali s pesticidi? Težko je verjeti, vendar je čisto res. Količina strupenih snovi, ki jih v naše telo vnesemo z negovalnimi in kozmetičnimi izdelki, ni zanemarljiva.

Parabene boste našli v skoraj vsakem komercialnem kozmetičnem izdelku.
Parabene boste našli v skoraj vsakem komercialnem kozmetičnem izdelku. FOTO: iStockphoto

Smo potrošniki dovolj ozaveščeni?
Veliko je govora in pisanja o tem, kako pozorni in ozaveščeni moramo biti danes potrošniki ob neskončni ponudbi izdelkov, ki so namenjeni vsakodnevni negi telesa in jih nanašamo na telo. Približno polovica vseh strupov v telo namreč pride skozi kožo in ne skozi usta, kot bi si večina mislila. Kozmetična industrija izrablja človekovo nesamozavest, usmerjata pa jo dobiček in huda konkurenca, in tako že dolgo uhaja na mejna področja, ki so moralno zagotovo sporna. Dejstvo je, da niti petina kemikalij, ki so uporabljene v kozmetičnih produktih, ni testiranih v neodvisnih ustanovah. Pa vendar so produkti v lepih lončkih še vedno na trgovskih policah in le od nas je odvisno, da presodimo, koliko strupenih snovi smo pripravljeni sprejeti. Če prelistate katero koli revijo ali časopis, prižgete televizijo ali računalnik, vam bo kmalu jasno, da množični mediji živijo od kapitala multinacionalk, torej je na vas samih, da se v problematiko poglobite in presodite ter ukrepate.

Si zobe umivate z zobno pasto, ki vsebuje pesticide in parabene?
Si zobe umivate z zobno pasto, ki vsebuje pesticide in parabene?FOTO: iStockphoto

Težava je v tem, da deklaracije v večini primerov s prostim očesom niti ne moremo prebrati oziroma so težko razumljive, žal so kozmetični izdelki edini, na katerih je dovoljena uporaba strokovnih izrazov, zato je možnost, da bi razumeli, kaj ste kupili toliko manjša. Pa poglejmo.

Kaj so parabeni?

Parabeni ali umetni konzervansi so skupina kemičnih snovi z antimikrobnim delovanjem, predvsem na plesni in gljive.

Kje vse jih najdemo?

Parabene lahko najdemo skoraj v vsakem komercialnem negovalnem in kozmetičnem izdelku. Našli jih boste v ličilih, kremah za porjavitev, vlažilnih kremah za telo, v odstranjevalcih ličil, kremah za sončenje, šminkah, zobnih pastah, deodorantih, v kremah za odstranjevanje dlak, v kremah za britje ...

Nevarnosti
Parabeni (metilparaben, etilparaben, propilparaben, isobutilparaben, butilparaben, benzilparaben) naj bi rušili delovanje človeškega organizma; poleg tega, da jih povezujejo z razvojem raka na dojkah, neplodnostjo ter raznimi alergijami, so znanstveniki pred kratkim ugotovili, da delujejo kot hormonski motilci v telesu, posnemali in motili naj bi delovanje hormonov, med njimi najbolj ženski spolni hormon estrogen. Prisotnost parabenov je bila dokazana v krvni plazmi ljudi, ki uporabljajo zgoraj naštete kozmetične izdelke, prav tako pa so tudi večje koncentracije parabenov našli v rakastih tkivih.

Strupi se z leti v telesu kopičijo

Koliko vas je, ki verjamete, da so škodljive sestavine v naši kozmetiki prisotne v tako majhnih količinah, da nam ne morejo škoditi? Naj vas spomnim, da kozmetične izdelke uporabljamo vsak dan, ženske na primer uporabijo dnevno vsaj pet izdelkov, če ne več; in tako leta in leta vase vnašamo strupene snovi, ki se v telesu kopičijo in dosežejo z leti visoke koncentracije.
Poleg parabenov sodijo med zelo strupene in škodljive spojine tudi mineralna olja, ki so pravzaprav stranski produkti destilacije surove nafte v bencinsko gorivo, tudi ti so množično prisotni v vseh negovalnih kozmetičnih produktih, če se seznam sestavin začne z besedami parafinium, liquidum, vazelinum ali petroleum, to pomeni, da je osnova izdelka naftni derivat.
Po tem pa so tu še ftalati, ki so kemikalije, skrite pod imenom parfum ali fragrances, za katere je bilo zbranih največ podatkov o tem, kako škodljivi so. Ugotovljeno je bilo, da lahko poškodujejo jetra, ledvice, pljuča in reproduktivne organe.
Kadar boste na deklaraciji zasledili z velikimi črkami napisano PEG, to pomeni, da izdelek vsebuje snovi, ki močno pospešujejo vpijanje v kožo. Takšne snovi naše telo pripravijo tudi do tega, da lahko še nekaj časa po uporabi izdelkov skozi kožo spusti razne mikroorganizme, ki povzročajo bolezni, katerih sicer ne bi.

Kako se zaščititi?
BDIH je certifikat za naravno kozmetiko, ki mora izpolnjevati najvišje kriterije, ki so trenutno možni na evropskem kozmetičnem tržišču. Tudi pri nas je možno kupiti produkte blagovnih znamk, ki imajo ta certifikat. Res pa je, da teh ni veliko, v primerjavi z drugimi, od katerih se številne tržijo kot naravna kozmetika. Po podatkih, ki so na voljo, je beseda 'naravno' ena najbolj zlorabljenih besed. Saj je dovolj le en odstotek naravnih sestavin, da se kozmetika formalno lahko razglasi za naravno. Vsako leto pa se za tako imenovano 'naravno kozmetiko' porabi milijon ton kemikalij.

Kaj lahko storite?
Umivajte se z mili, narejenimi po tradicionalnih receptih, ki ne vsebujejo parabenov.
Ne verjemite velikim reklamnim napisom, ki propagirajo naravno kozmetiko.
Tudi proizvode najbolj znanih, tako imenovanih naravnih, blagovnih znamk preverite.
Preberite deklaracije in se poglobite v sestavine produktov, ki jih uporabljate vsak dan.
Uporabljajte najboljše produkte, ki so prirejeni za otroško kožo, vendar tudi te sestavine preverite.

V ZDA so najbolj ozaveščeni zvezdniki
V ZDA je situacija z dovoljenimi strupenimi kemičnimi substancami še toliko slabša kot v Evropi. Med najbolj ozaveščene potrošnike zagotovo spadata Gwyneth Paltrow in Jennifer Aniston, ki sta kot gostji Oprah Winfery v njeni oddaji nedavno povedali svoje mnenje o kozmetičnih produktih in kako se sami zaščitita pred mnogimi kemikalijami.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646