Zadovoljna.si
Vas muči zimska utrujenost?

Moda

Preženite utrujenost!

S.O.
24. 02. 2012 14.35
0

V zimskih dneh se počutite brezvoljni in brez energije, glava vas boli pogosteje kot običajno, mišice so zategnjene, ker se premalo gibate, imunski sistem je oslabljen in ves čas imate občutek, da je vaše telo tarča novih virusov in bakterij. Če ste se v napisanem našli, je čas, da globoko vdihnete in naredite nekaj zase.

Vas muči zimska utrujenost?
Vas muči zimska utrujenost?FOTO: iStockphoto

Pusti dnevi kličejo po utrujenosti

S prehladom se srečujete že od začetka decembra, kljub polni domači lekarni pa se vaše počutje ni bistveno spremenilo. Še vedno vas muči utrujenost telesa in misli, hkrati pa se vam zdi, da vam kljub osemurnemu spancu še vedno primanjkuje počitka. Našteti znaki se pojavljajo v vseh letnih časih, najpogosteje pa se z njimi srečujemo v meglenih in hladnih zimskih dneh. Velik vpliv na naš organizem ima tudi stalno menjavanje temperature prostora, kar močno vpliva predvsem na ožilje.

Po savnanju zaužijte veliko tekočine.
Po savnanju zaužijte veliko tekočine. FOTO: iStockphoto
V savno za večjo odpornost in ravnovesje

Ravnovesje žilnega sistema bomo najlažje vzpostavili z rednim savnanjem ali parno kopeljo. Pri obeh metodah se telo najprej segreje, nato pa naj se počasi in postopoma ohlaja. Obisk savne ali sproščujoče kopeli si zato privoščimo enkrat na dva tedna, pri hujših oblikah utrujenosti pa na deset dni ali en teden. Ob tem se je treba zavedati, da bo naše telo pri obeh metodah izgubilo veliko vode, kar lahko povzroči dehidracijo. Izgubo tekočine zato nadomestimo s pitjem nesladkanega čaja ali vode ter z uživanjem osvežilnega sadja.

Sprostite se

Stres je, želeli ali ne, postal naš vsakdanji spremljevalec. Običajno nastane zaradi hitrega tempa življenja, podaljšanega delovnika in pomanjkanja časa. Z njim se srečujejo tako otroci kot odrasli, največkrat pa se preprosto nanj navadimo in ga vzamemo za samoumevno slabost današnjega časa. Ker ga vsak posameznik sprejema na svojevrsten način, zanj tudi ne obstaja popolnega zdravila. Zato je zaželeno, da čim več prostega časa namenimo aktivnostim, ki nas osrečujejo, in seveda gibanju. Vsak dan si moramo vzeti tudi nekaj minut zase, ki jih namenimo meditaciji, sproščanju ob dobri knjigi ali skodelici pomirjajočega čaja, mogoče tudi športu in obisku narave.

Dihalne vaje

Pri premagovanju stresa bodo v pomoč tudi enostavne dihalne vaje, ki jih lahko izvajamo v ležečem ali sedečem položaju. Lotimo se jih tako, da nežno zapremo oči, zravnamo hrbtenico in začnemo z desetimi globokimi vdihi in izdihi. Zrak naj potuje najprej skozi nos, nato skozi usta. Nato dihanje umirimo in minuto dihamo zelo plitko, nežno in neslišno, skozi nos.

Nahranite možgane

Vzrok utrujenosti je lahko tudi obremenjenost možganov, ki jim primanjkuje železa. Ta omogoča, da kisik pride do možganov in celic, kar sproži val energije. Železo lahko nadomestimo z uživanjem dodatkov ali s prehrano. Največ železa vsebujejo živila, kot so suho sadje, jagode, borovnice, banane, češnje, hruške in brusnice, brokoli, beluši, špinača, bučke, paradižnikov sok, pšenični kalčki, ohrovt, regrat, fižol, in pa seveda temno meso, perutnina, školjke, ribe ter jetra.

Vašim možganom lahko primanjkuje železa.
Vašim možganom lahko primanjkuje železa.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646