Rastline so nam v pomoč
Eterična olja so v obliki drobnih kapljic v različnih delih rastlin: v cvetovih, sadežih, semenih, listih, skorji, koreninah, mahovih. Rastline jih potrebujejo za svoje življenje, saj z njimi privabljajo opraševalce in odganjajo neželene mikroorganizme. Hkrati pa so nam ljudem lahko v pomoč. Moč rastlin ljudje uporabljamo v svojo prid predvsem za zdravljenje, lajšanje raznih težav, nego telesa, pa tudi za zapeljevanje in pri religijskih obredih.
V vodi niso topna
Razen redkih izjem jih ne smemo uporabljati nerazredčenih, saj gre za močne koncentrate. Eterična olja se v vodi zelo slabo raztapljajo, zato jih ne mešamo z vodo. Njihovo topnost bomo povečali na primer z olji, mlekom, medom, smetano, mastnimi živili, visokoodstotnim alkoholom, tekočim milom. Vsa olja dezinficirajo in imajo antiseptično delovanje, nekatera med njimi delujejo protivirusno, protibakterijsko, protiparazitsko in protioksidantsko.
Delujejo v majhnih količinah
Uporabljamo le tista eterična olja, za katera smo prepričani, da so stoodstotno naravna. Delujejo že v izredno majhnih količinah, zato je vsako pretiravanje z njimi odveč. Lahko si celo naredimo več škode kot koristi. Mnoge kožne težave lahko omilimo s pomočjo eteričnih olj. Seveda se moramo zavedati, da je potrebno kožo negovati tudi 'od znotraj', s pravilno prehrano in prenehanjem škodljivih življenjskih navad. Naša koža bo brez kompromisov pokazala, kakšno je naše notranje stanje.
Osnova naj ne bo mineralno olje
Za osnovo negovalne kozmetike, ki jo boste izdelali, ne uporabljajte vazelina, parafina ali drugih mineralnih olj (te pridobivajo kot stranski produkt pri destilaciji nafte). Ta so sicer v kozmetičnih izdelkih zelo pogosto prisotna, vendar na koži naredijo masten film, ki zapira pore in koži ne pusti dihati. Priporočamo prečiščeni lanolin, olje s čebeljim voskom, čisto kakavovo maslo, karite maslo ali olje, shea maslo ali ilovico (naravno glino).
Izdelava kreme
Za kreme so primerni glineni, stekleni lončki ali lončki iz legiranega jekla. Uporabljajte majhne količine, saj bo rok uporabe pretekel že po približno dveh mesecih. Shranjujte jih na hladnem, da podaljšate njihovo obstojnost. Kreme pripravljajte v vodni kopeli, vendar pazite, da sestavine ne zavrejo. Primerno količino osnove (npr. karite maslo) utekočinite, pustite, da se ohladi, nato dodajte eterična olja, primerna za vaš tip kože.
Olja za različne tipe kože
Za normalno kožo so primerna olja kamilice, sivke, vrtnice, nerolija, bergamotke, petit graina. Suhi koži pomagajo pelargonija, jasmin, akacija, mira, neroli, pomaranča, grenivka, rožni les, sandalovina, vetiver, ylang-ylang. Ostri piment, pelargonija, sivka, lemongrass, poprova meta, mirta, pačuli, brin, kadilo, limona, cipresa so za mastno kožo. Za aknasto kožo: kamilica, korenje, vrtnica, rman, atlaška cedra. Zrelo kožo bodo negovali: pelargonija, brin, cipresa, komarček.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV