Zelo različno, se pa v zadnjih letih tudi v Sloveniji dviguje meglica tabuja. Obstaja tudi generacijska razlika v mišljenju in razmišljanju, postajamo pa vedno bolj dovzetni za male popravke. Še vedno pa obstaja strah, da ne bi bil potem dosežen preveč izumetničen t. i. »plastičen« videz.
Kaj bi svetovali nekomu, ki razmišlja o lepotnem posegu?
Življenje je eno samo, zato je pomembno, da se v telesu počutimo lagodno, saj se dobro počutje izraža tudi navzven. Ljudje s pozitivno energijo napolnijo prostor in osebe okoli sebe. Če se to lahko doseže z varnim estetskim posegom, zakaj pa ne?
Od kirurških posegov še vedno vodijo posegi na prsih. Povečava prsi je še vedno najpogostejši poseg, ga pa vedno pogosteje opravljamo skupaj z odstranitvijo odvečne kože na trebuhu, ki je posledica nosečnosti in porodov. Med manjšimi, ambulantnimi posegi pa pomlajevanje z botoksom in polnili (hialuronska kislina).
Koliko jih uporablja botoks?
Vedno več. Mislim, da so ljudje končno doumeli, da je botoks najboljši 'anti-ageing'. Najpogostejše napačno mišljenje je, da bodo ljudje po botoksu bolj otečeni in napihnjeni. Botoks je namenjen glajenju gubic, ki nastajajo zaradi mimike. Po botoksu izgledaš kot prej, samo mlajše.
Kako varno je povečanje prsi?
Povečanje prsi je zelo varen poseg. Seveda so možni zapleti, kot pri vsaki operaciji. So pa vsi zapleti rešljivi in so k sreči zelo, zelo redki.
Se kdaj zgodi, da s seboj prinesejo fotografijo zvezdnice in izrazijo željo, da bi imele del telesa podoben njihovem?
Se in se mi zdi, da vedno bolj pogosto. Zlasti v zadnjih letih, ko so se zelo razpasli t. i. selfiji slavnih in vsa družabna omrežja. To je zlasti zelo pogosto pri povečanju prsi, ko na telefonu prinesejo celo zbirko slik. Kar pa je razumljivo, vsakdo si želi videti, kako bo po operaciji. S sliko slavnih in manj slavnih je to za primerjavo lažje. Se je pa to sedaj zelo poenostavilo, saj imamo napravo za 3D slikanje, kjer se lahko naredi takojšno simulacijo videza prsi pred in po posegu s točno določeno velikostjo vsadka. Seveda pa se včasih v želji po spremembah pretirava. Na nekaterih slikah, ki jih prinesejo na pregled je videti, da niti slavni ne zgledajo tako kot na sliki, saj so vse retuširane.
Poseg je v porastu tudi v Sloveniji. Zadnjico se poveča z vsadki ali z lastno maščobo, lahko se naredi tudi dvig zadnjice, ki se z leti povesi, tako kot prsi. Za te posege se odločajo tudi moški, le-ti se vedno pogosteje odločijo tudi za dvig mošnje, ki se prav tako začne z leti povešati. To ponavadi postane moteče, ko začnejo bingljati iz kopalk.
Kaj je tisto, kar ljudem dajete s tem, ko opravite lepotni poseg?
Večjo samozavest, to pa se odraža v vsakdanjiku. Včasih je potrebna že malenkost, pa se človek počuti bolje, bolj samoazvestno, saj se odpravi tista hiba, ki je preprečevala, da bi se popolnoma sprostil v družbi ali na delovnem mestu.
Tudi pri nas imamo že nekaj takšnih, ki so z lepotnimi popravki pretiravali. So ti pretirani posegi nastali iz želje po spremembi, iz vpitja po pozornosti ali iz trenda?
To pa je zelo kompleksen problem. Obstajajo ljudje, ki imajo zgrešeno samopodobo. Se vidijo drugačne, kot so v resnici. Ti ljudje imajo težave, ki jih je treba reševati drugače, ne s kirurgijo. Nekatere spremembe pa so povsem trendovske. Tako opažam, da so želje po povečavi ustnic včasih že malo bizarne. Ko stranka pokaže sliko, kakšna si želi biti po povečavi ustnic, ti pa na sliki gledaš v iznakaženo sicer lepo mlado dekle. V tem primeru poskušaš osebi razložiti, kakšne težave si lahko nakoplje s takim posegom. Če se jo lahko prepriča, da to uvidi, se lahko naredi estetsko, funkcionalno in neškodljivo povečavo, sicer jo odslovimo.
Se vam zdi, da so ženske preveč kritične do sebe in svojega videza?
To pa je težko posploševati, seveda obstajajo tudi take. Imam srečo v tem, da imam pacientke, ki imajo realne želje in pričakovanja. Tako skoraj nisem imel primera, ko bi moral kakšen poseg zavrniti.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV