Z maserjem Mitjo Kovačičem smo se pogovarjali o učinkih petnajstminutne masaže na stolu, ki jo je v Slovenijo vpeljala Polona Kršmanc, univ. dipl. sociologinja.
Na katere točke pritiskate pri masaži na stolu?
Pritiskam na tiste točke, ki so pri ljudeh, ki delajo za računalnikom in veliko presedijo, najbolj obremenjene. To so točke na meridianih. Ramenske mišice, mišice po erektorjih hrbtenice, mišice, ki dvigajo lopatico, ki dvigajo rame, trapezius.
Vsaka točka, na katero pritisnemo, poveča pretok energije, ne glede na to, ali verjameš v to, to je pač dejstvo. Pretok energije se poveča, pretok krvi se poveča, sprošča.
To je idealna masaža za ljudi, ki veliko časa presedijo za računalnikom.
Koliko časa traja takšna masaža?
Ta masaža je prilagojenja ljudem, ki nimajo veliko časa in je zelo učinkovita že po petnajstih minutah, ker se pač pritiska po teh meridianih. Na dolgi rok je izjemno učinkovito že to, če se petnajstminutni masaži prepustimo enkrat tedensko.
Zdi se, da je ta tehnika masaže prijazna tudi do maserja.
Drži. Tehnika je prilagojena tako, da je učinkovita za tistega, ki je masiran in da je prijazna do maserja. To je zelo pomembno. Nič ne bo pomagalo, če se bodo zaposleni dobro počutili, maserji pa bodo bolni. Masažo je treba pravilno izvajati.
Kje ste pridobili potrebna znanja za izvajanje masaže?
Treba je imeti vsaj nacionalno poklicno kvalifikacijo, potem pa še tečaj TouchPro. Priporočljivo je tudi poznavanje fiziologije in anatomije. Fino je, če imaš že prej kakšne izkušnje z masažo, potem se le tehnika prilagodi za sedečo masažo.
Kdo si je izmislil masažo na stolu?
Samo tehniko te masaže je v zahodni svet pripeljal David Palmer, ki je prilagodil tehnike japonske akupresurne masaže moderni družbi. Zato je masaža kratka, ni se treba sleči, lahko se izvaja praktično kjer koli, kjer je dovolj prostora za stol. Na Zahodu je to zelo priljubljena metoda, sploh med tistimi, ki delajo veliko za računalnikom in veliko presedijo.
V Sloveniji je s tem začela Polona Kršmanc. Po opravljenem tečaju v Londonu je v slovenskem podjetju opravila raziskavo o vplivu tovrstne masaže na uslužbence, ki sedijo za računalnikom in tako prišla do zelo pozitivnih rezultatov, ki so potrdili učinkovitost sedečih masaž.
Polona Kršmanc nam je zaupala, da je na idejo o masaži na stolu prišla, ko je ugotovila, da v Sloveniji ni dobro poskrbljeno za zaposlene: "Vedno sem si želela narediti neko konkretnejšo akcijo za zaposlene, predvsem za tiste, ki veliko sedijo pred računalniki in se pri njih že kaže prevalenca mišično-kostnih obolenj. Zato sem se seznanila tudi s prakso sedečih masaž."
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV