Zadovoljna.si
Cvetovi nas navdušujejo z žametno mehkobo in omamnim vonjem.

Valentinovo

Vrtnica – za lepoto in zdravje

S.O.
23. 01. 2014 08.19
0

Žametni cvetovi različnih barv in velikosti se ponašajo tako z bogato zgodovino kot z večno lepoto. Vrtnica namreč ni zgolj običajna cvetlica, temveč velja za kraljico med rožami, njeni mesnati listi pa so namenjeni tako občudovanju kot uporabi za različne kozmetične in zdravstvene namene, saj preprečujejo nastanek gub in koži podarjajo žametno mehkobo.

Cvetovi nas navdušujejo z žametno mehkobo in omamnim vonjem.
Cvetovi nas navdušujejo z žametno mehkobo in omamnim vonjem.FOTO: iStockphoto
Od Grkov do Rimljanov

Vrtnice se ponašajo z bogato in barvito zgodovino. Poznali naj bi jo že več milijonov let, danes pa se nam lepota žametnega cvetova, ki ga podarjamo ob izkazovanju ljubezni, hvaležnosti in praznovanja, ponuja v preko 30 tisoč različicah. Prvotno naj bi bila vrtnica odkrita v Aziji, medtem ko Grška mitologija navaja, da naj bi vrtnico poimenovala boginja Afrodita, nežen cvet pa naj bi ustvarila boginja rož Chloris. Ko je nekega dne čistila gozd, je naletela na mrtvo telo nimfe in iz nje s pomočjo Afrodite, ki ji je podarila lepoto, in boga vina Dioniza, ki jo je obdaril s sladkim vonjem, ustvarila vrtnico. Legenda o nastanku cvetlice je zaznamovala tudi pretekli praznik – valentinovo. Svojo razlago o nastanku vrtnice pa imajo tudi Rimljani. Tam naj bi namreč živela deklica Rodanta, ki je imel veliko snubcev, za katere pa ni kazala pretiranega zanimanja. Moški so pod vplivom zaljubljenosti tako razbili vrata njenega doma samo zato, da bi jo lahko videli in se je dotaknili. To dejanje pa je močno razjezilo boginjo Diano, ki naj bi deklico spremenila v vrtnico, njene snubce pa v trne.

Od lepote do zdravja

Vrtnica danes tako ostaja ena izmed najbolj oboževanih cvetlic na svetu. Najdemo jo v različnih barvah in velikostih, poleg okrasja pa njene liste uporabljamo tudi za izdelavo dišave in kot dodatek h kozmetičnim izdelkom. Uporablja se pri preprečevanju glivičnih obolenj in virusnih infekcij ter pomaga pri astmi in bronhitisu. Olje vrtnice se prav tako dodaja različnim oblogam, maskam in drugim proizvodom za nego kože.

Tonik za mastno kožo

V kozarcu destilirane vode zmešamo manjšo posodico cvetov vrtnic, žlico žajbljevih cvetov, žlico orehovih listov in ščepec preslice. Pustimo stati dober dan, da se listi prepojijo z vodo. Vmes večkrat dobro premešamo. V tonik namočimo manjše kose vate in z njimi nežno očistimo obraz zjutraj in zvečer.

Sladkorne vrtnice
Sladkorne vrtnice FOTO: iStockphoto
Rožna voda

Cvetove petih listov dobro prevremo v pol litra vode. Med vrenjem dodamo še nastrgan korenček, ki bo vodo omehčal. Če pri roki nimamo korenčka, ga lahko nadomestimo z nekaj listi poprove mete. Alternativa je lahko tudi vrečka metinega čaja. Rožna voda je primerna za osvežitev obraza tako v zimskih kot tudi poletnih dneh.

Hranilna maska

Olupimo avokado in ga pretlačimo z vilicami. Dodamo polovico banane in žlico sojinega mleka. Vse skupaj spremenimo v gosto pasto. Na koncu dodamo še nekaj kapljic naravnega eteričnega olja iz vrtnic in masko nanesemo na kožo, kjer jo pustimo učinkovati dobrih 15 minut.

Za aknasto kožo

Litru vrele vode dodamo tri cvetove vrtnic, žlico posušenega žajblja ter štiri velike žlice kamiličnih cvetov. Pustimo, da se tonik ohladi, nato odstranimo cvetove in drugo vsebino. Nanesemo ga na obraz, hrbet in dekolte oziroma na mesta, kjer imamo mozolje, dvakrat dnevno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646