Uporabni beli cvetovi
Bezeg raste v grmih, ki dosežejo višino tudi do deset metrov. Cvetovi so rumenkasto-bele barve, ki se postopoma spremenijo iz zelene v rdeče in črne jagode. Že samo cvetje slovi po značilnem in zelo aromatičnem vonju, medtem ko je njihov okus grenak. Nabiramo jih v juniju, grmičevje opisane rastline pa raste ob obrobju gozdov. Cvetove nabiramo v sončnem vremenu v juniju, sušimo pa jih na naravni svetlobi, vendar ne direktno na soncu. Na ta način bodo ohranili svojo barvo in vonj, mi pa jih bomo lahko uporabili v različne namene.
Že naše babice so se zanašale na uporabo bezgovih cvetov, ki so jih prelile z vrelo vodo in po petih minutah odcedile. Bezgov čaj je že od nekdaj znan kot dober pospeševalec izločanja seča, prav tako pa ga mnogi zdravilci uporabljajo pri postenju, saj velja za naravno sredstvo, ki iz telesa odvaja odvečne strupe. Čaj bo koristen tudi pri zdravljenju bronhitisa, zaradi svojega blagodejnega učinka, saj pomirja in obenem tudi poživlja, pa ga svetujejo tudi pri astmi in zdravljenju revmatičnih bolezni. Koristen in zdravilen je tudi za sladkorne bolnike, saj pomaga uravnavati nivo sladkorja v krvi, obenem pa čisti kri in skrbi za zdravo delovanje ledvic. Grgranje bezgovega čaja bo pomirilo zobobol in očistilo ustno votlino.
Čistilna maska za opečeno in poškodovano kožo
Enostavno masko, ki bo učinkovito, a nežno očistila razpokano, opečeno ali poškodovano kožo, lahko sestavimo iz pesti posušenih bezgovih cvetov, dveh žlic tekočega medu in petih žlic čvrstega jogurta. Masko lahko pred uporabo nekoliko segrejemo in nanesemo na kožo za dobrih 10 minut.
Bezgov preliv za sijoče lase
Pest bezgovih cvetov dobro prekuhamo v pol litra vode, nato odcedimo in ohladimo. Mešanici dodamo še pol litra jabolčnega kisa, dobro zmešamo in jo uporabimo po šamponiranju las. Nato lase speremo s curkom hladne vode in posušimo na zraku.
Proti celulitu
Bezeg lahko uporabljamo tudi v lepotne namene. Izvlečki črnega bezga se pogosto dodajajo različnim oblogam in kremam, ki so namenjene negi pomarančne kože ali odpravi celulita. Običajno se v kremah nahaja bezgovo olje, ki ga pridobivajo iz svežih cvetov in enakega razmerja bezgovih listov. Olje lahko zmešamo z avokadovim oljem, ki bo dobro delo suhi, občutljivi in tudi starejši koži, poskrbelo pa bo za večjo učinkovitost dodanih sestavin, ki bodo tako lažje prodrle globoko v kožo. Velik vpliv pri samem delovanju olja pa ima seveda tudi masaža. Ta mora biti dovolj temeljita in mora vsebovati različne gibe, koža pa bo olja vpila šele v stanju, ko bo rožnato obarvana in nekoliko boleča. Pri masaži si lahko pomagamo tudi s posebno rokavico ali leseno ploščico z okroglimi 'bodicami', ki bo poskrbela za dobro prekrvavitev kože.
Spremljajte nas na Facebooku
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV