Orehova jedrca so bogat vir energije in esencialnih hranil, pri katerih največji delež sestavljata linolna in linolenska kislina. Poleg maščob plodovi vsebujejo tudi 15 odstotkov beljakovin in približno enak odstotek sladkorjev pa tudi folno kislino ter vitamina C in E. Pozabiti ne smemo niti na kalcij, magnezij, železo in selen, baker ter cink. Zaradi bogate vsebnosti zdravilnih sestavin ter elaginske kisline je oreh poznan tudi kot naraven zaviralec rakavih obolenj. Verjeli ali ne, ta majhna jedrca imajo med drugim tudi pozitiven vpliv na samo počutje. Ker vsebujejo dokaj veliko količino aminokisline triptofana, v telesu sproščajo hormon ugodja, ki pomirja. V priporočeni dnevni količini bodo orehova jedrca med drugim pripomogla tudi k lažji presnovi, skrbijo za dober pretok krvi, pomagajo pri zniževanju maščob in holesterola v krvi ter zavirajo nastanek srčno-žilnih obolenj. V naravnem zdravilstvu je cenjeno tudi orehovo olje, ki čisti kri, spodbuja delovanje ledvic in pomaga pri uravnavanju telesne teže.
Nezrela orehova lupina je v preteklosti nadomeščala rjavo ali črno barvo za lase. Slabo pest nezrelih orehovih lupin prevremo v decilitru vode in dodamo 3 decilitre čistega alkohola. Z nastalo tekočino natremo mokre in čiste lase, pustimo delovati dobre pol ure, nato pa temeljito izperemo.
Če med temnimi lasmi začnete opažati sive, se jih lahko znebite na popolnoma naraven način. Za dlan orehovega in kostanjevega listja narežemo na koščke, vse skupaj prelijemo z majhno količino vode in pustimo stati pol ure, da tekočina vpije sestavine iz listja. Nanesemo na vlažne, predhodno umite lase, temeljito zmasiramo in izperemo.
Blaži kožne težave
Oreh se priporoča tudi pri težavah z aknami, kožnimi okužbami in izpuščaji. Prizadete predele vsak večer očistimo z orehovim milom, ki ga prodajajo specializirane trgovine z naravno kozmetiko, ali si pripravimo domačo orehovo tekočino, s katero večkrat dnevno natremo prizadeto kožo. 100 gramov posušenih listov prevremo v litru vode in nastalo tekočino pred uporabo precedimo ter ohladimo.
Orehovo olje bo pripomoglo tudi k pospešitvi naravne porjavelosti kože, kljub temu pa moramo poudariti, da olje ne vsebuje zaščite pred škodljivimi UVA in UVB žarki. Zaradi vsebnosti vitamina E olje ščiti pred staranjem in na njej ustvarja zaščitni sloj, ki preprečuje izgubo vlage. Orehovo olje se uporablja tudi pri odpravi celulita. Ob redni uporabi in temeljiti masaži ta nadležna pomarančna nadloga postane manj vidna in se izloči po naravni poti. Uporabljamo ga lahko tudi za zaščito lasnih konic temnejših las ali z njim temeljito zmasirajmo lasišče.
Proti podočnjakom
Če zmešamo žličko stopljenega čebeljega voska ter dve žlički kokosovega in orehovega olja, vse skupaj pa zalijemo z žličko rožne ali destilirane vode, dobimo nežno kremo, ki jo uporabljamo za prekrivanje podočnjakov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV