Neprijetna težava, ki prizadene kar polovico odraslih in se kaže s čezmernim luščenjem lasišča, je prhljaj. Tega v številnih primerih spremljajo tudi srbenje, pordelost in razdraženost lasišča. Stanje se običajno poslabša jeseni in pozimi, predvsem zaradi izsušenosti kože, ki je posledica ogrevanja prostorov, izboljša pa se v toplejših mesecih leta.
Razlogov za pojav prhljaja je več
Poleg ogrevanih prostorov ga povzročajo tudi imunske in nevrološke nepravilnosti, hormosko stanje, prehrana, vplivi okolja in sam način življenja. Ključni vzrok za njegov nastanek pa so glivice Malassezia. V preteklosti je bila največkrat omenjena glivica M. furfur, nova znanstvena spoznanja pa so pokazala, da sta s prhljajem najbolj povezani glivici M. globosa in M. restricta.
Suha koža
Izsušenost kože, ki je običajno posledica ogrevanja prostorov, mraza in vetra, je najpogostejši vzrok za nastanek prhljaja. Pri tej obliki prhljaja so delčki oluščene odmrle kože manjši in manj mastni, težave s suho kožo pa se vam bodo najverjetneje pojavljale tudi drugod po telesu.
Razdražena in mastna koža (seboreični dermatitis)
Tudi mastna koža je dokaj pogost vzrok prhljaja. To vrsto prhljaja prepoznamo po pordelem lasišču, prekritem z belimi koščki odmrle kože ali rumenimi luskinami. Seboreični dermatitis pa ne prizadene nujno zgolj lasišča, temveč tudi druga področja, kjer so maščobne žleze – obrvi, ob robovih nosu, za ušesi, na prsih, dimlje in včasih pod pazduho.
Preredko umivanje las in lasišča
Neredno umivanje lasišča lahko povzroči kopičenje maščobe in kožnih celic, zaradi česar tudi lahko nastane prhljaj.
Psoriaza
Ta kožna bolezen lahko povzroči kopičenje odmrlih kožnih celic, ki začnejo tvoriti debele luskine. Najpogosteje se pojavlja na kolenih, komolcih in trupu, lahko pa prizadene tudi lasišče.
Ekcem
Če imate ekcem kjer koli na telesu, se lahko pojavi tudi na lasišču, kar včasih vodi do nastanka prhljaja.
Občutljivost na določene izdelke za lase (kontaktni dermatitis)
Občutljivost na določene sestavine v proizvodih za nego las in lasišča lahko povzroči pordelost, srbečico in luščenje kože na lasišču. Prepogosta uporaba šampona za lase ali preveč izdelkov za nego las lahko prav tako povzroči razdraženost lasišča in prhljaj.
Glivična okužba (malasezija)
Malesezija je kvasovka, ki naseljuje lasišče pri večini odraslih, a običajno ne povzroča težav. Vendar pa se lahko začne nenormalno razraščati in se hraniti z maščobami, ki jih izločajo lasni mešički. To povzroči razdraženost kože na lasišču in povečano proizvajanje kožnih celic. Odvečne celice začnejo nato odmirati in tvoriti prhljaj. Kaj natančno povzroči razraščanje malasezije, ni znano, čeprav k temu pomembno prispevajo mastno lasišče, hormonske spremembe, stres, upad imunskega sistema, nevrološke motnje, na primer Parkinsonova bolezen, preredko umivanje las in občutljivost kože.
Kako se ga znebiti?
Uživajte ribje olje
Da bi preprečili izsušenost lasišča, vsak dan uživajte ribje olje. Zadostovala bo že jedilna žlica, lahko pa ga kupite tudi v obliki kapsul. Vedite sicer, da se z ribjim oljem prhljaja nikakor ne boste znebili čez noč, vendar bo učinek viden šele po nekaj tednih. Vztrajnost se splača!
Uporabite naravni jabolčni kis
Naravni jabolčni kis učinkovito odpravlja prhljaj in spremljajočo srbečico. Lase si umijte s šamponom za lase, tako kot običajno, in nanje nanesite nežen balzam za lase. Zatem v lasišče vtrite jabolčni kis, pustite nekaj časa delovati in nato temeljito izperite lasišče. Če vas skrbi, da boste zatem oddajali močan vonj po kisu, lahko preizkusite še drugi način uporabe kisa. Zmešajte dve jedilni žlici jabolčnega kisa z dvema jedilnima žlicama vode in dvema jedilnima žlicama olivnega olja, mešanico nato vtrite v lase, po 15 do 20 minutah pa lase umijte z nežnim šamponom.
Lase si umivajte s hladno vodo
Ne glede na to, katere naravne pripravke uporabljate za odpravljanje in nadzorovanje prhljaja, lase vedno umivajte in izpirajte s hladno ter ne vročo vodo. Vroča voda namreč odstrani maščobo z lasišča in las, kar povzroči izsušenost lasišča, posledično pa srbečico in prhljaj.
Pomagajo tudi prehranske in življenjske spremembe
Naučite se nadzorovati stres, izogibajte se prepogostemu umivanju las, zmanjšajte oziroma omejite uporabo izdelkov za nego las in se izogibajte gelom, lakom za lase in vosku, uživajte zdravo in raznoliko prehrano, ki bo vsebovala veliko cinka, vitaminov B in zdrave maščobe, ter preživite nekaj uric na teden na svežem zraku in soncu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV