»Spletno ustrahovanje je na družbenih omrežjih vse preveč pogosto. 88 odstotkov najstnikov se z njim srečuje vsak dan. Družbenja omrežja želimo uporabiti za spodbujanje ljudi k širjenju pozitivnosti, namesto obsojanja videza drugih, zaradi česar je ta kampanja za nas zelo pomembna,« so pri kozmetični hiši zapisali v javnem sporočilu medijem. »Če lahko pustimo vtis preko prijaznih besed in manjših komplimentov, bi internet postal veliko lepši kraj.«
V kampanji lahko sodeluje vsak, tako da na Instgramu objavi selfie in na njem usta prekrijo z roko, na kateri je odtis poljuba. Vsako fotografijo spremljajo oznake #kissandmakeup in kompliment označenemu prijatelju. Nekaj najljubših objav bo delilo tudi kozmetično podjetje s svojimi 3 milijoni sledilcev.
Kaj je 'cyberbullyjing'?
"Če ti kdo prek novih tehnologij pošilja žaljiva, ustrahovalna sporočila, komentarje, SMS-e, te obrekuje na družabnih omrežjih, forumih ali blogih, če objavi tvojo fotko, ne da bi ti vedel za to, ali jo obdela na žaljiv način, naredi lažni profil ali sovražno skupino o tebi na socialnem omrežju, če ti kdo ukrade geslo in identiteto in v tvojem imenu piše, objavlja, kontaktira tvoje prijatelje, te nadleguje prek spletne kamere, te tako ali drugače izsiljuje ... je to spletno ustrahovanje, trpinčenje, nadlegovanje," opozarjajo na Centru za varnejši internet.
Kakšne so lahko posledice?
Žrtve spletnega nasilja pogosto delujejo potrto, napeto in manj govorijo. Pa ne ostaja samo pri tem, posledice se razvijejo v težka duševna, telesna in socialna stanja. Mnoge žrtve spletnega nasilja trpijo zaradi motenj spanja in koncentracije, depresije in telesnih obolenj. Druge možne posledice so lahko tudi pomanjkanje teka in upadanje uspešnosti. Mnoge učenke in učenci se bojijo iti v šolo in hlinijo telesne težave, zaradi katerih bi se šoli lahko izognili. V skrajnih primerih se zgodi, da se žrtev z dogodki ne more uspešno spopasti in se poškoduje. Visoka stopnja psihičnih obremenitev, ki jim je žrtev spletnega nasilja izpostavljena, pa lahko pripelje tudi do samomora.
Kako lahko sam preprečiš spletno nadlegovanje?
- svojih osebnih informacij nikoli ne posreduj preko interneta
- ne verjemi vsemu, kar prebereš
- upoštevaj spletni bonton (v virtualnem svetu naj veljajo ista pravila kot v realnem svetu - če je nekdo na internetu do tebe nesramen, ga preprosto ignoriraj in mu ne odgovarjaj, prej ali slej bo odnehal),
- ne pošiljaj sporočil, kadar si slabe volje, počakaj, da se umiriš in v miru razmisliš, kako pravilno odreagirati
- nikoli ne odpiraj sporočil, ki ti jih pošiljajo neznanci
- če se ti nekaj ne zdi v redu, potem zagotovo res ni, zaupaj svojim občutkom
- ne odgovarjaj na sporočila spletnih nadlegovalcev, to je natančno tisto, kar hočejo (če bodo videli, da ni odgovora, bodo prej ali slej odnehali),
- zaščiti se in se nikoli ne srečuj z ljudmi, ki jih spoznaš on-line
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV