Ves svet trenutno z grozo spremlja pot milijonov beguncev, ki so morali zaradi vojne, nasilja in nemirov svoje življenje spakirati v majhno torbo ter zbežati iz svoje domovine v upanju, da bodo nekje našli svoj košček zemlje, ki jim bo zagotavljal mir. Tudi nekateri svetovno znani zvezniki so bili nekoč begunci in danes prav gotovo predstavljajo vir poguma za vse, ki so še vedno na poti in živijo v strahu, kaj bo prinesel jutrišnji dan. Po drugi strani pa so živ dokaz, da begunci niso »socialni paraziti« in »kriminalci«, kot jih označujejo nekateri ksenofobi, temveč zgolj ljudje, ki si želijo predvsem miru in varnega delovnega okolja.
Tu je le nekaj zvezdnikov, ki so bili nekoč tudi sami begunci:
M.I.A.
Mathangi Arulpragasam, svetovni javnosti bolj znana pod imenom M.I.A., je pri približno desetih letih ob izbruhu državljanske vojne morala zbežati iz rodne Šrilanke. Zatočišče, pozneje pa tudi nov dom, je skupaj z mamo in sestro našla v Londonu. Šele na Otoku je odkrila svojo strast do glasbe, ki je bila povod za uspešno mednarodno kariero.
Rita Ora
Rita Ora je dosegla vse, kar si je v življenju lahko želela: je pevka svetovnega formata, oblikovalka čevljev in vsestranska umetnica. A do teh uspehov je morala prehoditi sila dolgo in trnovo pot. Rodila se je namreč leta 1990 v kosovski Prištini, kjer je bilo vse prej kot mirno. Ko je imela Rita vsega leto dni, se je njena družina zato odločila zbežati v London. Kot vsi begunci so se morali tudi oni prva leta z vsemi silami boriti za preživetje, čeprav sta bila starša visoko izobražena (mama je psihiatrinja, oče pa ekonomist). Ker niso imeli denarja, so se morali več let stiskati v garsonjeri. Danes je Rita žalostna, ko sliši, kako nekateri Evropejci govorijo o beguncih. Za neko britansko televizijsko postajo je dejala: »Kot begunec je beseda 'Izgini' zadnje, kar želiš slišati od ljudi, ki imajo vsega v izobilju. Potrebuješ samo kanček pomoči, nič več.« Od begunke do zvezdnice svetovnega formata: Rita Ora je dokaz, da se z odločenostjo in trdno voljo lahko uresničijo še tako neverjetne sanje.
Alek Wek
Alek Wek se danes po modni brvi sprehaja odeta v kreacije najbolj zvenečih imen iz sveta visoke mode. A življenje danes 38-letna manekenke ni bilo vedno tako bleščeče in brezskrbno. Rodila se je leta 1977 v Sudanu in ko je imela približno šest let, se je država znašla sredi hude državljanske vojne. Nekega dne so začeli obstreljevati hišo njene družine, zato se je ta pognala v beg. Šele pri 14-ih letih se je Alek ustalila v svoji novi domovini: Veliki Britaniji. Kljub temu, da si je na Otoku ustvarila uspešno kariero, na svoj rodni kraj ni nikoli pozabila. Že leta sodeluje z različnimi humanitarnimi organizacijami, ki pomagajo Južnemu Sudanu, od leta 2002 pa je tudi članica ameriškega Sveta za begunce.

Dalajlama
Duhovni vodja Tibetancev dalajlama Tenzin Gyatso, je moral pred skoraj 50 leti zapustiti rodni Tibet. Od leta 1950 je ta država namreč pod okupacijo Kitajske in sto tisoče Tibetancev je v tem času umrlo od lakote ali nasilja, ki so ga nad njimi izvajali okupatorji, saj se niso uspeli pretihotapiti v katero izmed sosednjih držav. Tenzin je šest let po zasedbi vendarle uspelo pobegniti v indijsko Daramsalo, kjer od takrat živi s številnimi drugimi tibetanskimi izgnanci in poskuša v svet ponesti svoja miroljubna sporočila. Čeprav s ponosom pove, da je Tibetanec, pa se še kako dobro zaveda, da se v svojo domovino nikoli ne bo mogel vrniti.

Bob Marley
"Could you be loved" – to je zagotovo eden izmed najbolj priljubljenih reggae komadov vseh časov. A kaj kmalu bi se lahko zgodilo, da ta in številne druge uspešnice Boba Marleya nikoli ne bi ugledale luči sveta. Leta 1976 je neznanec med vajo za koncert namreč izvedel atentat na glasbenika in njegovo ženo. Krogla je Marleya zadela v roko, njegovo ženo Rito pa v glavo. Oba sta napad preživela, a sta bila tako prestrašena, da sta kot begunca kmalu zbežala v London.

Gloria Estefan
Tudi latino glasbena ikona Gloria Estefan je v Združene države Amerike prišla kot begunka. S komaj rojeno dojenčico sta njena starša leta 1958 tja zbežala pred kubansko revolucijo, s katero je na oblast prišel dikatator Fidel Castro. Leta 1984 je stopila na svetovno glasbeno sceno in zaslovela s pesmijo Dr. Beat, ki velja za eno največjih uspešnic tistega obdobja.

KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV