Na Bledu so #risinje začele s prvim treningom na ledu pred svetovnim prvenstvom. #WWCIIA2016 #BomoZmogleBomoJa pic.twitter.com/Q8Sbfrgjp6
— Ice Hockey Slovenia (@lovehokej) March 26, 2016
Morda o njih ni tako pogosto slišati kot o slovenskih 'risih', a naše hokejistke so več kot odlične. Lani je slovenska izbrana vrsta na svetovnem prvenstvu v španski Jaci osvojila prvo mesto in si tako priborila napredovanje v višjo skupino, obenem pa je Slovenija tudi prevzela izvedbo letošnjega tekmovanja.
23 deklet se podaja v boj
Ferjanič je v reprezentanco povabil triindvajset igralk, med katerimi so tudi tri novinke: napadalki Pija Strniša in Pia Merc ter še ne šestnajstletna vratarka Pia Dukarič. Selektor Ferjanič je v ekipo povabil vratarke Ines Confidenti, Pio Dukarič in Špelo Globočnik, branilke Sergejo Zimšek, Mojco Duh, Nušo Porekar, Katjo Mrak, Nadjo Kolman, Nino Lončar, Patricijo Usnik in Metko Manfreda ter napadalke Pio Pren, Evo Dukarič, Saro Confidenti, Patricijo Beribak, Ireno Kraner, Uršo Pazlar, Pio Merc, Anemario Golob, Pijo Strniša, Tamaro Lepir, Tamaro Svetina in Urško Rovšnik. "S sestavo reprezentance sem precej zadovoljen. Seveda bi si želel, da bi bila v ekipi še vedno Tea Lahajnar, ki pa je lani končala svojo športno pot; pogrešali pa bomo tudi Katjo Biščak. Vseeno menim, da je v danih razmerah ekipa sestavljena dokaj optimalno," je še dejal.
Hokejska zveza Slovenije želi prihajajoče prvenstvo izkoristiti tudi za promocijo ženskega hokeja. V želji, da bi si tekme slovenske in drugih reprezentanc ogledalo čim več ljubiteljev hokeja, predvsem pa bodoče mlade hokejistke, bo vstop na vse tekme prost.
Še devet dni... #9moreDays #WWCIIA2016 #Bled pic.twitter.com/nd3MpFMZkv
— Ice Hockey Slovenia (@lovehokej) March 24, 2016
Prvič leta 2000
Slovenija je žensko hokejsko reprezentanco prvič dobila komaj leta 2000. V obdobju, ko se je ženski hokej v Sloveniji šele dobro začel razvijati, sta bila glavna pobudnika Andrej Verlič in Drago Mlinarec, ki sta takrat opravljala nalogi glavnih trenerjev v ekipah Maribora in Jesenic. Mlinarec je postal tudi prvi selektor, v naslednjih letih pa je to nalogo opravljal Verlič. Prvo uradno tekmovanje, na katerem so risinje zastopale Slovenijo, so bile kvalifikacije za svetovno prvenstvo Divizije II, ki ga je leta 2001 gostil Maribor. Prvi nastop se je za neizkušena dekleta končal precej ponesrečeno, a led je bil prebit. Od tedaj so Rusinje nastopile na enajstih svetovnih prvenstvih ter treh kvalifikacijah za olimpijske igre.
V letu 2012 je prišlo do spremembe tekmovalnega sistema, naše hokejistke pa so tako tekmovale na prvenstvu Divizije II Skupina A, katerega je ponovno gostil Maribor. Pred samim prvenstvom je slovenska izbrana vrsta doživela precejšnjo pomladitev, saj se je v predhodni sezoni od dresa z risom na prsih poslovilo kar enajst igralk. Spremembe so se zgodile tudi v vodstvu reprezentance. Andreja Verliča je na selektorskem mestu nasledil Gorazd Rekelj. Pred začetkom sezone 2012/13 je ponovno prišlo do nekaj sprememb. Gorazd Rekelj je zapustil selektorski stolček, na katerega je sedel Franc »Aci« Ferjanič.
Po nekaj manj uspešnih nastopih so v sezoni 2014/15, ko so v španski Jaci s štirimi zmagami in enim porazom osvojile zlato medaljo, znova doživele uspeh in si priborile vstopnico v Divizijo II Skupino A. Primarni cilj slovenske reprezentance je vsekakor obstanek v omenjeni skupini.
V desetletju in pol se je v vrstah slovenske ženske reprezentance zvrstilo 73 risinj. Največ odigranih tekem, kar 62 od 63-ih, ima Tea Lahajnar, ki je v sezoni 2014/15 zaključila svojo športno pot.
Skupinsko fotografiranje #risinje. #WWCIIA2016 #Bled pic.twitter.com/7BnF1NNp33
— Ice Hockey Slovenia (@lovehokej) March 28, 2016
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV