Prasica, slabšalni izraz za žensko
Na VOYO si lahko ogledate slovenski film Prasica, slabšalni izraz za žensko, ki ga je režirala Tijana Zinajić, prejemnica Župančičeve nagrade. Omenjeni film v ospredje postavlja mlado slikarko Evo, ki je obtičala v študentskem življenju. Čeprav je Eva že krepko v letih, v katerih bi morala najbolj blesteti, še vedno redno pije, kadi in žura, živi v najemniškem stanovanju, v katerem ni nikoli miru ter kljub obetajoči se likovni razstavi še vedno ne najde pravega navdiha za slikanje. Ji bo naposled le uspelo obrniti svoje življenje na bolje?
Vzgojiteljica (The Kindergarten Teacher)
V filmu blesti umetniška duša Maggie Gyllenhaal, ki jo je vloga vzgojiteljice Lise Spinelli pritegnila že prvi trenutek, ko je v roke prijela scenarij. Lisa je brez dvoma ženska z zapletenim karakterjem, njena obsedenost s petletnim dečkom pa bo v vas vzbudila najrazličnejša čustva. Več o filmu preberite TUKAJ.
Bunkica (Dumplin')
Bunkica temelji na istoimenskem romanu avtorice Julie Murphy. V filmu navdušuje priljubljena Jennifer Aniston v vlogi nekdanje lepotne kraljice, mame Rosie, ki zaradi močnejše postave svojo najstniško hči kliče kar bunkica. Ob izidu omenjene komične drame se je oglasila tudi režiserka Anne Fletcher, ki je povedala, da je film posnela z namenom, da sporoči mladim dekletom, naj ostanejo točno take, kot so, in naj se imajo rade. K uspešnosti filma je s svojo glasbo prispevala tudi legendarna Dolly Parton, ki je knjigo že pred začetkom snemanja filma dobro poznala.
En dan (One Day)
Režiserka Lone Scherfig je v enem izmed intervjujev povedala, da je kot prva izbira imela pri ustvarjanju omenjenega filma veliko prostora, kar je prav gotovo zelo pomembno za vsakega režiserja. Pri scenariju so jo še posebej pritegnili dobri dialogi, premik iz lahkotne h ganljivi vsebini pa doda zgodbi še nekaj več. V središče pripovedi je postavljena srednješolka Emma, ki jo zaigra odlična Anne Hathaway, na drugi strani pa imamo lik očarljivega Dexterja, s katerim se režiserka Lone še posebej poistoveti. Ljubezensko zgodbo Emme in Dexterja si lahko ogledate na VOYO!
Neodvisne (Misbehaviour)
Film Neodvisne, v katerem blesti prikupna Keira Knightley, je postavljen v leto 1970, temelji pa na resnični zgodbi o dveh revolucijah – feminističnem osvobodilnem gibanju in kulturni revoluciji znotraj tega. Film vas bo presenetil s šokantnim prizorom, ki bi ga sicer pričakovali od moškega režiserja, toda ustvarjalka Philippa Lowthorpe pravi, da je bil omenjen prizor predviden že od samega začetka. "Želeli smo, da bi se ljudje ob prizoru počutili neprijetno. S tem prizorom se ti objektivizacija žensk približa na tako osupljiv način, zato je bilo zelo pomembno, da to vključimo," je še povedala priznana režiserka. Za kakšen prizor pravzaprav gre? Ali je res tako kontroverzen, kot pravijo kritiki? Odgovori vas čakajo TUKAJ!
Ameriška ljubica (American Honey)
Glavna lika v filmu predstavljata težavna najstnica Star, ki jo igra mlada, nadobudna igralka Shasa Lane, in pa domišljavi Jake, v vlogo katerega se je vživel že dobro uveljavljen igralec Shia LaBeouf. Ta izbira se je mnogim zdela precej nenavadna, toda režiserka Andrea Arnold je za svojo odločitev imela tehtno utemeljitev. Po eni strani se je zanj odločila ravno zaradi njegovih dolgoletnih izkušenj, po drugi strani pa je za vlogo uporniškega Jaka potrebovala nekoga, ki deluje problematičen. S svojo izbiro igralcev je bila na koncu zelo zadovoljna, njihov trud pa se je obrestoval tudi v obliki nagrad.
Razbijalka sistema (System Crasher)
Razbijalka sistema je prvi igrani film režiserke Nore Fingscheidt. Zgodba se vrti okoli prav posebne deklice, ki s svojo nebrzdano energijo ustrahuje svoje vrstnice. Njeno pozornost je tema prvič pritegnila leta 2014 med snemanjem dokumentarnega filma Das Haus neben den Gleisen, ki prikazuje življenje v zatočišču za brezdomke v Stuttgartu. Med ženskami, ki jih je tam srečala, je bila tudi štirinajstletna deklica, ki je kot sistemske rušilke nobena institucija v socialnem varstvu ni več sprejemala.
Sonja, beli labod (Sonja, the White Swan)
V biografski drami Sonja, beli labod spremljamo zgodbo slavne Norvežanke Sonje Henie, ene najboljših atletinj in začetnice modernega umetnostnega drsanja na ledu, ki se je leta 1936 odpravila v Hollywood, da bi postala filmska zvezda. Omenjeno dramo je režirala že večkrat nagrajena režiserka Anne Sewitsky, ki oportunistično Sonjo v filmu predstavi kot športnico, ki je vzgojena na način, da mora zmagati za vsako ceno. Anne Sonjo vidi bolj kot stroj in ne kot človeka, zato se gledalec s protagonistko v filmu le stežka poistoveti.
Občudovani (The Grandmothers)
Gre za priredbo novele iz leta 2003, ki jo je napisala Nobelova nagrajenka Doris Lessing. V filmu zaigrata briljantni Naomi Watts in Robin Wright, režiserka Anne Fontaine pa je v enem izmed intervjujev povedala, da ji je avtorica zgodbe ob njunem srečanju zaupala, da dogodki temeljijo na resnični zgodbi, ki se je zgodila v majhnem mestu v Avstraliji.
Zadrga (Zipper)
Film v središče postavlja državnega tožilca, ki ga čaka svetla prihodnost v politiki, toda njegovo življenje se nekega dne obrne na glavo, ko spozna elitno spremljevalko in se začne redno sestajati z njo. Drama režiserke More Stephens osvetli politične škandale in odvisnost.
Žarek v srcu (Un Beau Soleil Interieur)
V ospredje tega romantičnega francoskega filma je postavljena protagonistka Isabelle, nedavno ločena pariška slikarka, ki se v iskanju prave ljubezni zaplete v serijo brezupnih razmerij. Ali resnična ljubezen sploh obstaja? Ji bo odgovor morda pomagal najti skrivnostni vedeževalec v podobi Gérarda Depardieuja? Gre za čuten in duhovit film francoske režiserke Claire Denis, ki nas po navdihu Rolanda Barthsa popelje skozi življenje osamljene ženske, ki neutrudno išče pravo ljubezen.
Portret mladenke v ognju (Portrait of a Lady on Fire)
Francoski film Portret mladenke v ognju se odvija leta 1770 v Bretaniji. Slikarka Marianne dobi naročilo za poročni portret Heloise, grofičine hčerke, ki je ravno zapustila samostan. Heloise se upira usodi poročene ženske in noče pozirati, zato mora Marianne nalogo opraviti na skrivaj.
O ljudeh in vaseh (Faces Places)
Spremljamo legendarno francosko režiserko Agnes Vardo ter odličnega fotografa in mojstra stenske poslikave J.R.-ja na njuni poti po Franciji. Skupaj potujeta s posebnim tovornjakom, ki je opremljen kot prenosna fotografska kabina in potujoča tiskarna, ter fotografirata ljudi po državi. Na poti pa stara kinematografska veteranka in mladi umetniški idealist uživata v nenavadnem prijateljstvu, medtem ko klepetata in raziskujeta svoje poglede na svet.
Srčni as (Burraco Fatale)
Režiserka Giuliana Gamba je leta 2020 svojih 40 let izkušenj vložila v pravo mojstrovino. V prijetni romantični komediji je namreč združila štiri popolnoma različne ženske, ki jih povezujeta globoko prijateljstvo in ljubezen do kart.
Divja prerijska vrtnica (Wild Prairie Rose)
Film, ki ga je režirala Deborah LaVine, spremlja mlado Rose Miller, ki je zaposlena v uspešnem podjetju in je v osnovi precej zadovoljna s svojim življenjem. Toda ko izve, da je njena mama hudo bolna, se odloči, da se bo vrnila v svoj rojstni kraj Beresford v Južni Dakoti, da bi skrbela za njo. Kmalu se spoprijatelji z gluhim Jamesom, lastnikom trgovine, ki ji pomaga pri snemanju filma za mamo. Rose ugotovi, da včasih odkriješ tisto, kar iščeš, tam, kjer najmanj pričakuješ.
Ljubezen med vrsticami (Gut Gegen Nordwind)
Romantična drama Vanesse Jopp v središče postavlja Emmi, ki želi zgolj preklicati naročnino na časopis, a ker se zmoti pri naslovu, elektronska pošta konča v nabiralniku Lea Leikeja. To je začetek spletne izmenjave sporočil, ki postaja vse bolj osebna. Ker se v resnici ne poznata, ju ni strah, da bi se osramotila, zato si zaupata tudi najintimnejše skrivnosti. Sprva nameravata ostati samo spletna prijatelja, toda kmalu se začneta spraševati, če bi se morala dobiti tudi v živo. Težava je le v tem, da je Emmi poročena, Leo pa se še vedno oklepa bivšega dekleta ...
Mustang (Mustang)
Film Mustang se dogaja na začetku poletja v obmorski vasici na severu Turčije. Lale in njene štiri sestre se na poti iz šole igrajo s skupino fantov. Nedolžna igra v očeh vaških varuhov morale hitro preraste v spolni škandal. Babica in stric, osramočena skrbnika deklet, se odločita, da bosta radoživim upornicam pristrigla peruti in uvedla strožja družinska pravila. Družinski dom tako postaja iz dneva v dan bolj podoben zaporu, šolsko delo zamenjajo učne ure gospodinjstva, začne pa se tudi dogovarjanje glede porok. Toda sestre bolj kot po čemer koli drugem hrepenijo po svobodi, zato se neustavljivo borijo proti omejitvam, ki jim jih nalagata babica in stric.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV