Premik ure je že skoraj tu. Ta nas čaka konec marca, natančneje v noči z 30. na 31. marec, ura pa se bo premaknila naprej. Prešli bomo na poletni čas, kar pomeni, da bomo tisto noč spali eno uro manj.
Ali bomo premik ure kdaj ukinili?
V Sloveniji in v večini evropskih držav smo do zdaj redno izvajali premik ure, vendar pa se je v zadnjih letih pojavila razprava o opuščanju te prakse. Evropska unija se je leta 2019 odločila, da bi lahko leta 2021 izvajanje premika ure opustili, a do tega zaradi epidemije koronavirusa in drugih razlogov, še ni prišlo.
Pozneje so se odločili, da naj bi premik ure opustili v letu 2026, toda ali bo do tega tokrat zares prišlo, za zdaj še ni jasno, z gotovostjo pa lahko rečemo, da še vedno ostajamo pri tradicionalnem premiku ure dvakrat letno, in tako bo tudi ostalo še vsaj naslednja tri leta.
Ali bomo ob ukinitvi premika ure imeli zimski ali poletni čas?
Zdi se, da se evropske države ne morejo uskladiti glede tega, kateri čas bi izbrale za stalnega – zimski ali poletni. Tako zimski kot poletni čas imata svoje pluse in minuse. Zimski letni čas naj bi bil namreč boljši za naš spanec in našo biološko uro, poletni letni čas pa naj bi bil boljši za turizem in zabavne aktivnosti na sploh.
Zakaj uro sploh premikamo?
Glavni razlog za uvedbo premika ure je povezan s prihrankom energije. Z vzpostavitvijo poletnega časa želimo izkoristiti daljše dnevne svetlobe in tako zmanjšati porabo električne energije za razsvetljavo v večernih urah, vendar pa so raziskave v zadnjih letih pokazale, da so prihranki energije zaradi premika ure precej manjši, kot bi pričakovali.
Poleg tega se premik ure uporablja tudi zaradi splošnega dobrega počutja, do katerega pride, če imamo v dnevu več svetlobe. Tako se lažje lotevamo različnih prostočasnih aktivnosti, kot sta rekreacija na prostem in druženje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV