Ta premik, znan kot prehod na zimski čas, znan tudi kot standardni čas, nam omogoča, da izkoristimo več dnevne svetlobe v jutranjih urah, saj se dnevi začnejo krajšati.
Zakaj sploh premikamo uro?
Premik ure je bil prvotno uveden z namenom boljšega izkoristka dnevne svetlobe in zmanjšanja porabe energije. Z idejo je začel prvi eksperimentirati Benjamin Franklin, ki je leta 1784 objavil esej o varčevanju z dnevno svetlobo. V Sloveniji smo prakso premikanja ure na poletni in zimski čas sprejeli v letu 1983, skupaj z mnogimi drugimi evropskimi državami.
Kdaj bomo premaknili uro letošnjo jesen?
Premik ure se bo zgodil v noči iz 26. na 27. oktober, ura pa se bo premaknila za eno uro nazaj. Ob 3.00 se bo ura torej premaknila nazaj na 2.00. To pomeni, da bomo "pridobili" eno uro spanca.
Kako na nas vpliva premik ure?
Za nekatere ljudi je premik ure le malenkost, ki jo hitro pozabijo, drugim pa lahko povzroči zmedo v njihovem bioritmu. Čeprav večina pozdravlja dodatno uro spanca, lahko sprememba vpliva na kakovost spanja, razpoloženje in koncentracijo, saj telo nekaterih potrebuje nekaj dni, da se prilagodi 'novi uri'.
Poleg tega se zimski čas pogosto povezuje s krajšimi dnevi in več teme, kar lahko vpliva na naše počutje in razpoloženje. V tem času nam lahko kaj hitro primanjkuje sončne svetlobe, zato je še posebej pomembno, da poskrbimo za dovolj gibanja na svežem zraku, še posebej v jutranjih urah, ko je zunaj bolj svetlo.
Ali bomo še dolgo premikali uro?
V zadnjih nekaj letih smo bili pogosto priča razpravam o ukinitvi premikanja ure. Evropska komisija je že predlagala, da bi se praksa premikanja ure prenehala, a dokončna odločitev o tem še ni bila sprejeta.
Kako se najbolje prilagoditi jesenskemu premiku ure?
Izkoristite jutranjo svetlobo: Zimski čas nam ponuja več dnevne svetlobe zjutraj, zato izkoristite zgodnje ure za gibanje ali sprehod. Svež zrak in sončna svetloba vam bosta pomagala dvigniti razpoloženje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV