Veliko je razlogov, zakaj si preprosto ne vzamemo časa za prehrano. Najpogostejša izgovora sta gotovo 'nimam časa' in 'nimam energije', kar je ob dolgih delavnikih, prezaposlenosti v službi, stresnih situacijah, gneči na cesti in drugim dejavnikih povsem razumljivo, da se nam zdi, da za hrano nimamo časa. A s tem, da preskočimo obrok, ne bomo prav nič bolj učinkoviti pri svojem delu. Namesto delu se bomo posvečali razmišljanju o tem, koliko časa že nismo ničesar zaužili, prav kmalu pa nam lahko začne primanjkovati nujno potrebne energije.
"Ko čutiš, da si pod prevelikim pritiskom, ne izvajaj pritiska še sam nad seboj. Lakota namreč še dodatno povečuje stres," pravi Avstralka Sally Asher, strokovnjakinja s področja zdrave prehrane. "Če želimo nahraniti možgane, za to ne potrebujemo veliko časa, toda s tem naredimo svojemu organizmu veliko dobrega." Asherjeva predlaga, naj si kljub obilici dela vzamemo čas, se umirimo in nekaj prigriznemo, med tem pa naj delo odložimo na stran. "Hrano moramo okusiti. Le tako lahko dobimo občutek sitosti in zadovoljimo svojo potrebo po vnosu hrane v telo," pravi. Prepričana je, da ko se naučimo umiriti in jesti, ne da bi ob tem prelagali papirje ali tipkali na računalnik, naredimo prvi korak k spreminjanju odnosa do tega, kako jemo, zakaj jemo in kaj. "Preden začnete jesti, si vzamete minuto, da se umirite. Pomislite, ali ste se res izognili motečim faktorjem in boste imeli nekaj minut miru. Pomislite, ali res okusite hrano ali razmišljate o delu, ki vaš čaka?" Čeprav se sprva zdi težko, je prepričana, da je vredno truda in energije, da se naučimo vzeti čas zase, za hranjenje in tako začnemo živeti bolj zdravo.
Kaj pomeni prehranjevati se zdravo?
Prehranjevati se zdravo ne pomeni le izogibati se sladkarijam in enostavnim ogljikovim hidratom, temveč pomeni, da jemo več manjših obrokov na dan ter da zaužijemo tekom dneva zadostno mero tako beljakovin kot tudi ogljikovih hidratov, ki so nujno potrebni za delovanje naših možganov, vlaknin, mineralov, vitaminov in maščob. Obroki naj bi si sledili v razmaku 3–4 ure, kar pomeni, da naj bi jedli 4–5-krat na dan. Ker so delavniki vedno daljši in mnogi jedo kosilo že v službi, naj bi doma pojedli zajtrk, popoldansko malico in večerjo, v službi (ali šoli) pa dopoldansko malico in kosilo. Najpogosteje se zaplete pri prehrani v službi, saj hrana v avtomatih in menzah običajno ni ravno zdrava.
Kaj torej jesti?
Če je le možno, se izognite enostavnim ogljikovim hidratom in mastnim, ocvrtim jedem. Privoščite si solato in si jo sami začinite z malo oljčnega olja in limoninim sokom ali kisom ter zraven pojejte še zrezek na žaru. Prilogo iz testenin ali krompirja raje zamenjajte z rižem na vodi ali zelenjavo – bodisi svežo, pečeno ali kuhano na sopari. Tudi riba z blitvo je odlična izbira ali testenine z mesom oziroma popečeno zelenjavo. Če je možno, se izogibajte najrazličnejšim smetanovim omakam. V kolikor dvomite, da bo hrana v restavraciji ali menzi dovolj zdrava, si obrok lahko tudi vnaprej pripravite doma, kar vam ne bo vzelo ne veliko denarja ne časa. Za malico si prinesite jogurt in kosmiče ali vrečko oreščkov in kakšen sadež – s tem gotovo ne boste motili nikogar. Če imate v službi na voljo hladilnik, v katerega lahko ob prihodu v službo shranite hrano, oziroma mikrovalovno pečico, v kateri lahko hrano pogrejete, toliko bolje. Pazite le, da hrano doma dobro zapakirate, da se vam ne bo raztresla ali razlila po torbi ali avtu.
Pritožujejo se, da hrana v pisarni smrdi ...
Če v pisarni niste sami in se sodelavci očitno zmrdujejo, da jih vonj hrane moti, bodite obzirni in hrano manj začinite. Izognite se pretirani uporabi čebule ali česna. Solato raje začinite, tik preden jo zaužijete, tako tudi preprečite, da bi do vašega odmora za kosilo solata uvela. Lahko si pripravite polnozrnate testenine oziroma riž z mesom ali zelenjavo, solato s trdo kuhanim jajcem, zrezek na žaru, piro ali kuskus s pisano zelenjavo ali preprosto polnozrnato štručko s puranjimi prsi in lističem solate. Če se sodelavci še vedno pritožujete, si omislite nadomestke obrokov, ki jih lahko kupite v lekarni ali trgovinah s športno prehrano. Ponudba je pestra in odločite se lahko za napitke – beljakovinske ali mešane (beljakovinski z ogljikovimi hidrati) v prahu, ki jih zmešate z vodo v shakerju, lahko si omislite že pripravljene napitke v tetrapaku ali pa beljakovinske ploščice. Imeli boste občutek sitosti, dobili boste dovolj energije za preostanek delovnika in se izognili morebitnemu napadu lakote ob prihodu domov.
Vsi izgovori, da nimate časa za obrok, so odveč. Če si že ne morete privoščiti, da bi si vsak dan vzeli čas za vsaj pol ure telovadbe, je prav, da si privoščite med delom vsaj nekajminutni odmor ter nahranite svoje možgane in telo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV