Za nastanek poškodbe je potreben le trenutek nepazljivosti
A sončne opekline še zdaleč niso edina poškodba, ki med počitnikovanjem preži na nas. Poletje je namreč tudi čas raznih športnih aktivnosti na prostem, zato so precej pogoste še razne odrgnine, ureznine in piki insektov, med namakanjem v morju nas lahko opeče meduza, ali pa mimogrede stopimo na kakšnega ježka. Če se odpravljate na dopust, poleg vseh dokumentov (zdravstvena kartica, potrdilo o zdravstvenem zavarovanju v tujini, potrdilo o cepljenju, potrdilo o jemanju določenih zdravil itd.) ne pozabite v kovčku narediti prostor tudi za 'potovalno lekarno', ki naj vsebuje vsa osnovna zdravila, s katerimi boste odpravili ali pa vsaj omilili številne manjše poškodbe ter zdravstvene tegobe, s katerimi se lahko srečate na počitnicah.
Kaj naj vsebuje 'potovalna lekarna'?
- Zdravila, ki vam jih predpiše zdravnik. Poskrbite za zadostno zalogo, da se izognete vsem zapletom iskanja istih zdravil v tujini.
- Zdravila za uravnavanje prebavnih težav. V vsakem primeru je na dopustu dobro imeti pri roki sredstva proti driski (medicinsko oglje), ki je na počitnicah ena najpogostejših zdravstvenih tegob. Včasih pa se lahko pojavijo tudi obratne težave in takrat pridejo prav tudi sredstva za odvajanje.
- Sredstva za varno sončenje. Vaša 'potovalna lekarna' naj obvezno vsebuje kremo za sončenje s primernim zaščitnim faktorjem ter zaščito pred UV-žarki. Priporočamo kremo z dovolj visokim zaščitnim faktorjem (več kot 15), ki naj bo vodoodporna.
- Sredstva za nego pikov insektov. Na dopust nujno vzemite zaščitno sredstvo, ki bo preprečilo pike insektov. Če pa vendarle pride do pika komarja, klopa ali kakega drugega insekta, reakcije, kot so srbečica, rdečica ali oteklina, omilite s primernim mazilom.
- Protibolečinska sredstva. Pred odhodom se opremite tudi s protibolečinskimi sredstvi, ki pridejo prav v primeru glavobola, bolečin v sklepih in mišicah ter pri manjših poškodbah. S seboj vzemite tudi sredstva za zniževanje povišane telesne temperature.
- Osnovna prva pomoč. V 'potovalno lekarno' denite tudi pripomočke za oskrbo morebitnih odrgnin, žuljev in ranic (vodoodporne obliže, razkužilo, sterilno gazo, mazilo za rane, škarje, pinceto, termometer, povoje itd.).
Nepogrešljiv del vsake 'potovalne lekarne' so tudi sredstva za preprečevanje infekcij. Za manjše površinske poškodbe je namreč potreben samo trenutek nepazljivosti, ki pa lahko ima ob neprimerni oskrbi dolgotrajne posledice. Eno takih sredstev je denimo Bepanthen Plus, antiseptična krema ali pršilo, ki pospešuje celjenje površinskih ran in preprečuje infekcijo. Pospešuje celjenje ran in blaži vnetja ter preprečuje izsuševanje ran.
Pozor pri shranjevanju!
Ne glede na to, kaj bo vsebovala vaša 'potovalna lekarna', pa je pomembno, da zdravila hranite v originalni embalaži in na sobni temperaturi, torej na približno 25 stopinjah Celzija, v primeru, da potujete v tropske kraje, pa jih še posebej zaščitite pred vlago v ozračju. O zdravilih, ki jih je treba vzeti s seboj na dopust, se je dobro posvetovati z zdravnikom ali farmacevtom, saj boste le tako poskrbeli za popolno oskrbo in bo vaš dopust resnično sproščen.