
Več kot polovico našega telesa sestavlja voda. Odstotek se razlikuje glede na spol in je pri ženskah nekoliko nižji, vseeno pa je treba poudariti, da ljudje, ki se aktivno ukvarjajo s športom, potrebujejo več tekočine (najboljša izbira je voda). Moški, ki se vsak dan ukvarjajo s fizično aktivnostjo, naj bi tako zaužili tri, ženske pa dva litra navadne vode. Suha usta predstavljajo že prvi znak dehidracije, zato je priporočljivo, da vsako uro popijemo vsaj en deciliter tekočine. Izguba dveh odstotkov telesne tekočine pomeni kar 20-odstotno zmanjšanje telesnih sposobnosti, zato strokovnjaki svetujejo, da uro pred treningom zaužijemo pol litra tekočine.

Ogljikovi hidrati so v zmernih količinah in ob premišljenem kombiniranju vir energije, ki jo potrebuje vsak, ki se ukvarja s športom. Delimo jih na dve vrsti, in sicer na enostavne in kompleksne ogljikove hidrate. Prvi so lažje prebavljivi, zato jih je smiselno zaužiti po treningu. Najbolj znani so glukoza, maltoza, laktoza, saharoza in fruktoza. V kratkem času telesu zagotovijo energijo in povzročijo hitro rast inzulina. Vseeno z njihovo količino ni smiselno pretiravati. Po treningu si lahko privoščimo nekaj polnozrnatih piškotov, banano, žlico rozin, predelane žitarice, sadje, zelenjavo, mleko ali se posladkamo s proteinsko čokolado. Kompleksni ogljikovi hidrati so sestavljeni iz verig enostavnih sladkorjev. Telo jih prebavlja dlje časa, zato nam zagotavljajo energijo čez cel dan in so primerni za glavni obrok. V to skupino uvrščamo stročnice, žita (kruh, kosmiči, testenine), krompir in koruzo.
Za gibanje potrebujemo beljakovine
Beljakovine predstavljajo 15 odstotkov telesne teže in se v največji količini nahajajo v skeletnih mišicah, kar pojasnjuje njihovo pomembno vlogo pri gibanju. Če je vnos beljakovin pomanjkljiv, se začne proces razgrajevanja mišičnega tkiva, ki zmanjšuje vitalnost in imunsko odpornost. Najdemo jih v jajcih, mleku, mlečnih izdelkih in mesu. Beljakovine je smiselno zaužiti predvsem po treningu, saj na ta način obremenjenim mišicam zagotovimo primerno regeneracijo. V manjši količini jih lahko zaužijemo tudi dobro uro pred treningom.
Zdrava maščoba
Najboljša oblika maščob za tekače so nenasičene maščobne kisline, ki so v olju oreščkov in semen. Izogibati se je treba maščobam živalskega izvora in jih nadomestiti z omega-3 maščobnimi kislinami, ki jih najdemo v oljčnem in lanenem olju, olivah, kikirikijevem maslu, oreščkih, ribah in avokadu.

KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV