Zadovoljna.si
Nike: Prvi koraki v tek s Špelo Grošelj - 37

Postani boginja teka 1

VIDEO: Prvi koraki v tek 2. del

Nadja Jurca
21. 08. 2011 14.55
1

Tek je ena najbolj zdravih oblik rekreacije. Koristen je za nabiranje kondicije, za hujšanje, krepitev mišic ter za ohranjanje dobre telesne pripravljenosti in počutja. S tekaškim trenerjem Blažem Kavčičem in Špelo Grošelj, ki je že vrsto let Nikov obraz in je velika oboževalka teka, Nike tekaških oblačil in obutve, vas bomo postopoma vpeljali v čudoviti svet teka.

Najprej se ogrejte.
Najprej se ogrejte.FOTO: Aljoša Kravanja
Raztegnite hrbet.
Raztegnite hrbet. FOTO: Aljoša Kravanja
Vsakič, ko se lotimo teka, je treba nekaj minut posvetiti tudi razteznim vajam. Običajno si rekreativci ne vzamejo dovolj časa za raztezanje, saj se mnogim zdi to le potrata časa, a je treba vedeti, da je raztezanje zelo pomembno, če se želimo izogniti poškodbam. Tekaški trener Blaž Kavčič je skupaj s Špelo Grošelj pokazal nekaj ključnih vaj, ki jih lahko v svojo tekaško uro vključi prav vsak rekreativec. Vaje ne vzamejo veliko časa, so pa zelo koristne. "Po kratkem ogrevalnem teku bi morala vedno slediti faza raztezanja," je prepričan Kavčič. "Raztegniti se je nujno treba. Ponavadi se začne od odzgoraj in se gre potem počasi navzdol proti nogam." Poudaril je še, da je treba biti pri raztezanju previden in da ne smemo hiteti, saj lahko mišico, če jo prehitro raztegnemo, poškodujemo.

Ogrevanje 'na hitro'

Pri prvi vaji stojimo tako, da imamo noge skupaj in poskušamo biti čim bolj ravni. Roke iztegnemo v zrak in raztegnemo hrbtenico, kolikor lahko. Iz tega položaja nadaljujemo v predklon in poskusimo iti čim niže, pri čemer mora hrbet ostati izravnan. Položaj zadržite nekaj časa, nato pa se počasi spustite niže.

Noge naj bodo iztegnjene.
Noge naj bodo iztegnjene.FOTO: Aljoša Kravanja
Nike: Prvi koraki v tek s Špelo Grošelj - 33
Nike: Prvi koraki v tek s Špelo Grošelj - 33 FOTO: Aljoša Kravanja
Primite se za gležnje (oziroma kolikor nizko lahko) in pazite, da so noge povsem iztegnjene. Pri tem raztegnete zadnje nožne mišice. V položaju poskusite ostati vsaj 20 sekund, vsakič, ko izdihnete, pa poskusite iti še malce niže – ob izdihu je namreč pri raztezanju najlažje napredovati. Počasi se dvignite in naredite razkorak. Stopala naj bodo obrnjena v smeri kolen, noge iztegnjene, boke pa potisnite naprej. Tako boste raztegnili še premikalke kolka. Nato raztegnite še prednje stegenske mišice. Postavite se v zravnan položaj, tako da imate kolena skupaj, in se z desno roko primite za desni gleženj (in nato še z levo za levi gleženj).
Boke potisnite naprej.
Boke potisnite naprej.FOTO: Aljoša Kravanja

Če ste nekoliko bolj gibčni, lahko poskusite tudi z nasprotno roko, tako kot je prikazano v videu, pri čemer lahko še nekoliko bolj raztegnete zunanji del stegenske mišice. Ker so pri teku precej obremenjena meča, je pomembno raztegniti tudi ta. Kavčič priporoča, da jih raztegnete vsaj na dva načina – pri prvem stopite z eno nogo rahlo naprej, imejte peto zadnje noge na tleh in potiskate boke čim bolj naprej, pri drugi vaji pa imate noge bliže, stojite na obeh celih stopalih in potiskate koleno zadnje noge naprej. Pri prvi se razteguje zgornji del meč, pri drugem pa spodnji del meč in ahilova tetiva.

Nike: Prvi koraki v tek s Špelo Grošelj - 35
Nike: Prvi koraki v tek s Špelo Grošelj - 35FOTO: Aljoša Kravanja
Sodelujte na 16. ljubljanskem maratonu, ki bo potekal 23. oktobra.

Ljubitelji teka se bodo lahko pomerili na teku na 10 km, na polmaratonu na 21 km in na maratonu na 42 km.

In če ogrevanje izpustimo?

Če se pred daljšim oziroma bolj intenzivnim treningom ne ogrejete in raztegnete, se lahko kaj hitro poškodujete. Najpogostejše tekaške poškodbe so vnetje ahilove tetive, plantarni fascilitis, t. i. tekaško koleno in vnetje pokostnice na goleni. Kaj pa ko vas zbada ob strani trebuha? Gre za t. i. bodec, bolečino na strani trebuha. Do tega pride običajno, če pred treningom preveč jeste ali pijete, lahko je vzrok tudi preveč plitko dihanje med tekom. V takem primeru pomaga, če upočasnimo tempo in globoko dihamo, izognemo pa se mu lahko tako, da pred tekom vsaj 2 do 3 ure ne jemo, da izvajamo vaje za krepitev trebušnih mišic in vadimo trebušno dihanje, kar najlažje storimo tako, da ležemo na hrbet ali vzravnano sedemo, si položimo roko na trebuh in nato dihamo tako, da pri vdihu oziroma izdihu čim bolj premaknemo roko, prsni koš pa poskusimo ohraniti ves čas na istem nivoju.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646