Zadovoljna.si
1. vaja: Nizki skiping.

Postani boginja teka 1

VIDEO: Prvi koraki v tek 3. del

Nadja Jurca
23. 08. 2011 15.00
0

Tek je ena najbolj zdravih oblik rekreacije. Koristen je za nabiranje kondicije, za hujšanje, krepitev mišic ter za ohranjanje dobre telesne pripravljenosti in počutja. S tekaškim trenerjem Blažem Kavčičem in Špelo Grošelj, ki je že vrsto let Nikov obraz in je velika oboževalka teka, Nike tekaških oblačil in obutve, vas bomo postopoma vpeljali v čudoviti svet teka.

1. vaja: Nizki skiping.
1. vaja: Nizki skiping.FOTO: Aljoša Kravanja

Ko poiščemo ustrezno tekaško opremo, se ogrejemo in raztegnemo mišice. Da se med tekom ne bi poškodovali, je koristno narediti nekaj vaj, s pomočjo katerih se lahko bodisi naučimo bodisi še dodatno izpilimo tehniko našega teka. V tokratnem videu si tako lahko pogledate, kako lahko z nekaj vajami osvojite čim bolj pravilno tehniko teka.

Sodelujte na 16. ljubljanskem maratonu, ki bo potekal 23. oktobra.

Ljubitelji teka se bodo lahko pomerili na teku na 10 km, na polmaratonu na 21 km in na maratonu na 42 km.

Je pravilen tek res peta-prsti?

Kot pravi tekaški trener Blaž Kavčič, so ljudje pogosto prepričani, da se pravilno teče tako, da stopamo prek pete na prste, a tak tek ni najbolj zdrav za sklepe. "Pri hoji to še nekako gre, ker imamo ves čas stik s podlago in lahko na ta način prenašamo težo. Pri teku smo vedno v določenem trenutku v zraku, v fazi leta. Ko pristanemo, so sile zato bistveno večje kot pri hoji," pravi. "Tek po petah ni ne zdrav in ne učinkovit." Če pristanemo na peti, to pomeni veliko večjo obremenitev sklepov, kot če bi pristali na sredini stopala. Sila, ki ob stiku s tlemi deluje na peto, se prenese na gleženj, naprej na koleno, kolk in na koncu hrbtenico, napačna tehnika teka pa je zato tudi pogosto vzrok za bolečine v prej omenjenih sklepih. Poleg tega s tem, ko pristajamo na peto, vsakič zaviramo in moramo nato spet pospešiti, kar pomeni, da za premagovanje določene razdalje v določenem času porabimo veliko več energije.

Iz nizkega skipinga počasi preidite v srednjega ...
Iz nizkega skipinga počasi preidite v srednjega ...FOTO: Aljoša Kravanja
Paziti moramo na držo telesa

"Pri teku bi morali vedno paziti, da stopimo na sredino stopala in pa pod sebe," opozarja Kavčič. "Če bomo stopili pod sebe, se ne bomo ustavljali z vsakim korakom, ampak bomo ohranjali hitrost in tudi bolj zdravo je. Stopalni lok imamo tako narejen, da se stopalo iztegne in te močne mišice absorbirajo energijo od tal, potem pa se sila od tal ne prenaša naprej na sklepe in zato je tak tek veliko boj zdrav." 

... in visokega.
... in visokega. FOTO: Aljoša Kravanja
Za pravilen položaj telesa pri teku je potrebno kar nekaj vaje. Osnovna načela pravijo, da moramo paziti, da imamo boke poravnane oziroma da jih potisnemo nekoliko naprej. Tako bomo nogo avtomatično med tekom postavljali pod težišče. Kavčič pravi, da na položaj bokov vpliva tudi, kako držimo glavo in ramena. "Če imamo ramena sključena oziroma če gledamo dol, kar se najpogosteje zgodi, ko tečemo v klanec, potem gredo vedno rame za glavo. In če imamo glavo nagnjeno pred rameni, naredimo 'pukelj', rezultat pa je, da so boki spet postavljeni preveč nazaj." Glava mora biti dvignjena naravnost, brada naravnost. Pomemben je tudi položaj rok. Kot pravi Kavčič, morajo biti roke pri teku pokrčene v komolcih malce več kot 90 stopinj, med tekom jih premikamo samo v ramenih, poleg tega pa ne smejo iti čez sredino, saj moramo sicer obremeniti še številne druge mišice, če želimo iti naravnost.

Vaje za pravilno tehniko teka

Kavčič je skupaj s Špelo Grošelj pokazal nekaj vaj, s pomočjo katerih lahko precej izboljšamo tehniko teka, ter razložil, kako jih pravilno izvajamo. Začela sta z nizkim skipingom, nadaljevala s srednjim in nazadnje prešla v visokega. Pri izvajanju te vaje je pomembno, da smo mehki v gležnjih, da gledamo naravnost in tako lažje poravnamo boke, paziti pa moramo še, da imamo kontakt s podlago vedno na srednji oziroma na sprednji strani stopala, kar pomeni, da ne pristajamo na peto. Nadaljevala sta s škarjicami. Gre za aktivno odrivanje od tal, pri čemer je pomembno, da pristajamo in se odrivamo s sprednjo polovico stopala, saj bi s pristajanjem na peto obremenili sklepe. Iz te vaje lahko preidete v nasprotno vajo – 'zametavanje'. Pristati je treba na sprednjem delu stopala in paziti, da se ne nagnemo naprej. Vse te vaje, ki jih je najbolje izvajati med treningom po ogrevanju in raztezanju, pomagajo izboljšati postavitev stopala. Zadnja vaja je prehod iz visokega skipinga v pravilen tek. Ker pri pravilni tehniki teka močno obremenjujemo meča, je najbolje pravilno tehniko v sam tek uvajati postopoma.

 

Pri škarjicah gre za aktivno odrivanje.
Pri škarjicah gre za aktivno odrivanje.FOTO: Aljoša Kravanja
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646