Zadovoljna.si
Moškost in spol v arhitekturi - 5

Svet

15 sanjskih krajev, ki jih bodo uničili turisti

N.Š.
02. 03. 2016 14.14
1

Najlažje je služiti na naravnih lepotah in turističnih atrakcijah, ki so jih ustvarili daljni predniki. Toda trume turistov uničujejo sanjske kraje, ki jim grozi dokončen propad.

Pravzaprav gre za začaran krog. Vzdrževanje starih kulturnih znamenitosti zahteva velika finančna sredstva. Denar je torej nujno potreben, prinašajo pa ga turisti. Na drugi strani pa prav ti velike znamenitosti tako ali drugače uničujejo do neprepoznavnosti.

Nekaj podobnega se dogaja z naravnimi parki, kjer množice vreščečih turistov motijo naravne cikle živalstva in rastlinstva in tako prispevajo k izumiranju že tako ogroženih vrst. Pri okoljskem portalu Mother Nature Network so tako izbrali petnajst kulturnih in naravnih znamenitosti, ki jim turisti povzročajo veliko škodo.

Machu Picchu
Machu PicchuFOTO: Reuters

Angkor Wat spada med najbolj priljubljene turistične destinacije v Kambodži. Vendar pa tempelj, zgrajen v zgodnjem dvanajstem stoletju, številne obiskovalce slabo prenaša. Še posebej, ker si ti v želji po spominkih pogosto odkrušijo kar kakšen košček stavbe, ki so jo tudi močno 'okrasili' s svojimi podpisi in grafiti. Vse skupaj gre že tako daleč, da denar, ki ga prinaša turizem, ni več dovolj za prepotrebne obnove in čiščenje zgodovinskega spomenika.

Machu Picchu v Peruju so odkrili šele leta 1911. Danes izgubljeno mesto Inkov skoraj prekrivajo trume turistov. Organizacija UNESCO je kraj zato uvrstila na seznam ogrožene kulturne dediščine. Če bo to kaj pomagalo, pa še ni znano.

Maratoni, nepregledne množice turistov, vandalizem, grafiti, da
nepredvidljivega vremena sploh ne omenjamo … Kitajski zid mora vsekakor 'pretrpeti' marsikaj. Zid, ki ga je od konca 14. stoletja pa do začetka 17. stoletja gradila dinastija Ming, da bi Kitajsko zaščitila pred vpadi mongolskih in hunskih plemen, je zato danes močno načet in potrebuje številna popravila.

Moškost in spol v arhitekturi - 5
Moškost in spol v arhitekturi - 5FOTO: Wikipedia

Čudovite plaže, lepa obala … karibski otok Cozumel je priljubljen predvsem med ameriškimi turisti, kar pa nekoč sanjski obali prav nič ne koristi, saj so jo zaradi številnih pristanišč za velike turistične ladje močno spremenili, otok pa se poleg tega utaplja v smeteh, ki jih za seboj puščajo obiskovalci.

Stonehenge
StonehengeFOTO: POP TV

Niso le vroči morski kraji tisti, ki so meka za množični turizem. Marsikomu je všeč antarktični mraz. Ni pa nujno, da je to všeč tamkajšnjim, miru vajenim prebivalcem. Odkar obstajajo helikopterski poleti na Cape Royds, se je namreč tamkajšnja populacija pingvinov občutno zmanjšala.

Tudi mistična kamnita formacija Stonehenge nima miru pred turisti. Eni jo želijo samo občudovati, drugi izkoristiti njene (nedokazane) zdravilne učinke … Marsikdo pa želi tam pustiti še lastne sledi. Predvsem v obliki smeti ali kakšnega podpisa, čeprav so že zalotili tudi nekaj mojstrov s
kladivom, ki so očitno želeli svoj košček starodavnih kamnov.

Teotihuacan, eno najznamenitejših mehiških zgodovinskih mest, turistu le še s težavo ponudi miren kotiček. Prav vse namreč zasedajo – turisti! Starodavno mesto tako že dolgo ni več čudovit primer nekdanjega življenja in arhitekture, ampak njegovo podobo vse bolj kvarijo 'dodatki' za turiste. Kot
je na primer Wal-Martov 'nakupovalni center' sredi arheološke cone.

Mount Everest je žalosten primer posledic neprimernega množičnega turizma. Gora se spreminja v smetišče stvari, ki jih za seboj puščajo nevzgojeni turisti. Od plezalne opreme do ostankov hrane, pijače, plastike, oblačil …

Veliki koralni greben je eden največji in najlepših primerkov svoje vrste. A koral je vse manj, opozarjajo strokovnjaki, ki trdijo, da k temu močno prispeva množičen obisk turistov, na leto ga namreč obišče okoli dva milijona ljudi. Seveda pa turisti niso edina težava. Zaradi segrevanja morja, grebenu
grozi celo izginotje.

Galapagos je UNESCO pred kratkim umaknil s svojega seznama ogrožene svetovne kulturne in naravne dediščine, a pacifiški otok se zato ne spopada z nič manjšimi težavami. Ker so ga preplavili turisti, namreč izginjajo številne živalske vrste, ki enostavno ne najdejo več mirnega življenjskega okolja.

Kenijski naravni park Masai Mara spada med najlepše v državi. Ima pa priljubljenost svoj davek. Število živalskih vrst se namreč zmanjšuje, priznavajo, in turisti imajo za to veliko zaslug.

 

S podobnimi težavami se soočajo v tanzanijskem parku Ngorongoro Crater, kjer na relativno majhnem območju živi okoli 25 tisoč živali, ki imajo zaradi številnih obiskovalcev in vse večje 'dodatne ponudbe' vsak dan manjši življenjski prostor.

Bali. Priljubljena turistična destinacija izgublja svoj čar, saj izumira rastlinstvo in živalstvo, svarijo sestavljavci seznama.

Šah Jahan je v sedemnajstem stoletju za svojo ljubljeno ženo Mumtaz Mahal zgradil veličasten mavzolej. Takrat je bil Tadž Mahal bel. Zgradbo iz belega marmorja je 23 let gradilo kar 20 tisoč delavcev. Danes je zgradba namesto bela skoraj rumena. Predvsem po zaslugi onesnaženja, h kateremu občutno prispevajo turisti, pravijo pri Unescu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646