Velika planina in Sv. Primož nad Kamnikom
Okolica Kamnika ima kar nekaj zanimivih točk, ki jih je vredno obiskati. Med njimi sta še posebej priljubljeni Velika Planina in Sveti Primož nad Kamnikom. Če si vikende radi zapolnite s celodnevnimi izleti, lahko vključite v svoj pohodniški dan kar oba, v tem primeru bodite pripravljeni na kar nekaj hoje in vzponov. Sveti Primož je visok 826 metrov in velja za enega najbolj priljubljenih rekreacijskih vrhov bližnjih prebivalcev. Do vrha vodi nezahtevna pot, za katero boste potrebovali približno uro hoje (ob hitrejšem tempu približno 40 minut). Če želite pohod podaljšati do Velike planine, vam bo vzelo še dodatni dve uri hoje navkreber. Pot je označena in vodi čez pobočja hribov v dveh smereh – čez Pirčev vrh ali čez Pasje pečine. Velika planina je dobra izbira v vseh letnih časih, saj je s svojimi planšarskimi kočami in prostranimi pašniki izjemno fotogenična tako v snegu kot tudi v pomladnih žafranih.
Cerknica z okolico (Velika špička)
Kraj Cerknica je zagotovo najbolj znan po svojem presihajočem jezeru, h kateremu se vedno znova radi vračajo številni izletniki. A za tiste malce bolj aktivne, ki radi pokrajino občudujejo z višje perspektive, je le nekaj kilometrov stran več izhodišč za vzpon na Veliko špičko oziroma Špičasto stražišče (955 metrov). Izbirate lahko med Selščkom, Begunjami ali Stražiščem. Pri zadnjem boste za vzpon do vrha potrebovali le pol ure, pri vseh ostalih pa od 45 minut do 1 ure hoje. Z vrha sega čudovit razgled na bližnje in daljne vrhove, posebej lepo pa se vidijo Snežnik, Slivnica, Javornik in Nanos.
Škocjanski zatok
Škocjanski zatok ni povezan z vasjo Škocjan in znamenitimi Škocjanskimi jamami. Gre za naravni rezervat, skrit med industrijsko cono Kopra in Bertoki, zato mnogim izletnikom ni poznan. Večji del rezervata obsega polslana laguna, ki predstavlja dom številnim rastlinskim in živalskim vrstam, zato je idealna izbira za vse ljubitelje narave, zlasti ptic, ki imajo v tem delu gnezditvena območja. Glavni vhod v Škocjanski zatok najdete na Bertoški bonifiki, v njem pa lahko prehodite krožno učno pot in se ustavite na urejenih opazovališčih. Namesto da ob naslednjem obisku obale ponovno izberete najbolj turistične točke, se tako lahko odločite za manj obljudene in mirne lokacije, kjer se napolnite z novo energijo.
Pivška presihajoča jezera
Čeprav je Pivka z okolico pogosto spregledana turistična točka, je odlična izbira za pobeg v naravo, daleč proč od množic izletnikov. Le nekaj kilometrov stran, natančneje v Pivški dolini, lahko obiščemo Krajinski park Pivška jezera. Vsega skupaj območje obsega kar 17 presihajočih jezer različnih velikosti in obstojnosti. Vsako ima tudi svoje ime, kot so Kljunov ribnik, Čičko polje, Jeredovce, Krajnikov dol, Petelinjsko jezero in mnoga druga. Je pa že sama po sebi okolica Pivške doline primerna za sproščujoč izlet, občudovanje neokrnjene narave in sprehajanje po prostranih travnikih. Kot dodatek lahko obiščete tudi ekomuzej, kjer ob maketah izveste več o zanimivostih teh skrivnostnih presihajočih jezer.
Menina planina
Ljubitelji hribov in pohodništva ste gotovo že slišali za Menino planino, ki je dobila ime po menihih benediktinskega samostana. Menina planina je predalpska, v glavnem gozdna planota v Kamniško-Savinjskih Alpah, visoka okoli 1450 metrov. Za večino rekreativcev predstavlja cilj kar Dom na Menini planini, kjer se lahko naužijemo pristne narave in okrepčamo (pred odhodom preverite, ali dom obratuje). A le 15 minut hoje stran stoji še Vivodnik, najvišji vrh planote, kjer se lahko povzpnemo tudi na stolp, od koder sega lep razgled na vrhove Kamniško-Savinjskih Alp. Na planini najdemo tudi dva naravna spomenika – jamo Jespa in jezero Biba. Če želite manj zahtevno in nekoliko krajšo pot, si lahko za izhodiščno točko izberete parkirišče pod zavetiščem na Biba planini.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV