TROPSKO OTOČJE, KI POČASI IZGINJA
Z obiskom pa ne gre odlašati predolgo, saj se Maldivi vsako leto znižajo za cca. 1 cm in jih po sedanji prognozi čez 100 let ne bo več, če se stanje okolja oz. segrevanja ozračja ne bo izboljšalo. Maldivi so nizko koralno otočje, ki se v dveh nizih razteza na območju jugozahodno od Indije in Šrilanke. Gre za eno najbolj razpršenih držav, ki se razprostira preko 290 kvadratnih kilometrov in da, uganili ste, dostop s celine je možen praktično le z letalom. S povprečno nadmorsko višino 1,5 metra so najnižja država na svetu,njen obstoj pa je zaradi podnebnih sprememb in segrevanja ozračja posledično tudi najbolj ogrožen. Maldivi, ki so se britanske nadvlade otresli leta 1965 in pričeli delovati kot samostojna država, so bili tako ena prvih držav, ki se je v svetovnem merilu začela zavzemati za okoljsko problematiko podnebnih sprememb, pri čemer so se posluževali zanimivih prijemov. Leta 2009 je tako tamkajšnja vlada svojo sejo izvedla 5 metrov pod morsko gladino, s čimer je želela opozoriti svet na problematiko dviganja morske gladine ter skušala prikazati, kaj nas čaka ob nadaljevanju podnebnih trendov.
SANJSKE PLAŽE
Številni popotniki pravijo, da po obisku Maldivov prenehaš iskati sanjske plaže, ker si jih našel! Maldivi ležijo v Arabskem morju, ki je del Indijskega oceana. Od obale Azije so oddaljeni 1000 km, tako da prestavljajo pravi morski raj na samem. Tvori ga skupina 26 atolov, ki se razteza od atola »Ihavandhippolhu« na severu do atola »Addu« na jugu. V neskončnih metrih belih plaž vsak popotnik lahko najde miren in prijeten kotiček zase. Plaže krasijo palme, ki zrastejo vse do 30 metrov in dosegajo starost vse do 100 let. Les palm je izredno trden in ga uporabljajo za gradnjo »dhonis«, tradicionalnih ladij domačinov, ki imajo arabski videz in so jih kot trgovske ladje uporabljali v 11. stoletju.
Poseljenost otokov in otoki sami so prostorsko izredno razpršeni, po površini zemlje in številu prebivalcev pa so Maldivi najmanjša azijska država. Ker se večji del države nahaja v podvodnem svetu, ki je še kako živ in barvit, Maldivom pravijo tudi »potopljeni vrt«. Med ene najlepših plaž se uvršča »Hanifaru Bay« na atolu »Baa«, ki je pod Unescovo zaščito.
Maldivi še vedno veljajo za luksuzno lokacijo, ki jo veliko turistov obišče le enkrat v življenju, še posebej popularni so kot izbira za medene tedne.
PLAVANJE Z MORSKIMI PSI
Ljubitelji potapljanja se bodo imeli na Maldivih s čim zamotiti. V bogatem podvodnem svetu otočja boste zlahka srečali predstavnike želv, mant in morskih psov (od tistih bolj nevarnih – morski pes kladvenica do tistih malo manj nevarnih – morski pes kitovec). Maldivi so potapljaški raj tako za izkušene PADI potapljače kot ljubiteljske »scuba diverje« in več kor primeren kraj za potapljače začetnike.
»KULTURNI LONEC«
Maldivi so bili zaradi svoje lege na križišču trgovskih poti že v zgodovini priča mešanju različnih kultur in njeni današnji prebivalci so tako potomci Indijcev, Afričanov, Evropejcev itd. Po verski pripadnosti je večina prebivalcev muslimanov, islam pa se je na Maldivih uveljavil v 12. stoletju, ko je izpodrinil budizem.
O zgodovinski povezavi z afriškim kontinentom priča tradicionalna maldivijska glasba »Bodu Beru«, kar v prevodu pomeni »veliki boben«. Glasba je izredno ritmična ter lahko služi kot podlaga za transcendentalno meditacijo.
PRESTOLNICA MALÉ
Maldivi so vedno bolj priljubljeni tudi za stalno naselitev, saj se je število prebivalcev od leta 1950 dvignilo s 74.000 na današnjih dobrih 390.000. Glavno mesto države je Malé, otoku, kjer se nahaja, pa zaradi centralne lege rečejo tudi "King's Island". Malé je zagotovo vreden obiska, saj lahko med sprehajanjem med svetlimi pisanimi hišicami doživite pristen stik z domačini, obiščete tržnico in uživate v čaju. Ribištvo je na Maldivih najpomembnejša gospodarska panoga (sledi ji turizem), o čemer priča bogata ribja tržnica v Maléju. Predlagamo tudi obisk Narodnega muzeja (»National Museum«) in osrednje mošeje (»Old Friday Mosque«).
V kolikor se boste odločili za počitnice na Maldivih, imamo za konec še nekaj predlogov za na pot: Za izhodišče izberite Benetke ali drugo večje letališče v sosednjih državah, od koder so dobre povezave do Dubaja, kjer so leti do Maldivov bolj pogosti. Če se boste odločili za luksuzne počitnice, dobro preverite cene resortov – cene hišic na plaži so cenejše od hišic nad vodo. Pri bolj oddaljenih otokih ne pozabite na strošek vožnje s čolnom, ki ni zanemarljiv. Cene najema hiške na vodi z vključeno hrano se gibljejo od 250 evrov na noč naprej. V kolikor se boste odločili za bolj »bekpekersko« raziskovanje Maldivov, se cene nočitev v »guesthousih« začnejo pri 35 evrih. Če si boste privoščili dopust na Maldivih, preizkusite tudi t. i. »seaplane« - manjše letalo, ki vzleta in pristane na vodi – nepozabna izkušnja! Maldivijska hrana najbolj spominja na indijsko, le da praviloma ni pekoča. Najedli se boste karijev in drugih podobnih jedi, zaradi turizma pa zlahka dobite tudi bolj zahodnjaške jedi – pica itd. Alkohola ni mogoče kupiti, saj je zaradi vere prepovedan (na črnem trgu pa dosegljiv po astronomskih cenah). Izjema so resorti, kjer je alkohol normalno dostopen. Kot zanimivost – Maldivi služijo tudi kot odlična lokacija za snemanje filmov. Maldivijski atol »Laamu« je tako služil kot kulisa za snemanje filma »Rogue One: Zgodba Vojne zvezd« leta 2016. Na Maldivih so posneli tudi del najdražjega norveškega filma vseh časov - »Kon-Tiki«. Film iz leta 2012 govori o resnični ekspediciji znanstvenika Thora Heyerdahla, ki je skušal dokazati, da so Polinezijo naselili ljudje, ki so prišli z zahoda in se zato z nekaj somišljeniki podal na pot čez ocean na lesenem splavu. |
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV