Tirana: sodoben utrip države
Glavno mesto Albanije, ki je nekoč slovelo predvsem po sivih, neprivlačnih in komunističnih zgradbah, se je v zgodnjih 90. letih precej spremenilo. Danes velja za obiskovalce prijazno in zabavno mesto, kjer lahko začutimo sodoben utrip države. Živahne ulice obkrožajo čudovite zgradbe iz otomanskega obdobja, nekaj je celo italijanske arhitekture, kar še dodatno poudarja bogato preteklost države. V mestu je veliko muzejev in galerij, med katerimi je najzanimivejši Bunk’art – nekoč pomemben vladni bunker, danes pa kraj umetniških inštalacij. Vredna obiska sta tudi mošeja Et’hem Bey in trg Skanderberg. Če se naveličate mestnega vrveža, je do slikovite gore Dajti le kratka vožnja z žičnico. Na vrhu se lahko nadejate slikovitega razgleda na mesto in okoliško pokrajino. Tirana je idealno mesto za spoznavanje države in velja za izhodiščno točko številnih obiskovalcev. Če vas mestni utrip ne zanima, pa jo lahko mirno izpustite.
Berat: mesto tisočerih oken
Berat velja za eno najlepših mest na Balkanu, uvrščeno pa je tudi na seznam svetovne dediščine. Zakaj ga imenujejo tudi mesto tisočerih oken lahko kaj hitro ugotovimo na razgledišču reke Osumi, od koder sega razgled na sprednje strani tesno združenih pobočnih stavb, ki se ponašajo s številnimi okni. Če državo raziskujete v lastni režiji, si velja prenočišče poiskati prav ob tem slikovitem zgodovinskem naselju, kjer se zdi, da se je čas ustavil. Zanimiva izkušnja je tudi vzpon na mestni hrib, kjer lahko obiščete grad iz 13. stoletja. Z vrha sega izjemen razgled na to ikonično mesto, polno mošej, sprehajališč in trgov. Za ljubitelje zgodovine pa sta kot nalašč dva zanimiva muzeja z lokalnimi kostumi in razstavnimi predmeti.
Gjirokaster: mesto kamna
Gjirokaster je še eno zgodovinsko mesto, ki ga je nedvomno vredno umestiti na seznam. Leži v južnem delu države in se za razliko do Berata – mesta tisočerih oken, imenuje mesto kamna. Njegovo staro mestno jedro je postavljeno na hribu z razgledom na dolino, vijugaste tlakovane ulice pa so polne zgodovinskih znamenitosti in slikovitih stavb. Več kot 500 zgradb je zaščitenih kot kulturni spomeniki. Nad starim bazarjem stoji grad Gjirokaster, ki slovi kot drugi največji na celotnem Balkanu. Staro mesto pa se ponaša tudi s fascinantnim podzemnim bunkerjem iz časa hladne vojne in drugimi impresivnimi utrdbami. Zaradi enotnega arhitekturnega sloga iz otomanskega obdobja je na Unescovem seznamu svetovne dediščine.
Kruje: mesto pod goro
Kruje ali Kruja leži severovzhodno od Tirane in slovi predvsem po tem, da je rodno mesto albanskega narodnega heroja Gjergja Skanderbega. Mesto stoji v strmi, visoki gori, med domačini znani tudi pod imenom ’Jadranski balkon’ in nudi osupljiv panoramski razgled na čudovito pokrajino, vse do morja. Ponaša se z veličastnim gradom Kruje, v katerem je danes znan muzej Skanderberg. Med obiskovalci pa je zelo priljubljen prav stari bazar v središču mesta, kjer najdemo tudi pristne kavarne s tipično albansko kavo. Slikovito mesto je vredno vsaj dvodnevnega postanka, prenočišče pa si velja poiskati v starem delu, kjer ni nikoli dolgčas.
Shkodra: mesto ob jezeru
Mesto stoji v neposredni bližini Skadarskega jezera, ki meji na črnogorsko-albansko mejo. Znano je kot eno najbolj slikovitih albanskih mest, saj skozenj teče reka Buna, v daljavi pa se vidijo albanske Alpe. Čeprav je bilo središče mesta v zadnjem času obsežno prenovljeno, v njem še vedno najdemo veliko zanimivih zgradb in zgodovinskih ostalin, kot so denimo mošeja Ebu Beker, grad Rozafa in zgodovinski muzej. Ob postanku je vredno obiska tudi veliko in nadvse fotogenično Skadarsko jezero.
Albanska riviera: turkizni zalivi in čudovite plaže
Veste, kaj so sinonimi za albansko riviero? Čudovit pesek, turkizni zalivi, oljčni nasadi, hotelska in apartmajska naselja in seveda meso na žaru ter pivo – brez tega v Albaniji ne gre. Albanija je znana po številnih obmorskih mestih, ki postajajo vse bolj priljubljena tudi med turisti. Naj izpostavimo le nekaj najbolj znanih. Dhërmi ima najslavnejšo plažo v Albaniji, zato je v poletnih mesecih polna domačinov. V neposredni bližini je tudi plaža Palasa, do katere vodi fascinanten spust s prelaza Llogaraja. Ksamil je mesto, ki stoji v neposredni bližini grške meje, ponaša pa se tremi malimi zelenimi otoki v turkiznem zalivu. Mesto ima že nekoliko grški pridih, zelo priljubljeno pa je tudi med domačini, zato se gneči težko izognemo. Borsh je največji neprekinjen del plaže v Albaniji, na katero sega čudovit razgled z razgibane in na trenutke dramatične obalne ceste. Tudi Sarande je priljubljeno letoviško mesto, ki pa se ponaša z ostalinami visokega gradu na hribu, od koder je lep razgled na otok Krf in Ionsko morje. Albanska riviera je znana tudi po glasbenih festivalih, odličnih restavracijah in živahnem nočnem življenju.
Poleg čudovitih krajev pa Albanije ne gre zapustiti brez sledečih doživetij:
- pijača v vrtljivem baru z razgledom na Tirano;
- obisk albanskega bunkerja (priporočamo v Gjirokastru);
- vožnja z žičnico na goro Dajti;
- kopanje v vročih vrelcih Benja;
- nakup spominkov na starem bazarju v Krujah
- tradicionalni burek za zajtrk, kosilo ali večerjo;
- obisk znamenitih tolmunov z imenom ’modre oči’.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV