Suši, ki je obnorel svet
Ostanimo kar pri kulinariki. Le-ta je na Japonskem specifična, tudi z azijskega vidika. Zdaj že v celotnem zahodnem svetu dobro poznan in lahko dostopen je "suši", ena najbolj tipičnih japonskih jedi. Veliko turistov se odloči tudi za kuharski tečaj priprave "sušija", za kar na Japonskem ni težko najti ponudnika. Suši je preprosta jed, saj sta glavni sestavini surova riba in okisan riž, a Japonci tudi pri pripravi hrane veliko časa namenijo predstavitvi, zaradi česar so njihove jedi še bolj izjemne. Poleg sušija se med tipične japonske jedi uvršča tudi "ramen" – juha z rezanci. Zagotovo pa se morate za celovito kulinarično doživetje odpraviti tudi v gorato notranjost, kjer dajejo velik poudarek na kakovostnih sestavinah.
Urbane džungle in Tokio
Japonska je prepoznana po svojih futurističnih mestih, ki se ponašajo s svojo moderno arhitekturo ter so "strogo" urejena. Strogo v smislu, da se njeni prebivalci držijo določenih pravil, zaradi katerih je okolje v mestu bolj urejeno in vlada red. V japonskih mestih boste tako na pločnikih in parkih težko našli papirčke, ki bi ležali po tleh. Ljudje pridno čakajo v vrsti, pa naj bo to vrsta za malico, na banki ali za vlak. Prizori, ki nam niso preveč domači in so lahko zgled, ki bi ga bilo vredno posnemati.
Vsekakor je obvezna prva postojanka pri obisku mest Tokio, ki je glavno mesto in v njem živi več kot 13 milijonov ljudi, kar je kar desetina celotnega prebivalstva Japonske. V enem najbolj gospodarsko rastočih mest si morate ogledati vse t. i. "uradne" znamenitosti, ki se navezujejo na funkcijo Tokia kot glavnega mesta. Navdušili vas bo moderna arhitektura – čeprav Tokio leži na potresno ogroženem območju, so stavbe vedno višje in vedno bolj ozke. Mesto vas bo navdušilo tudi s svojo pop kulturo, lokali in zabavo. V mestu se dogaja veliko, velja pa se zapeljati na obrobje v naravni park "Fudži-Izu-Hakone", kjer boste uživali v pogledu na mogočni Fudži in Japonsko ugledali še v drugi luči. Vulkan Fudži je s svojim simetričnim vrhom ena najbolj markantnih stvaritev narave na Japonskem, ki jo vsako leto obišče na tisoče obiskovalce in pohodnikov. Tokio bo letošnje poletje gostil olimpijske igre, zato je pričakovati naval obiskovalcev.
Na seznam mest, ki jih je na Japonskem treba obiskati, se vsekakor uvršča tudi Osaka, tretje največje mesto, ki prepriča z svojo ulično kulinariko in zaradi številnih LED luči ponuja odlično nočno panoramo.
Kjoto – kulturna prestolnica
Ena od urbanih turističnih postojank je Kjoto, kulturna in kraljeva prestolnica že več kot 1000 let. Njegovo krajino ustvarja preko tisoč templjev, med katerimi je moč najti nekaj res impresivnih. Med njih se zagotovo uvršča "Kinkaku-dži", paviljon, v celoti prekrit z zlatom. Priporočamo obisk tudi bolj meditativnega "Rjoan-džia", ki je zgrajen po principu "zen". V Kjotu se lahko seznanite tudi s tradicionalnimi japonskimi umetnostmi in mdr. obiščete nastop gejš. Čas pa si morate rezervirate tudi za ogled starega dela mesta, zgrajenega iz lesa, ter obisk bujnega bambusovega gozda na robu mesta.
Z vidika zgodovinskega razvoja je imelo pomembno funkcijo tudi mestece Nara, ki je bilo kratek čas tudi prestolnica. Nara slovi po svoji umetnosti, povezani z budizmom, ena glavnih znamenitosti pa je tempelj Todai-dži, v katerem stoji 15-metrski bronast pozlačen kip Bude, sam tempelj pa je ena največjih lesenih stavb na svetu. Vsekakor vredno ogleda, kot še tudi številni drugi templji v mestu.
Z mesta na podeželje
Podeželje je bolj gorato in priporočamo ogled t. i. "Japonskih Alp". Notranjost nudi vpogled v bolj tradicionalen način življenja, zato vam predlagamo obisk ene izmed vasic ali mestec, kot je npr. Takajama. Podeželje je bogato s kulturno dediščino, vas Širakava-go pa je tudi pod Unescovo zaščito.
Če želite izkusiti pravo Japonsko, vam svetujemo, da prenočite v t. i. "Rjokanu", ki je posebne vrste "hotel" oz. "guesthouse", v katerem ne boste spali na klasičnih posteljah, ampak na "futonih" in posedali na "tatamijih".
Predlagamo vam, da sprostitev poiščete tudi v enem od t. i. "onsenov" ter si privoščite vročo kopel. Japonska je po sestavi tal pretežno vulkanska dežela, kar je pogojevalo nastanek številnih toplih vrelcev. Japonska je iz kopeli ustvarila pravo ljudsko tradicijo.
Hirošima
V Hirošimi, t. i. "mesto miru", je danes čutiti pozitiven utrip. Ulice mesta so živahne, mesto pa se razvija tako prostorsko kot gospodarsko. Na grozote, ki jih je doživel kraj, spominja "Peace Memorial Museum", ki ga ja treba obiskati, saj ganljivo ozavešča, zakaj se tovrstne vojne grozote z atomskimi bombami ne smejo ponoviti. Spominski park okoli muzeja je zasnoval sloviti japonski modernist Tange Kenzo.
Plaže na Okinavi
Okinava se ponaša z najlepšimi japonskimi plažami, kjer lahko uživate na belem pesku pod palmami in se kopate ter šnorkljate v turkiznem morju. Skupaj z jugozahodnimi otoki tvori območje, ki se povsem razlikuje od preostale Japonske. Gre za območje s semitropsko klimo in je do 19. stoletja delovala kot samostojno kraljestvo. V primerjavi z ostalo Japonsko so opazne tako kulturne razlike kot tudi razlike v kulinariki.
Cvetenje japonskih češenj
Enkraten dogodek je prisostvovati oz. videti cvetenje češnjevih dreves na Japonskem. Spomladi nešteto češnjevih dreves zacveti v roza barvi – vse od najnežnejših odtenkov, ki jih komaj ločimo od bele, pa vse do najmočnejše magente. V tem času se domačini družijo in skupaj uživajo ob pogledu na cvetoča drevesa, organizirajo pa tudi zabave t. i. "hanami". Gre za tradicijo, ki se iz roda v rod ohranja že stoletja. Drevesa cvetijo le en teden ali dva, kar je za Japonce simbolično opomnik o minljivem življenju, ki nas spomni, da moramo polno živeti sedanjost.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV