Potovanja po navadi zasenčijo prebavne motnje ali želodčne težave, alergije, zlasti na sonce, zaradi pretirane uporabe klime pa lahko kaj hitro začne boleti grlo. Prav je, da ste pripravljeni na vse vrste tistih težav, ki jih lahko zdravite sami.
Visoka telesna temperatura
Najprimernejše zdravilo za otroke proti bolečinam in povišani temperaturi je paracetamol, ki ga pri nas dobite pod različnimi zaščitenimi imeni in v različnih farmacevtskih oblikah (tablete, prašek za peroralno suspenzijo, sirup, svečke). Glede na starost otroka vam bo farmacevt svetoval ustrezno jakost zdravila in primerno farmacevtsko obliko: na primer sirup ali svečke. Pomembno je, da med posameznimi odmerki pretečejo vsaj štiri ure, predpisanega odmerka glede na starost otroka pa nikoli ne smete prekoračiti, ker zdravilo v prevelikih odmerkih škodi jetrom. Sirup morate po uporabi dobro zapreti, po odprtju pa ga lahko uporabljate največ šest mesecev, če ne opazite sprememb v barvi, vonju, okusu ali konsistenci (usedlina). Seveda ne smete pozabiti na termometer.
Prebavne težave
O dopustniških prebavnih težavah tarnajo tudi tisti, ki imajo sicer povsem urejeno prebavo. Zaprtje, ki zaznamuje navadno prve dni dopusta, je povezano s šokom, ki ga doživi naše telo – nov kraj, druga klima, druga vrsta hrane itd. Težavo boste brez zdravil rešili tako, da boste veliko pili in zaužili veliko sadja, zelenjave, žitaric in živil, ki vsebujejo vlaknine. Veliko ljudi ima težave z zgago in spahovanjem, kar se na dopustu še bolj izrazi, saj si privoščimo ne samo količinsko več hrane, ampak tudi bolj različno hrano: poskusimo lokalne specialitete itd. V primeru resnejših težav se pred dopustom o zdravilih posvetujte s svojim zdravnikom, sicer pa vam je veliko zdravil in probotikov v lekarni na voljo brez recepta.
Težave s kožo, alergije
Poskrbite, da boste s seboj vzeli sredstva za zaščito pred komarji in drugimi žuželkami, če pa ste alergični, ne bodo odveč zdravila proti alergiji. Pri piku pomagajo kreme in geli z aloe vero.
Glavoboli, zoboboli in menstrualne težave
Zdravila za lajšanje bolečin so tista, ki jih mnogo staršev nenehno nosi s seboj. Znosne bolečine vedno lahko zdravimo sami, sicer je treba poiskati zdravniško pomoč
Nezgode
Aktivno preživljanje dopusta pomeni več možnosti za nesrečo. Zvine in zlome mora zdraviti zdravnik, medtem ko bomo za odrgnine, manjše ureznine, praske lahko poskrbeli sami. Obliž, povoj, hladilna krema, termometer, gaza, razkužilo za rane naj ne manjkajo v vaši torbici.
Pomembno!
Otroci ne smejo na sonce med 11. in 16. uro, zaščititi jih moramo s pokrivalom, sončnimi očali in obleko. Po kopanju je priporočljiva uporaba hladilnih mazil ali emulzij, ki kožo primerno negujejo in hladijo, na primer mleko s pantenolom ... Če je kljub varovalnim ukrepom otroka sonce opeklo, je prvi ukrep hlajenje z obkladki s fiziološko raztopino in uporaba hladilnih gelov. Če se pojavijo mehurji, morate nujno poiskati zdravniško pomoč.
Kam pospraviti zdravila?
Ko boste pakirali zdravila za na potovanje, jih zložite vsa skupaj v priročno torbico. Na potovanju z letalom, ladjo ali vlakom jih imejte med osebno prtljago, skupaj z navodili za uporabo, zaprta v originalni embalaži. Sicer pa veljajo enaka pravila, kot se jih držite doma.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV