Potovanje z letalom je za otroke precej naporno. Najmlajšim so namreč okolica in zvoki na letalu nenavadni, tuji. Za dojenčke je letenje običajno najbolj stresno, a tudi starejši otroci imajo običajno kar nekaj težav, predvsem pri daljših letih. Vsi namreč še kako dobro vemo, da enostavno ne morejo oziroma nočejo ostati na svojih sedežih – niti med vzletom in pristankom, ko je to nujno. A če boste sledili praktičnim nasvetom in enostavnim trikom, ki vam jih ponujamo v nadaljevanju, lahko tudi potovanje z otroki postane izredno zabavno.
Bodite pozorni na spodnjo starostno mejo
Večina letalskih družb ima določeno, koliko mora biti dojenček star, da gre lahko na letalo. Pri nekaterih, kot je denimo United Airlines, je ta spodnja meja izredno nizka – z njimi lahko denimo potuje že sedem dni star dojenček, - pri drugih je lahko meja postavljena precej višje, na nekaj mesecev starosti. Pediatri vsekakor svetujejo, da naj dojenčka na letalo ne bi peljali vsaj prve tri mesece njegovega življenja, saj se v tem času šele prilagaja na ta svet in je lahko potovanje z letalom zanj prevelik stres.
»Pravi otroški sedež je nujno potreben,« pravi nemški strokovnjak za letalski promet Martin Sperber. Poseben pašček, ki ga starši dobijo od kabinskega osebja, da z njim otroka do dveh let starosti privežejo na svoj varnostni pas, naj bi bil po njegovem mnenju namreč prej nevarnost za oba kot pa pomoč. Tako pripetim otrokom se pas pri zasilnem pristanku namreč zlahka zareže v mehko tkivo, posledica tega pa so lahko hude poškodbe in notranje krvavitve.
Starši bi morali zato po mnenju strokovnjaka s sabo na letalo vzeti otroški sedež, v katerem otroka prevažajo tudi v avtomobilu. 'Za uporabo v letalih' piše na modelih lupinic in sedežev, ki se dajo namestiti tudi na letalske sedeže. Veliko letalskih družb ima na svoji spletni strani seznam otroških sedežev, ki jih letalo sprejme. »Dokler so otroci lahko v otroški lupinici, bi morali biti tudi v letalu pripeti v njej,« poudarja Sperber. Ko jo prerasejo, bi jo morali starši zamenjati za klasičen otroški avtosedež. V njih bi morali biti otroci pripeti ob vzletu in pristanku ter ves čas, ko gori lučka, ki pomeni 'pripnite se'. Šele ko otroci enkrat dosežejo višino 1,25 metra, bi lahko leteli brez kakršnega koli dodatnega otroškega sedeža.
Pravilna oblačila
Otroci bi morali ne glede na starostno skupino na letalo oditi oblečeni v več plasti. To pomeni, da bi morali imeti eden čez drugega oblečene vsaj tri plasti tankih oblačil, da jih lahko po potrebi slečejo ali oblečejo. Kajti v letalu je včasih zelo hladno, spet drugič pa je lahko neznosno vroče.
Sprehod po letalu
Od otroka nihče ne sme zahtevati, da je celotno pot prilepljen na svoj sedež v letalu. Prav tako kot odrasli bi se morali namreč tudi otroci vsake toliko časa sprehoditi po letalu, pravijo zdravniki. Poleg tega bi morali imeti starši v ročni prtljagi vedno tudi kakšno otroško knjigo, pobarvanko, tablični računalnik, na katerem so naložene risanke in/ali igrice ter mp3 predvajalnik. Pri nekaterih letalskih prevoznikih otroka že ob prihodu na letalo obdarijo s kakšnim darilcem, ki običajno zajema pribor za barvanje, kratke zgodbice, uganke, pa tudi spalna očala in podobne stvari.
Oskrba
Starši bi morali imeti na letalu pri sebi dovolj stekleničk z mlekom za svojega dojenčka, prav tako tudi kakšne prigrizke za tiste malo večje otroke. Nekateri letalski prevozniki omogočajo izbiro menija za otroke, pri tistih najbolj luksuznih pa lahko najmlajši celo sami izberejo, kaj bi radi jedli.
Posteljica za dojenčka
Posebne prenosne posteljice za dojenčke letalske družbe ponujajo predvsem na daljših letih in jih je treba rezervirati pred samim poletom. Večina letalskih družb jih namenja otrokom do višine 83 centimetrov oziroma do teže 14 kilogramov.
Izravnava pritiska
Med vzletom in pristankom strokovnjaki svetujejo, da imajo dojenčki v ustih dudo ali stekleničko z mlekom oziroma drugo tekočino, saj majhni otroci še ne znajo izravnati pritiska v ušesih. Prehlajeni otroci bi morali pred poletom nujno vzeti kapljice za nos, saj imajo lahko sicer ogromno težav zaradi spremembe pritiska.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV