Čeprav je avtomobil dandanes za marsikoga nujno zlo, pa ni potrebno, da ga uporabljate za čisto vsako malenkost. Veliko dobrega za svoje zdravje, denarnico in okolje boste naredili, če se po opravkih odpravite na primer peš ali s kolesom, sploh če živite v mestu, kjer imate vse na dosegu roke. Drugače je, če ste iz nekoliko bolj oddaljenih krajev in se na primer v službo vsak dan vozite več deset kilometrov. Strošek prevoza hitro nanese tudi več sto evrov mesečno, sploh če ste v avtomobilu sami, za dodatno slabo voljo pa poskrbijo še (velikokrat nevzdržne) razmere na cesti in iskanje parkirnih mest. Kar nekaj denarja lahko prihranite, če se s kom iz vašega kraja dogovorite, da se vozita skupaj in si tako stroške razdelita. Daleč najboljša odločitev pa je vožnja z vakom. Sicer se lahko odločite tudi za avtobusni prevoz, a se s tem ne boste mogli izogniti nepredvidljivim situacijam na cesti, slaba stran tovrstne odločitve pa je tudi gneča na samih avtobusih.
Vožnja z vlakom postaja vse bolj udobna
Z razlogom se tudi pri nas ljudje vedno pogosteje odločajo za vožnjo z vlakom, tako za izlete po Sloveniji in Evropi, kot za vsakodnevni transfer v šolo ali na delo, v bodoče pa se bo zanimanje za tovrsti prevoz še povečevalo, saj prihajajo vlaki, ki bodo uporabniško izkušnjo bistveno izboljšli na vseh nivojih. Kot pravijo na Slovenskih železnicah si želijo, da bi čim več ljudi preizkusilo potovanje z vlakom, njihova naloga pa je, da potovanje naredijo všečno. Nekaj sodobnih vlakov že imamo, do konca leta 2022 pa lahko na naših tirih pričakujemo kar 52 novih potniških vlakov, od tega bo 21 enopodnih in 10 dvopodnih (dvonadstropnih) električnih ter 21 enopodnih dizelskih vlakov. Sodobni vlaki, ki prihajajo, so zelo prostorni, vrata so opremljena z izvlečnimi stopnicami, kar omogoča preprostejši vstop in izstop tudi za gibalno ovirane osebe. Prijazni so tudi za kolesarje, saj je v njih dovolj prostora za prevoz koles, prostornejši pa so tudi toaletni prostori, ki so med drugim prilagojeni tako za invalide kot za mlade starše, saj so opremljeni s previjalno mizo, avtomatsko klimo in velikimi panoramskimi okni. Za piko na i vlaki omogočajo sodoben informacijski sistem, vtičnice za polnjenje elektronskih naprav, opremljenost s signalom Wi-Fi in s tem dostop do internetnih vsebin. Tako bo vaša pot bistveno bolj varna, udobna in sproščujoča, čas med vožnjo pa boste lahko izkoristili za klepet s sopotniki, delo na računalniku, brskanje po spletu, razmišljanje, meditacijo ali preprosto za počitek. To je še kako pomembno, če se na primer na delo vozite vsak dan in nekoliko bolj oddaljenih krajev.
Dodatne prednosti vožnje z vlakom
Poleg udobja je pomembno izpostaviti še dve prednosti vožnje z vlakom:
Varovanje okolja: Eden od načinov, kako lahko sami prispevamo k varovanju okolja in s tem k lepši in bolj zeleni prihodnosti, je torej tudi ta, da avtomobil zamenjamo za vlak. Železnica ima namreč ključno prednost v primerjavi z drugimi oblikami prevoza, saj že danes za prevoz potnikov in tudi tovora uporablja električno energijo, ki je v 50 odstotkih pridobljena iz obnovljivih virov. Če vzamemo za primer prevoz potnikov med Ljubljano in Mariborom, železnica porabi povprečno šestkrat manj energije na potnika, kot je porabljene v cestnem avtomobilskem prometu.
Nižji stroški: Verjetno najbolj ključna prednost, sploh v časih drastičnega povečanja cen goriva, pa so zagotovo bistveno nižji stroški prevoza. Tudi če ne upoštevamo nakupa samega avtomobila, vzdrževnja, zavarovanja in letne vinjete, samo na gorivu mesečno lahko prihranite več sto evrov, seveda odvisno od tega, kje živite in kam se vozite na delo.
Izjemne ugodnosti ob nakupu polletnih in letnih vozovnic
Ko že govorimo o stroških, je pomembno vedeti, da kljub višjim cenam goriva cene vozovnic za vlak ostajajo nespremenjene. Tisti, ki se vsakodnevno vozite na primer na delo, pa ste deležni še dodatnih ugodnosti. Najbolj ugodna izbira za vsakodnevna potovanja je zagotovo letna abonentska vozovnica, s katero se praktično 4 mesece vozite brezplačno, kupite pa jo lahko tudi na obroke.
Če se odločite za nakup pavšalne abonentske vozovnice, lahko z njo potujete neomejeno po celotnem območju Slovenskih železnic in z vsemi vrstami vlakov v 1. ali 2. razredu, kar je kot nalašč za tiste, ki se vsakodnevno na delo vozite več kot 120 kilometrov. Mesečna pavšalna abonentska vozovnica znaša le 223,60 evra, kar je izjemno malo, če upoštevamo, da je okviren mesečni strošek vožnje z avtomobilom ob trenutnih cenah goriva na primer iz Maribora v Ljubljano in nazaj (ob dejstvu, da ima mesec recimo 21 delovnih dni) okoli 600 evrov. Posebnih popustov pa boste deležni ob nakupu prenosljive ali neprenosljive pavšalne vozovnice za daljše obdobje.
Druga možnost je nakup splošne abonentske vozovnice za izbrano relacijo, s katero se lahko v določenem obdobju vozite neomejeno na izbrani relaciji. Splošne mesečne vozovnice se lahko izdajajo za povratna ali enosmerna potovanja, tedenske, polletne in letne vozovnice pa le za povratna potovanja. Ceno abonentske vozovnice za vašo relacijo lahko preverite TUKAJ.
Razlogov, da za svojo vsakodnevno pot namesto avtomobila izberete vlak, je torej malo morje. Ne samo da vam bo hvaležna vaša denarnica in boste naredili nekaj dobrega za okolje, ampak boste na delo in nato domov prihajali spočiti in zadovoljni.
Sponzorirana vsebina