Niso vse maščobe slabe!
Mnogi so prepričani, da bodo shujšali, če bodo s svojega jedilnika izločili vse maščobe. A če živilo nima maščob, še ne pomeni, da je zato brez kalorične vrednosti. Taka živila imajo mnogokrat dodane druge snovi za izboljšanje okusa in sladkorja, zaradi česar je njihova energijska vrednost lahko tudi enaka živilom z več maščobami. Poleg tega telo za normalno delovanje nujno potrebuje maščobe, in sicer so te potrebne za energijo, obnovo celic in prenos vitaminov A, D, E in K po telesu. Raje kot da izločate maščobe z jedilnika, poiščite sadje in zelenjavo z manj maščobe in več zdravimi vlakni ter vitamini. Uživajte hrano, ki vsebuje nenasičene maščobe, izogibajte pa se nasičenim maščobam. Zdrave oziroma nenasičene maščobe so nujno potrebne ne le za ohranjanje zdrave telesne teže, temveč tudi za ohranjanje zdravja. Med njimi so najpomembnejše večkrat nenasičene maščobne kisline oz. omega-3 maščobne kisline, ki se nahajajo v mastnih ribah, lanenem semenu in olju ter v oreščkih.
Stradanje ne obrodi sadov!
S stradanjem se sicer na hiter način lahko znebite nekaj kilogramov, a učinek zagotovo ne bo dolgotrajen. Če boste stradali, bo vaše počutje daleč od dobrega. V želodcu vam bo krulilo, čutili boste pomanjkanje energije in izčrpali organizem, kar lahko privede tudi do padca odpornosti imunskega sistema. Prej ali slej vas bo lakota premagala, kilogrami pa se bodo vrnili veliko hitreje kot si predstavljate. Raje stopite do zdravnika ali svetopvalca za zdravo prehrano in se z njim pogovorite o vaših željah in pričakovanjih. Prosite ga, naj vam pomaga pri sestavi jedilnika, stopite do kakšnega trenerja in povprašajte za načrt vadbe, ki bo najbolj ustrezala vašemu telesu. Na ta način boste izgubljeno težo tudi obdržali in najpomembnejše – s hitro dieto ne boste ogrozili svojega zdravja.
Štetje zaužitih kalorij
Že res, da je formula za uspešno hujšanje ta, da mora biti za izgubo teže naša poraba energije večja od vnosa, kar pomeni, da obstaja določena meja, koliko kalorij naj bi posameznik zaužil na dan. Ni pa enako, ali vse te kalorije zaužijete naenkrat ali v obliki več manjših obrokov. Če boste zaužili le en obrok na dan, bo vaše telo v paniki vse, kar boste zaužili, skrbno shranilo za 'hude čase'. Pa še lačni boste, saj boste jedli le enkrat na dan. Zato si hrano razporedite čez cel dan v obliki 5 ali šest manjših obrokov. Ker boste na ta način jedli na 2 do 3 ure, ne boste občutili lakote, vaš organizem pa bo ves čas zaposlen s prebavljanjem, kar bo pospešilo vaš metabolizem in vam zagotavljalo energijo skozi ves dan.
To je sicer res, a bo hujšanje zagotovo manj uspešno. S telovadbo namreč ne le pospešimo kurjenje kalorij, temveč tudi pridobivamo mišično maso, ki je največji porabnik energije v organizmu. Če med hujšanjem zaužijemo premalo beljakovin in ne telovadimo, kilograme izgubljamo predvsem na račun izgubljanja mišične mase, kar pomeni, da se v telesu odstotek mišične mase zmanjšuje, povečuje pa se odstotek maščobnega tkiva. Zmanjšanje odstotka mišične mase v telesu pomeni tudi upočasnjen bazalni metabolizem, torej da telo za svoje delovanje porabi manj energije kot sicer. Ravno zaradi tega je pomembno, da se hujšanja lotimo celovito in da ene spremenimo le prehrane, temveč v svoj vsakdan vključimo tudi športno aktivnost, pa še rezultati bodo bolj opazni, saj boste s telovadbo učvrstili mišice in preoblikovali svoje telo.
Hujšanje s sadjem
Že res, da lahko shujšate z uživanjem sadja in sadnih sokov, a telo v takem primeru vase ne dobi vseh potrebnih sestavin. Za normalno delovanje organizem potrebuje tako ogljikove hidrate in vlaknine, vitamine in minerale, kot maščobe in beljakovine, a sadje ne vsebuje dovolj vseh snovi. Poleg tega sadje vsebuje tudi veliko sladkorjev. Zato raje kot dva litra pomarančnega soka na dan popijte 2 dl, preostanek pa zamenjajte z vodo ali nesladkanim čajem. Poleg sadja zaužijte še kaj zelenjave, mesa, rib in oreščkov. Nič ne bo narobe, če si boste privoščili tudi kak košček polnozrnatega kruha, polnozrnate testenine ali riž. Le pazite, da ne boste z ničemer pretiravali in da boste hrano enakomerno razporedili na več obrokov.