V zadnjem času so velike zadnjice modni hit v svetu, pa pri nas? Ali se podobni trend opazi tudi v Sloveniji?
Kot vsi trendi, je tudi ta našel pot v Slovenijo. Tako v naši kliniki opažam vedno več povpraševanja po tovrstnem posegu. Gre za poseg, ki so ga popularizirale ženske klana Kardashian, ki pa tovrsten poseg seveda zanikajo.
Za kakšen poseg pravzaprav gre? Kakšna je rehabilitacija?
Zadnjica se lahko poveča na več načinov. Obstajajo posebej za to razviti silikonski vsadki, ki se jih vstavi z manjšim rezom med zadnjicama. Vsadke se nato vstavi v veliko zadnjično mišico ali pa nad njo. Pogosteje se sicer uporabi način vstavitve v mišico. Druga možnost je prenos maščobe iz delov telesa, kjer je te preveč (boki, noge, trebuh ...), nato se maščobo prečisti in vbrizga v zadnjico. Ta poseg se imenuje 'brazilian butt lift' ali BBL. Tretja možnost pa je kombinacija obeh postopkov, se pravi uporaba malega vsadka in prenosa manjše količine maščobe. Rehabilitacija po posegu pa je enaka, približno tri tedne se odsvetuje sedenje na zadnjici. Se pravi, da se sedi le toliko kot je nujno potrebno.
Katerega postopka pa se v vaši kliniki pogosteje poslužujete? Zakaj?
Najpogosteje kombinacije obeh. Se pravi uporabo vsadka in prenosa maščobe. Uporaba vsadka mi je všeč, saj je rezultat predvidljiv. Pri prenosu maščobe je količina maščobe, ki preživi prenos, vprašljiva. V kolikor pa se uporabi zmerno količino maščobe, pa je rezultat bolj predvidljiv in veliko bolj naraven. Poleg tega vsadek naredi zadnjico čvrstejšo, tako, da je na otip čvrsta in napeta, saj ima čvrstost mišice. Povečava z maščobo pa naredi zadnjico mehkejšo. Trend v svetu je povečati zadnjico tako, da deluje etno. Se pravi da je po videzu bolj »črnska«. Tu pa se pojavi dodatni problem pri povečanju z maščobo. Maščoba, kot mehko tkivo brez vsake podpore, se začne z leti povešati. Nekateri za prenos na vsako stran uporabijo več kot 1000 ml maščobe, kar je nevarno, prav tako pa dolgoročno lahko pride do povešanja zadnjice. To postane z leti z estetskega vidika težko rešljiv problem.
Se pravi klasičnega BBF pri vas ne delate?
Tako je. Prenos maščobe uporabim, da prekrijem robove vsadka, ali pa, da zadnjico oblikujem. Velikokrat se zgodi, da si stranka niti ne želi večje zadnjice oziroma nesimetrično velike zadnjice. V tem primeru se dogovorimo za povečanje z manjšim vsadkom, prenosom maščobe, v kolikor je to mogoče, ter sočasnim dvigom zadnjice. Podobno kot pri povešenih prsih, je včasih poleg povečave potrebno opraviti tudi dvig zadnjice. Dodatni razlog, da ne prenašam tako velikih količin maščobe pa je, da si dolgoročno s takimi količinami prenešene maščobe, ustvariš težko rešljiv problem. Gre za poseg, ki je v tem trenutku v trendu. Čez nekaj let pa morda ne bo več. Le nekaj desetletji nazaj so bile moderne majhne zadnjice, kot jo je imela Brigitte Bardot. Kasneje zadnjice, ki so bile skladne z telesom (Cindy Crawford, Cameron Diaz …), zdaj pa pretirano velike (Kim K, njena sestra, Nikki Minaj …). Medtem ko so lepo oblikovane zadnjice vedno v modi, pa lahko že čez nekaj let trend velikih zadnjic, popolnoma zvodeni.
Kako pa je z vsadki? Se jih tipa, so moteči pri sedenju, jih je potrebno menjati?
Vsadkov načeloma ni potrebno menjavati, razen, če se pojavi nezadovoljstvo z njimi ali zaradi njih. Se pravi, če bi se stranka z leti naveličala videza večje zadnjice ali bi se vsadki prekomerno spustili. Da se to ne zgodi, je potrebno zbrati pravilno velikost vsadkov. Podobno je s tipanjem robov vsadka. Podobno kot pri povečanju prsi, je tudi tu izbira velikosti vsadka odvisna od anatomije posameznice. Samo zato, ker ima prijateljica 350 ml, še ne pomeni, da je enak volumen primeren za vsako pacientko. Kar pa se tiče sedenja. Vsadek je postavljen višje na zadnjici, tako, da se na vsadku ne sedi. Vsaj ne v normalnem sedečem položaju.
Glede na ostale estetske posege, ali ima ta poseg večjo možnost komplikacij? V zadnjem času se veliko bere o t.i. bolezni vsadkov v zvezi s povečavo prsi. Ali je kaj podobnega zaznati tudi pri povečanju zadnjice z uporabo silikonskih vsadkov?
Statistično je večja verjetnost, da pride do zapleta s celjenjem rane, saj je ta med zadnjicama, ki se med hojo, počepanjem in sedenjem, razmikata. Prav tako je večja možnost infekta vsadkov zaradi bližine zadnjične odprtine. Pri tem posegu je, tako kot pri vsej implantološki kirurgiji, potrebna posebna pazljivost pri pripravi in uporabi vsadkov. Sicer pa so zapleti redki. Pri povečanju z maščobo (BBF), pa je relativno velika verjetnost maščobne embolije, ki se lahko konča tudi tragično. V svetu je znanih kar nekaj primerov, predvsem v ZDA. Deloma, ker so tam vodilni po številu posegov in deloma, ker veliko zdravnikov nima primerne specializacije in s tem potrebnega znanja za opravljanje tovrstnega posega. »Bolezen vsadkov« pa se je pojavila le pri povečanju prsi. Pri vseh ostalih posegih v telo, kjer se uporabljajo silikonski vsadki ali z silikonom prevlečeni vsadki (zadnjični vsadki, silikonski vsadki za videz mišičastih prsi pri moškem, sklepne proteze, celo vbrizgavanje silikona v lica in ustnice …), pa te » bolezni« ni.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV