Če so se nam še pred nekaj leti zdeli Filipini povsem eksotična država, ki je bila premalo raziskana in turistična, pot do tja pa predraga, da bi razmišljali o obisku tega koščka sveta, pa v zadnjem času med popotniki postaja vse bolj priljubljena destinacija. Gre za arhipelag v tropskem zahodnem Tihem oceanu okoli sto kilometrov jugovzhodno od celinske Azije, ki ga sestavlja več kot sedem tisočih otokov, od katerih jih je poseljenih manj kot polovica – približno 2.770. S tem so Filipini vsekakor raj za vse raziskovanja željne popotnike, pa tudi za tiste, ki bi preprosto radi uživali v morskih radostih, poležavali na rajskih plažah ali se podali na treking v nekoliko višjeležeče predele. Več kot 90 odstotkov Filipincev je kristjanov, muslimani so s petimi odstotki populacije največja verska manjšina v državi, živijo pa predvsem na občasno nemirnem jugu, kjer še vedno deluje nekaj uporniških skupin.
Riž s pridihom tropskega sveta
Filipine je leta 1521 odkril Ferdinand Magellan in jih poimenoval po španskem kralju Filipu II. V naslednjih stoletjih so bili pomembna španska in ameriška kolonija in oba naroda sta tu pustila del svoje identitete – tako v arhitekturi, kot kulturi in urbanizaciji. Poleg filipinskega tagaloga praktično vsi Filipinci govorijo tudi angleško, ki je drugi uradni jezik, prav tako boste v večini večjih mest brez težav poleg s filipinskimi pesi plačali z ameriškimi dolarji. Gostinske verige s hitro prehrano boste našli tako rekoč za vsakim vogalom, a če se le da, raje posezite po tradicionalni filipinski kuhinji, katere osnova je riž, ki ga jedo tako za zajtrk, kot tudi za kosilo in večerjo. Zraven vam bodo domačini ponudili različne priloge in omake, ki so bodisi mesne (največkrat se uporablja svinjina) bodisi zelenjavne. Poskusiti je vredno tudi njihovo izvrstno, svežo in zelo poceni morsko hrano, ki nikogar ne bo pustila ravnodušnega
Na Filipinih bodo na svoj račun prišli tudi ljubitelji tropskega sadja, saj se bodo lahko do sitega najedli svežih banan, manga, kokosa, papaje, durianov, ananasa ter ostalega izbora tropskega paradiža. Na tem rajskem otočju se nahaja več kot 340 milijonov kokosovih palm, ki se šibijo pod težo tega priljubljenega tropskega sadeža. Na farmah kokosa izdelujejo tudi svojo različico ruske vodke, lambanog, ki je izjemno močna, a naj ne bi povzročala mačka. Poleg morske hrane in riža, Filipinci uživajo tudi veliko jajc, posebnost pa je znameniti balot, kuhan (običajno račji) zarodek v jajcu, ki ga po grlu spravijo le najbolj pogumni gurmani. No, podoben gurmanski izziv bo verjetno tudi pokušanje črvov, psa, kuščarja, pitona, krokodila, sutove tune in ptičje sline. Tradicionalno pojedino boste lahko poplaknili s pestro paleto svežih sokov, med katerimi se zagotovo splača poskusiti kalamansi - nekakšno vrsto limonade iz mini sadežev, podobnih limetam. Filipini pa so raj tudi za vse ljubitelje alkoholnih pijač, saj je ta na voljo povsod in je zelo poceni. Še najbolj je priljubljeno pivo različnih znamk (najbolj znano domače je Red Horse, ki pa vsebuje veliko alkohola). Čez dan se bo zaradi vlažnega podnebja najbolje osvežiti z vodo, ki pa naj bo ustekleničena.
Od plaž do vulkanov in jam
Filipini veljajo za pravcati dragulj jugovzhodne Azije, kjer se zagotovo najde aktivnost za vsak popotniški okus. Iznad Filipinskega in Južnokitajskega morja se pokrajina iz dneva v dan spreminja v razigrano hribovito celoto, posejano s številnimi vulkani, gorskimi jezeri, jamami in neprehodnimi gozdovi. Nič manj pestro ni na filipinskih obalah; našli boste vse od tistih najbolj grobih pa do takih izjemno prefinjenih, ki se namakajo v svetlih zelenkasto-modrikastih barvah toplega morja. Izmed vseh poseljenih otokov največ ozemlja (približno dve tretjini) zavzemata otoka Luzon, na katerem leži tudi filipinsko glavno mesto Manila in na katerem živi približno polovica vsega prebivalstva, ter Mindanao, ki leži na južnem ognjeniško aktivnem območju, zato je njegovo površje izrazito razbrazdano. Filipini so dežela najstarejših riževih teras, najmanjšega živečega primata na svetu – tarzija, letečih lemurjev, vodnih bivolov in redkih krokodilov. Tukaj lahko spoznate kraški svet s podzemnimi jamami, adrenalinskega duha pa umirite s številnimi vodnimi športi.
Otočje ima tipično tropsko monsunsko podnebje, za katerega so značilne konstantne temperature skozi vse leto; te v nižinah ob morju preko dneva dosegajo do največ 35 stopinj Celzija. Višje kot greste, nižje bodo temperature, a ne glede na vse bo ponoči zelo redko manj kot 10 stopinj Celzija. Čeprav načeloma velja, da so Filipini primerna destinacija za obisk skozi vse leto, pa so manj prijetni za raziskovanje v monsunskem obdobju, ko pade največ padavin. Jugozahodni monsun traja od maja do oktobra, severovzhodni pa od novembra do maja. Za večino arhipelaga tako velja, da najmanj padavin pade v času monsuna amihan, ni pa rečeno, da bo v deževni dobi resnično ves čas lilo kot iz škafa; pravzaprav lahko naletite na prav prijetno vreme. Poleg tega so mnogi izkušeni popotniki prepričani, da ima ta specifična deževna doba prav poseben čar, ki se ga vsekakor splača doživeti. A če bi se zagotovo radi izognili monsunskemu deževju, se na Filipine podajte med decembrom in majem.
Do Filipinov po zraku ali vodi
Po podatkih Ministrstva za zunanje zadeve slovenski državljani za bivanje na Filipinih, ki je krajše od 30 dni, ne potrebujemo vizuma, potni list pa mora biti na dan izstopa iz države po običajni praksi veljaven še vsaj šest mesecev. Destinacija je zaradi specifičnega terena dostopna zgolj na dva načina: bodisi z ladjo preko Malezije in Indonezije, še lažje pa z letalom preko katerega izmed večjih evropskih ali arabskih ter nato azijskih letališč v glavno mesto Manila. Letalske vozovnice so v zadnjih letih postale cenovno izjemno dostopne, je pa let za ugodno ceno potrebno rezervirati vsaj nekaj mesecev prej ali v tako imenovani deževni dobi, ko naj bi bila turistična sezona na najnižji točki. Prvo, na kar se je dobro privaditi na Filipinih, je njihovo zamujanje, ki ga je med popotovanjem po tem rajskem otočju potrebno vzeti v zakup in se preprosto samo nasmehniti prijaznim in ustrežljivim domačinom, ki so po svetovnih raziskavah kljub revščini in visoki stopnji pouličnega kriminala med najbolj srečnimi in optimističnimi narodi na svetu.
Ministrstvo svetuje še, da zaradi stalne nevarnosti političnih in verskih nemirov med domačini obstajajo določeni varnostni zadržki za potovanje v posamezne dele države. »Nekatera področja bi lahko bila nevarna, zato svetujemo dodatno previdnost pri potovanju v te dele države ter dodatno preverjanje in pridobitev podatkov iz drugih virov,« so zapisali na njihovi spletni strani ter dodali, da so za uporabo prepovedanih drog na Filipinih zagrožene visoke kazni. A še bolj kot droge vse večja težava postaja seks turizem, zlasti med bogatimi tujci in revnimi Filipinkami, veliko pa je tudi otroške prostitucije, pred čemer si domače oblasti (zaenkrat) žal zatiskajo oči.
Katere otoke se na Filipinih še posebej splača obiskati?
Luzon
Letališče je od prestolnice oddaljeno približno 7 kilometrov in če se boste odločili prvih nekaj dni preživeti v prestolnici na otoku Luzon, se lahko do mesta odpravite bodisi z avtobusom, bodisi s taksijem, a bodite previdni, da najamete zgolj uradne taksiste, sicer boste že na začetku močno preplačali storitev. In vsekakor bodite pripravljeni na mraz klimatskih naprav, s katerimi Filipinci v avtih ne skoparijo. Letališče je povezano tudi s podzemno železnico (LRT), vendar je postaja Baclaran oddaljena 2 kilometra vožnje s taksijem. Ob prihodu v prestolnico boste verjetno doživeli svojevrsten kulturni šok; Manila namreč velja za mesto kaosa ter nasprotij, zato se večina turistov ne zadrži prav dolgo tam. A v prestolnici se vsekakor splača sprehoditi po Manila Bayu in si ogledati Kokosovo palačo, zgrajeno v obliki osmerokotnika, ki jo je dala zgradniti nekdanja prva dama Imelda Marcos za papeža Janeza Pavla II., vendar je ta zaradi razkošja ni želel sprejeti.
Prav tako si v prestolnici splača obiskati cerkev San Augustin, ki je bila zgrajena leta 1589 in je zanimiva predvsem zato, ker je preživela že sedem potresov in dva požara. Še dve v nizu znamenitosti, ki se jih splača obiskati, sta ameriško pokopališče, ki se razteza na 62 hektarjih površine, na njem pa so pokopani ameriški vojaki iz druge svetovne vojne, ter kitajsko pokopališče, ki si ga lahko privoščijo le najbogatejši meščani. Spominja namreč na stanovanjsko naselje, družinske grobnice pa so opremljene celo s tekočo vodo, straniščem, elektriko ter darovi s hrano. Po mestu je najlažje in najceneje potovati s tricikli, lokalnimi avtobusi ali predelanimi džipi, imenovani jeepnyjeji, svojevrstnimi filipinski skupinskimi taksiji. Obiskati velja več delov mesta: na eni strani sta predela Malate in predvsem Makati, kjer se v nebo vzpenjajo moderni nebotičniki, zato se ga je prijel vzdevek filipinski Manhattan, na drugi pa predel ob reki Pasig, to je del mesta, ki bi mu težko rekli še slum, favela ali barakarsko naselje. Stari del mesta, ki so ga naselili že Španci, se Imenuje Intramuros in ga lahko tudi izpustite, saj turistično ni zanimiv.
V Manili bodo na svoj račun prišli tudi ljubitelji neskončnega nakupovanja, saj se ponaša z enim največjih nakupovalnih centrov na svetu, kar je glede na vsesplošno revščino v državi svojevrsten paradoks. A dejstvo je, da Filipinci radi nakupujejo in to dojemajo kot družabni dogodek, namenjen skupnemu preživljanju prostega časa. Po celodnevnem sprehajanju med trgovskimi policami si nato lahko privoščite lepotno razvajanje v katerem izmed številnih spa centrov in si privoščite sproščujočo masažo, za katero praviloma ne boste odšteli več kot 10 evrov. Če je v vas kaj avanturista, lahko betonsko džunglo za kak dopoldan zamenjate tudi s precej revnejšim predmestjem, kjer ne manjka skromnih lesenih hišk, sestavljenih iz naravnih materialov.
Le streljaj stran od uličnega kaosa prestolnice se boste znašli sredi neokrnjene narave, kamor se najlažje odpravite z jeepnjyjeji ali najetimi kombiji. Nato se lahko odpravite na treking do Banaueja, kjer se ustavite pri plemenu Ifugao ter na več kot dva tisoč let starih riževih terasah okoli Batada in Hapaoa - tam se misli res lahko naužijejo miru in idiličnih prizorov. Prespite lahko pri domačinih ali pa se kar na licu mesta podate za iskanjem bodisi hotela bodisi stanovanja, ki ga lahko ob dobrih pogajalskih tehnikah dobite že za drobiž. Vsekakor pa si namestitev pred plačilom oglejte, da ne boste spali v napol razpadajočih sobah v družbi nenavadnih živali. Če se boste odločili prebiti na sever otoka, se lahko ustavite še v vasici Sagada, ki je znana po tako imenovanih visečih krstah, v katete pokopavajo ljudi. Še danes se tu najdejo ljudje, ki svoje prednike pokopavajo v krstah in jih obesijo na visoke pečine ter jih tako približajo nebesom.
Cebu
Tisti, ki se boste odločili raziskati tudi jug otoka, se lahko najprej ustavite ob katerem izmed delujočih vulkanov, med katerimi je najbolj znana Taal, ki je fascinanten predvsem zaradi svojega kraterskega jezera, na robu katerega so manjša naselja. Pot vas naprej lahko vodi v Donsol, kjer se potopite v družbo veličastnih morskih psov kitovcev in se sprehodite do lave na vznožju vulkana Mayon. Z veličastnimi kitovci lahko plavate tudi na otoku Cebu, ki prav tako velja za svojevrsten potapljaški raj, na svoj račun pa lahko pridejo tudi ljubitelji deskanja ter drugih vodnih užitkov.
Od tam imate možnost odriniti v več smeri. Pri tem se najbolj splača koristiti letalski prevoz, ki je lahko zelo poceni (ali pa tudi zelo drag). Za hitro popotovanje med otoki je cenovno najugodnejša letalska družba Cebu Pacifik, nizko letalsko karto pa si lahko zagotovite z rezervacijo leta vsaj nekaj tednov pred načrtovanim potovanjem. Prav tako se lahko na sosednje otoke odpravite s katamarani, trajekti ali tako imenovanimi 'fastcraft' trajekti, ki veljajo za vse bolj priljubljen prevoz med turisti. Gre za manjša, lažja in hitrejša plovila od klasičnih trajektov, zato bo vožnja z njimi prijetna ter udobna. Odločite se sicer lahko tudi za povsem klasičen način prevoza med otoki – z majhnimi plovili bangka. To so majhni leseni čolni z dvema lesenima stabilizatorjema, ki sta lahko tudi iz bambusa. Čoln lahko najamete tudi za kakšen izlet na osamljeno plažo.
Mindanau in Bohol
Na drugem največjem otoku Mindanau si v osrčju gora lahko od blizu ogledate najvišji vrh Filipinov, 2.954 metrov visok ognjenik Apo, ali pa se v sprehodite po njegovi notranjosti, posuti s planjavami, ki jih napajajo vodotoki. Zaradi versko mešanega prebivalstva pa se splača biti zlasti v mestih nekoliko bolj previden, saj lokalni konflikti tukaj niso nobena redkost. Pot lahko nadaljujete na otok Bohol, ki z glavnim mestom Tagbileran z nekaj več kot 70.000 prebivalci velja za enega največjih turističnih atrakcij v državi. Tu domujejo tarsieri oziroma tarzierke, ki so najmanjši še živeči primat na svetu in jih boste lahko našli samo na obrežju reke Loboc, a zaradi skorajšnjega izumrtja zgolj še v zavetišču. Ta prisrčna polopica močno spominja na filmskega gremlina in ni večja od človeške dlani ter s tem prava atrakcija za turiste z vseh delov sveta.
Med riževimi polji v notranjosti otoka v bližini mesta Carmen si lahko nato ogledate še Čokoladne griče, ki so nastali, ko je bilo tam še morje kot koralni greben. Po umiku morja jih je porasla trava, ki je v obdobju suše rjava, zato se jih je prijelo tako sladko ime. Legenda sicer pravi, da so solze v ljubezni razočaranega velikana, a znanstveniki so prepričani, da je 1268 gričev posledica dviga starodavnih koralnih usedlin. Na bližnjem otočku Panglao, ki je z glavnim mestom povezan z mostom, obiskovalec najde idilične plaže, pravi zaklad pa je podvodni svet. Ta je primeren za zahtevne potapljače in začetnike pa tudi za opremljene le z masko in dihalko, saj so prizori osupljivi že na globini nekaj metrov: korale in jate tropskih rib, ki priboljške v obliki banan ali riža nesramežljivo jedo skoraj iz roke.
Palawan
Pot lahko nadaljujete na gorati zahodni otok Palawan, ki velja za najlepši arhipelag z dih jemajočimi prizori in naravnimi formacijami kraškega sveta. Že ob prihodu v Puerto Princesa vam bo hitro postalo jasno, da ste se znašli na prav posebnem koščku sveta, ki je povsem odmaknjen od hektičnega vsakdana. Morskih radosti se lahko naužijete na beli peščeni plaži Long Beach, ki je s svojimi 15 kilometri ena najdaljših na Filipinih, ali na plaži Nacpan, do katere se lahko odpravite bodisi z javnim prevozom bodisi najamete skuter. Tam se lahko povzpnete na okoliške vršace ter uživate v razgledu. Otok Palawan je idealen tudi za eno- ali večdnevne izlete s kajaki, deskanje na valovih in kajtanje. Na svoj račun bodo prišli tudi ljubitelji pohodništva, ki se morajo nujno odpraviti na obisk slapa Papawyan Falls ter se osvežite v hladni vodi pod njim.
Naslednja postojanka je lahko arhipelag Bacuit, za katerega pravijo, da je na njem mati narava resnično pustila svoji domišljiji prosto pot. Gre za zbirko nazobčanih apnenčastih skalnih otokov, ki rastejo iz kristalno čistega morja, kraj pa se ponaša z nešteto malimi, skritimi, rajskimi plažami. Obvezna postojanka bo tudi mesto El Nido, okolica katerega je polna lagun, skritih plaž, otokov, votlin in izjemnih točk za potapljanje. Okolico otoka se splača raziskati s čolnom ter poiskati skrite kotičke, ki vam bodo omogočali popolno zasebnost. Na Palawanu je fascinantna še vasica Sabang, kjer se lahko v notranjost Zemlje zapeljete po 8-kilometrski in domnevno najdaljši podzemni reki na svetu, zato ne čudi, da je kraj pod zaščito Unesca.
Boracay
Za konec si lahko privoščite še nekaj zabave v objemu izjemno slikovite kulise. Te boste v izobilju deležni na otoku Boracay, ki se lahko pohvali z bogatim nočnim življenjem. Najbolj priljubljene so zagotovo zabave na tako imenovani Beli plaži (White Beach), ki je uvrščena na praktično vse sezname top 10 plaž sveta. Posledično je tudi najbolj obiskan filipinski otok, in pravšnji za vse, ki občudujete tropski raj z razvito turistično infrastrukturo. Približno tri kilometre in pol dolga plaža z belim mokastim peskom sega daleč v turkizno morje in je s tem idealna tako za celodnevno poležavanje kot tudi za divje večerne zabave, kjer se bo alkohol verjetno točil v potokih. Cene alkoholnih pijač so namreč na Filipinih precej nižje od večine sokov ter gaziranih pijač.
Viri, uporabljeni pri raziskovanju: Mzz.gov.si, Wiki.potnik.si, Theculturetrip.com, Tripadvisor.com, Tourism.gov.ph, Lonelyplanet.com, Itsmorefuninthephilippines.com, Wikitravel.com, Theguardian.com, Nationalgeographic.com, Adventureinyou.com, Tripsawwy.com, Wanderlands.travel
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV