Izbrali smo sedem zanimivih slovenskih lokacij, na katerih boste spoznali najlepše plati tega jesenskega časa, ko se ritem upočasnjuje, barve pa doživijo pravo eksplozijo najlepših odtenkov.
Rakov Škocjan
Za ljubitelje jesenske naravne kulise bo obisk gozdov Rakovega Škocjana v naslednjih tednih zadetek v polno. Tam boste zagotovo našli popoln mir v objemu čudovite kraške doline in brezmejnih sprehodih po sveže odpadlem listju v rumenih, rdečih in rjavkastih odtenkih. Odpravite se lahko po naravoslovni učni poti ob reki Rak, dolgi približno 2,5 kilometra, ki se začne na malem naravnem mostu v zgornjem delu rečne doline in vodi vse do velikega naravnega mostu. Na poti lahko na eni strani opazujete izvire, na drugi pa ponore reke Rak, ki izvira iz udornic, ki so nastale po združitvi stropa Zelških jam. Vsekakor popoln izlet za vse, ki bi se radi 'odklopili' od hektičnega vsakdana in se povsem prepustili zvokom, vonjem ter čarom narave.
Goriška brda
Za Goriška brda mnogi pravijo, da so kot pomanjšanja slovenska različica Toskane, le da so bližje, cenejše in bolj domače. Pokrajina je znana po odlični rujni kapljici, zato je jesen pravi čas za obisk vinorodnih gričev, ki odsevajo v nežnih jesenskih odtenkih. Ustavite se lahko v številnih vinotočih ter kmečkih turizmih ter poskusite dobra vina in odlično domačo hrano. Da ne bo celoten izlet samo v znamenju hrane in pijače, se lahko ustavite še na gradu Dobrovo ali nedavno obnovljeni rezidenčni vili goriških grofov – gradu Vipolže, nato pa se podate še do naravnega mostu Krčnik, ki velja za enega najlepših svoje vrste v Sloveniji, in si v okolici ogledate več kot 40 metrov dolga korita, ki jih je oblikoval potok Kožbanjšček. Pohodniki in kolesarji se boste zagotovo želeli povzpeti na Sabotin, kjer je potekala Soška fronta, tisti, ki bi radi le malo pretegnili noge, pa se lahko po 144 stopnicah povzpnete na 23 metrov visok stolp v Gonjačah.
Ribniško Pohorje
Ribniško Pohorje je raj za vse, ki si želijo aktivnega jesenskega izleta. Pohvali se lahko z izjemno naravo, ki se je lahko dodobra naužijete na neskončnih pohodniških poteh, primernih tako za ljubiteljske sprehajalce kot izkušene pohodnike, za tiste z nekaj več kondicije pa so urejene številne kolesarske poti. Najboljše izhodišče za raziskovanje Ribniškega Pohorja je vasica Ribnica na Pohorju, iz katere ni daleč do najlepših pohorskih kotičkov. Prav gotovo se denimo izplača obiskati Ribniško kočo, od katere se lahko odpravite proti Ribniškemu jezeru, Lovrenškim jezerom oziroma Rogli, Črnemu Vrhu in Kopam. Na poti se velja večkrat ustaviti in uživati v prečudovitih razgledih, počitek lahko poiščete tudi pri številnih kočah ali med sproščanjem ob Ribniškem jezeru, ko zmanjka energije, pa se velja okrepčati s porcijo lokalne hrane – jedmi na žlico in domačimi zavitki. Med pohajkovanjem se splača sprehoditi tudi do razgledne točke na Janževskem vrhu, cerkve sv. Antona, skozi lipov drevored, za konec pa se bo prilegla osvežitev v vodnem parku v Radljah ob Dravi.
Špičnik
Na Štajerskem je ogromno idealnih jesenskih izletniških točk in Špičnik je zagotovo ena najbolj romantičnih med njimi. Morda vam samo ime ne pove veliko, a če dodamo, da gre za kraj, kjer je pot v obliki srca, bo najbrž vse jasno. Pot vas bo vodila do Svečine, kjer boste zavili proti Špičniku 1 ter se po poti v obliki srca zapeljali do vrha, od koder se vam bo odprl čudovit razgled na bližnje vinograde – ter na srčkovo pot, seveda! Zanimiv je podatek, da je pot do vrha prvotno pravzaprav vodila preko Avstrije in da so domačini šele pred približno 40 leti zgradili makadamsko pot, ki je vodila do turistične kmetije na vrhu. Ko so jo želeli asfaltirati, so ugotovili, da je prestrma in so jo zato speljali po nekaj ovinkih ter tako nehote oblikovali edinstveno srce, ki je danes priljubljeno za fotografske ter videoposnetke tako med domačimi kot tudi tujimi turisti in izletniki. A da ne bo ostalo samo pri posnetkih – Špičnik si boste zagotovo zapomnili tudi po odlični žlahtni kapljici ter pristni domači kulinariki, na svoj račun pa boste prišli tudi pohodniki, saj je na voljo kar nekaj pešpoti in tras za nordijsko hojo.
Belopeška jezera
Za tiste, ki ste naklonjeni aktivnemu preživljanju prostega časa, bo obisk Belopeških jezer odlična jesenska izletniška destinacija. Gre za dve ledeniški jezeri v Mangartski dolini, do katerih se lahko pripeljete ali prikolesarite iz Kranjske Gore ali Mojstrane – do priljubljene izletniške točke namreč vodi čudovita kolesarska steza, ki je primerna tudi za rekreativne kolesarje. Ljubitelji hoje si lahko privoščite sprehod okrog enega ali obeh jezer, ki ležita na nadmorski višini več kot 900 metrov, pohodniki pa se od tam lahko povzpnete na Mangart ali na turo proti Poncam. Na svoj račun pa boste prišli tudi tisti, ki bi na izletu radi predvsem uživali in se spočili – pogled na kristalno čisto vodo in slikovito kuliso toplih jesenskih barv, ki jo obdaja, vas bo zagotovo pomiril in vam vlil moči za nove izzive.
Grad na Goričkem
Prekmurje je zaradi svoje raznolikosti kot izletniška točka aktualno vse leto, a jeseni ta slovenska pokrajina dobi še prav poseben čar. Območje je večini Slovencev še vedno znano predvsem po dobri hrani ter termalnih kopališčih, a lahko ponudi veliko več, sploh v toplih jesenskih dneh, ko se lahko podate na kakšno pristno prekmursko trgatev, znamenite festivale tradicionalne prekmurske hrane ali obisk katere izmed oljarn, iz katerih v tem letnem času diši po svežem bučnem olju. Prav posebno doživetje bo zagotovo obisk gradu v vasici Grad na Goričkem, ki s svojimi 365 sobanami (za vsak dan v letu eno) predstavlja največji baročni grad na Slovenskem. V 11. stoletju so ga začeli graditi vitezi templjarji, ki so tu prebivali v času križarskih vojn, danes pa je središče prikazov tradicionalnih regijskih obrti, kot so lončarstvo, kovaštvo, zeliščarstvo, tkalstvo in žganjekuha. Pod gradom se nato lahko ustavite še v doživljajskem parku Vulkanija, kjer je prikazano delovanje goričkega vulkana izpred več kot treh milijonov let. Krtek Oli vas bo odpeljal na sprehod po lavini cevi, na potovanje v osrčje zemlje in vam povedal vse o vulkanih, sestavi zemlje, tektoniki.
Otočec
Tudi Dolenjska je v jesenskih tednih priljubljena izletniška točka, zlasti zaradi številnih trgatev in z vinom povezanih prireditev, a nič manj pestro ne bo niti raziskovanje njenih slikovitih vasic ob reki Krki, ki nikogar ne bodo pustile ravnodušnega. Med bolj znane dolenjske izletniške točke prav gotovo sodi Otočec, ki je znan predvsem po edinem vodnem gradu v Sloveniji. Čudovit grajski park, ki obdaja mogočno trdnjavo, je nastal najverjetneje na prelomu iz 18. v 19. stoletje, v njem pa rastejo številne avtohtone drevesne vrste, kot so črna jelša, bela vrba in črni topol, pa tudi eksotična drevesa. Tukaj boste deležni edinstvene mešanice občutkov idile in mističnosti, ki se bo še dodatno okrepila med raziskovanjem okolice, na katerega se lahko odpravite peš, s kolesom ali avtomobilom. Aktivni izletniki se lahko odpravite na nordijsko hojo na Stari grad ali po okolici Otočca, tisti z otroki pa boste uživali v pustolovskem parku, ki je primeren tako za otroke kot odrasle, ali v vodnih radostih bližnjih termalnih kopališč. Nato se lahko odpravite na vožnjo ob reki Krki, v kateri živi kar 32 vrst rib, se ustavite v Kostanjevici na Krki, ki je najmanjše in najstarejše dolenjsko mesto, občudujete okolico gradu Žužemberk, dan pa zaključite v Pleterjah, ki se lahko pohvalijo z edinstvenim samostanom ter muzejem na prostem.
Pa še nekaj priporočil ...
Jeseni se v naravo, ne glede na to, ali greste na krajši sprehod ali daljši pohod, vedno odpravite primerno oblečeni in obuti. V tem letnem času je priporočljivo večslojno oblačenje, izbirajte oblačila iz materialov, ki so koži prijazni. Še vedno je nujna zaščita pred nevarnimi sončnimi žarki in klopi. Ker zna biti vreme muhasto, je priporočljivo s seboj imeti zložljiv dežnik ali dežni plašč, prav pa utegnejo priti tudi kakšna pokrivala za primere, če zapiha mrzel veter. Če greste od doma za več ur, bo zdrava malica dobrodošla; privoščite si lahko oreščke, energijsko žitno ploščico ali krhlje narezanega sadja. Dobrodošla je tudi nesladkana in negazirana pijača, del obvezne opreme pa naj bo še osnovna prva pomoč.
Uporabljeni viri: Kamnaizlet.com, Maribor-pohorje.si, Grad-otocec.com, Aktivni.si, Notranjski-park.si, Slotrips.si, Brda.si, Park-goricko.org, Visitpomurje.eu, Visitljubljana.com, Slovenia.info
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV