Medtem ko mnogo žensk trpi zaradi bolečih menstruacij, je preostalim ženskam bolj znana bolečina, ki spremlja čas ovulacije. Ta bolečina se pojavi na polovici menstrualnega ciklusa, pravzaprav od 10 do 15 dni od prvega dne ciklusa ali prvega dne menstrualne krvavitve, če je seveda govora o normalnem menstrualnem ciklusu, ki traja od 28 do 30 dni.
Ravno tako kot pri menstruacijah se tudi pri ovulaciji ženske med seboj razlikujejo glede na trajanje ter intenziteto njihovih bolečin in krčev. Boleče ovulacije niso potrebne zdravljenja, razen v ekstremnih primerih, kadar lahko opozarjajo na pojav določene bolezni.
Če je bolečina šibkejša, je vsakršna skrb odveč, pomagate pa si lahko s protibolečinskimi tabletami. Če pa je bolečina močna in intenzivna, ginekologi največkrat predpišejo kontracepcijske tablete, saj med njihovim delovanjem ne pride do klasične ovulacije, posledično pa tudi ni bolečin. Bolečina v času ovulacije lahko traja od nekaj minut pa vse do več ur, v veliko primerih pa se lahko zavleče v cel dan ali več dni skupaj. Ponavlja pa se lahko potem vsak mesec ali pa zgolj občasno. Bolečina je podobna tisti ob menstruaciji, saj tudi ta vključuje zbadanje v spodnjem delu trebuha, pojav nenadnih in intenzivnih krčev, pogosto pa jo lahko spremljajo tudi vaginalne krvavitve in rjav izcedek.
Bolečina se pojavlja na strani, na kateri jajčnik spusti jajčece oz. ovulira. Če bolečina postane neznosna in močna ter jo spremljata slabost ali visoka telesna temperatura, pa se morate zglasiti pri zdravniku, saj so to lahko simptomi nečesa bolj resnega, kot je vnetje slepiča, okužbe reproduktivnih organov ali celo zunajmaternična nosečnost.
Natančen vzrok pojava bolečine v času ovulacije ni znan, sta pa možna predvsem dva. Eden je ta, da v času, preden se jajčece spusti, se površina jajčnika raztegne, kar lahko povzroča bolečino. Ravno tako pa jo lahko povzroči kri ali tekočina, ki se spušča iz folikle med spuščanjem jajčeca in s tem razdraži trebušno membrano.
Vsaka druga bolečina, ki ne nastaja v času ovulacije, ni z njo nikakor povezana. Torej, ali gre za bolečino, povezano z menstruacijo, ali pa, če je zunaj tega časa, bolečino povzročajo druge trebušne težave. Redkokdaj je to pravzaprav resnejša situacija, vendar je kljub temu precej pomembno, da ste previdne in spremljate svoj cikel ter se pravočasno posvetujete z osebnim zdravnikom ali ginekologom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV