Zaradi tega ni novica, da si je Angelina Jolie iz strahu pred rakom dala odstraniti jajčnike, pravzaprav nobeno presenečenje. Za to se je podobno kot za odstranitev obeh dojk pred dvema letoma odločila, ker je krvni test razkril, da je nosilka redke genske mutacije, zaradi katere je verjetnost raka dojke 87-odstotna, raka na jajčnikih pa 50-odstotna. Zaradi raka sem izgubila mater, babico in teto, je poudarila.
Preiskave, ki jih je naredila, sicer niso pokazale, da bi se ji rak že razvijal. A po posvetu z zdravniki se je vseeno odločila, da je odstranitev jajčnikov in jajcevodov zanjo najboljša možnost, predvsem zaradi zgodovine raka v njeni družini. Operacijo je opravila prejšnji teden.
Glavni razlog za operacijo so bili njeni otroci, saj si ne želi, da bi ostali brez matere, tako kot je sama. "Moji zdravniki so ocenili, da sem imela kar 87 odstotkov možnosti za raka na dojki,“ je po prvi operaciji razkrila Angelina in dodala, da je tveganje pri vsaki ženski različno. "Ko sem enkrat izvedela, kakšna je moja realnost, sem se odločila, da možnosti zmanjšam, kolikor se da. Odločitev ni bila lahka, a sem vesela, da sem jo sprejela, saj je zdaj možnost, da zbolim za rakom na dojki, le petodstotna."
Simptomi, ki jih ženske nikakor ne bi smele ignorirati
Ena od osmih žensk bo v času svojega življenja zbolela za rakom dojke, kar je statistika, ki marsikomu nažene strah v kosti. Prav zato je dobro, da vemo, kaj lahko storimo same, da se zavarujemo pred njim.
Pravijo mu 'tihi morilec'
Za rakom na jajčnikih vsako leto zboli okrog 180 žensk in velja za sedmo najpogostejšo obliko raka pri ženskah v Sloveniji. Običajno prizadene ženske v menopavzi, lahko pa se pojavi tudi pri mlajših ženskah. Število obolelih za rakom na jajčnikih vsako leto počasi in enakomerno narašča, tako vsako leto zboli okrog 1,5 odstotka žensk več. Gre za raka, ki mu včasih rečemo tudi tihi morilec, saj ženske zanj pogosto izvejo šele, ko se je razširil, zaradi česar je smrtnost pri tem raku visoka. Kljub vsemu pa se strokovnjaki trudijo, da bi zmanjšali stopnjo umrljivosti tako, da bi ženskam pomagali prepoznati prve znake.
Čeprav ti niso dobro vidni, pa se lahko pred rakom na jajčnikih zavarujemo tako, da smo nanj bolj pozorni, če smo v bolj tvegani skupini in če opazimo simptome, podobne simptomom sindroma razdraženega črevesja. Sindrom razdraženega črevesja se namreč le redko pojavi po 50. letu starosti, poleg tega se simptomi pojavijo in kmalu izzvenijo, pri raku na jajčnikih pa ti simptomi običajno vztrajajo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV