Zadovoljna.si
Odnosi

Osebna rast in odnosi

Kakšen je anksiozen stil navezanosti in kako vpliva na naše odnose?

Tjaša Macerl
22. 10. 2024 05.00
0

Vsi ljudje kdaj doživljamo anksioznost. Morda je anksioznost povezana s področji izven naših bližnjih odnosov ali pa največjo anksioznost doživljamo ravno zaradi bližnjih odnosov. Prav anksioznost, ki je povezana z odnosi, je tista, ki seveda na njih pusti največji pečat. Kadar je prav naš partnerski odnos najbolj pogost razlog za našo anksioznost, pogosto govorimo o anksioznem stilu navezanosti.

Teorijo stilov navezanosti je raziskal britanski psiholog John Bowlby, njegovo delo pa je pozneje nadgradila njegova sodelavka Mary Ainsworth, ki je opravila raziskave z eksperimentom "Neznana situacija".

Zakaj si vedno želimo tisto, kar nam je nedosegljivo?
Preberi še
Zakaj si vedno želimo tisto, kar nam je nedosegljivo?

Definiranje teh stilov temelji na opazovanju otrokovih vedenj in odzivov v situacijah, ko se znajdejo ločeni od skrbnika. Anksiozen stil navezanosti je eden izmed vzorcev čustvene navezanosti, ki se razvije v zgodnjem otroštvu in vpliva na način, kako posameznik kasneje v življenju vzpostavlja odnose. Ponavadi so ljudje s takšnim stilom v svojem otroštvu doživljali čustveno nekonsistentnost in pomanjkanje zaupanja do staršev. Posledično te ta anksioznost spremlja v vseh romantičnih odnosih v tvoji odrasli dobi. 

Na izogibajoči slog navezanosti najbolj vplivajo odnosi iz otroštva
Preberi še
Na izogibajoči slog navezanosti najbolj vplivajo odnosi iz otroštva

Ljubezen je v tem primeru neprestan boj za pozornost in potrditev. Ko si v zvezi, te preplavlja strah, da boš izgubil partnerja, čeprav za dvom ni nobenega pravega razloga. Pogosto doživljaš močan strah pred zavrnitvijo, tesnobo v odnosih in težnjo po tem, da postaneš čustveno odvisen od drugih. Takšni posamezniki hrepenijo po bližini in potrditvi, vendar so pogosto nezadovoljni z njo, saj se bojijo, da bodo zavrnjeni ali zapuščeni.

Ko si anksiozno navezan, te majhne vsakdanje situacije – kot na primer partnerjeva kasnejša vrnitev domov ali krajši odgovori na sporočila – lahko vodijo v skrbi in tesnobo. Misli "Ali me ima še vedno rad?", "Zakaj mi ni še odgovoril?" ali "Ali je našel nekoga drugega?" postanejo glasne in prevzemajo tvojo pozornost. 

Kaj slog navezanosti pove o vašem spolnem življenju?
Preberi še
Kaj slog navezanosti pove o vašem spolnem življenju?

Ne gre zato, da bi bilo kaj narobe z vami ali vajino zvezo – gre predvsem za notranji čustveni odziv, ki ga nosiš s sabo že iz preteklosti. Gre za nereguliran živčni sistem, ki se aktivira vsakič, ko se v nas spodbudi občutek, da nismo varni v odnosih. Vse to je nezaveden in avtomatski odziv, za katerega se ti zdi, da ga ne moreš nadzorovati.

Ambivalentni stil navezanosti lahko močno zaznamuje naše življenje
Preberi še
Ambivalentni stil navezanosti lahko močno zaznamuje naše življenje

Takrat prekomerno analiziraš partnerjevo vedenje, še posebej kadar je bolj odmaknjen ali zaseden. Kadar nista skupaj, ti postane tesnobno in težko verjameš, da bo vse v redu, dokler se ne vrneta v stik. Nezavedno sabotiraš odnos in lahko nehote začneš preizkušati partnerja, kar pa lahko obremenjuje vajino razmerje.

A pomembno je, da se zavedaš, da svojo anksioznost in svoje odzive lahko reguliraš, čeprav se ti zdi, da so močnejši od tebe. Če se prepoznaš v opisu anksioznega stila navezanosti, je ključno, da delaš na treh stvareh: zavedanju, občutku varnosti in boljši komunikaciji.

Ali veste, kakšen je vaš stil navezanosti?
Ali veste, kakšen je vaš stil navezanosti?FOTO: Shutterstock

Pomembno je, da ozavestiš svoj čustveni odziv, preden z njim narediš škodo v svojih odnosih. Da se zavedaš, zakaj se tako počutiš, in se znaš distancirati od svojih misli in občutkov. To ne pomeni, da jih potlačiš in zanikaš, ampak da izbereš primeren način, kako jih boš izrazil in sprocesiral. Čeprav so ti občutki ponavadi zelo intenzivni in impulzivni, nas ne smejo prehiteti. Delati moramo na tem, da se ne znašamo nad partnerjem in od njega zahtevamo potrditve, ampak da znamo to dati sami sebi. Da znotraj sebe začutimo, da smo varni in se nam ne more nič zgoditi ne glede na to kaj se dogaja v naših odnosih. Da začutimo, da sami sebi lahko damo ljubezen, ki jo pogrešamo. Tako odvadimo svoj živčni sistem, da neprenehoma aktivira naš center za preživetje in našemu telesu daje signale, da smo v nevarnosti. Ko ozavestimo in uravnamo svoje občutke, šele lahko jasno in zrelo skomuniciramo svoje potrebe partnerju. Namesto tega, da iščemo pozornost in smo pretirano sumničavi, lahko mirno povemo, kaj pričakujemo v odnosu in kako se počutimo. Ko to naredimo na pravi način, smo tudi bolj slišani, upoštevani in razumljeni. Potem lahko ravno s pomočjo svojega partnerja prerastemo svojo anksioznost in premagamo svoje vzorce. 

Zakaj iti na zmenek z nekom, ki ni 'vaš običajen tip'?
Preberi še
Zakaj iti na zmenek z nekom, ki ni 'vaš običajen tip'?

Nihče ni popoln in tudi odnosi niso vedno gladki. Pomembno je razumeti, da anksioznost v odnosih ni nujno znak, da zveza ne deluje. Pogosto je le ogledalo tvojih notranjih občutkov, travme in nereguliranega živčnega sistema. Z zavedanjem, komunikacijo in ljubeznijo do sebe lahko postopoma zgradiš močnejši in bolj zaupanja vreden odnos – tako s partnerjem kot tudi s sabo. 

Histerična navezanost je skoraj nekontrolirano spolno poželenje
Preberi še
Histerična navezanost je skoraj nekontrolirano spolno poželenje

Ljubezen bi morala biti tvoje zatočišče, ne pa vir stalnega nemira. Zato si dovoli, da ljubiš in si ljubljena brez strahu, da boš izgubila tisto, kar imaš. Verjemi vase in v svojo vrednost – ko boš to storila, se bo tudi tvoj odnos preoblikoval. 

Odloči se, da boš ljubila brez anksioznosti. Ker si tega vredna!

Mailing

Zadovoljne e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 629